Localitatea Drepcăuți, Briceni, implicată în programele Guvernului: model de modernizare rurală, condiții de trai mai bune și premise reale pentru dezvoltare durabilă #MoldovaPoate
Locuitorii satului Drepcăuți din raionul Briceni sunt beneficiari ai rezultatelor concrete ale trei proiecte majore de infrastructură, realizate prin Programul Național „Satul European”, gestionat de Guvernul Republicii Moldova, transmite MOLDPRES.
Unul dintre aceste proiecte, „Construcția rețelelor de alimentare cu apă în satul Drepcăuți” este în prezent în plină desfășurare, în cadrul celei de-a doua ediții a Programului, și reprezintă o continuare a inițiativei lansate în prima ediție.
În cadrul primei ediții a Programului ”Satul European” a fost implementat proiectul „Îmbunătățirea și dezvoltarea infrastructurii economice publice rurale prin forarea unei sonde arteziene și alimentarea cu apă a localității”, care a inclus forarea unei sonde arteziene, construcția a 0,5 km de rețele de apeduct, instalarea unei stații de pompare.
„Pentru realizarea acestui proiect, Guvernul Republicii Moldova, prin intermediul Fondului Național pentru Dezvoltare Regională și Locală (FNDRL), a alocat peste 620.000 de lei. Această investiție a asigurat accesul la apă potabilă pentru cinci instituții publice din sat – centrul medicilor de familie, centrul comunitar, grădinița, liceul teoretic și farmacia, dar și pentru aproximativ 40 de gospodării ( cu cca 120 de locuitori) și doi agenți economici locali”, explică Oficiul Naţional Dezvoltare Regională și Locală (ONDRL).
Pentru a extinde accesul la apă potabilă în întreaga localitate, inclusiv în sectoarele grav afectate de secetă, Primăria Drepcăuți a depus un nou proiect în cadrul celei de-a doua ediții a Programului „Satul European”. Proiectul a fost aprobat și implementarea lucrărilor a început în luna mai, cu finalizarea estimată până la finele lunii iulie a acestui an.
Principalele lucrări prevăzute prevăd construirea a aproximativ 11 km de rețele de apeduct; instalarea unui castel de apă cu o capacitate de 50 m³; reabilitarea sondei arteziene existente, inclusiv montarea unei pompe moderne pentru asigurarea presiunii și debitului necesar.
În urma finalizării lucrărilor, 330 de gospodării ( cu cca 1.100 de locuitori) și patru agenți economici vor avea acces la apă potabilă. Bugetul proiectului se ridică la aproximativ 6,6 milioane lei, resurse alocate de Guvern prin Fondul Național de Dezvoltare Regională Locală (FNDRL). Potrivit primarului localității, Angela Rurac, Programul ”Satul European”, lansat în 2022, și-a demonstrat de la început potențialul de a aduce schimbări durabile în comunitățile rurale.
„Primul nostru proiect a asigurat accesul la apă potabilă în instituțiile educaționale și medicale din sat, ceea ce a avut un impact semnificativ asupra vieții comunității. Prin ediția a II-a ne-am propus să extindem rețeaua și să alimentăm cu apă de ciliate încă cel puțin 40% din localitate, inclusiv sectoarele grav afectate precum Cebrâu, unde fântânile au secat complet. Beneficiile sunt majore: sănătatea publică se va îmbunătăți, igiena personală și sanitară va fi facilitată, va fi economisit timpul și efortul locuitorilor, va fi stimulate dezvoltarea afacerilor locale și va fi redusă migrația prin crearea unor condiții mai bune, inclusiv pentru familiile tinere”, a declarat primarul.
Pe lângă infrastructura de apă, Drepcăuți a beneficiat și de un proiect din cadrul Programului „Satul European Expres”, destinat creării de spații moderne de recreere și promovării unui stil de viață sănătos.
Proiectul „Construcția terenului de sport și a terenului de joacă pentru copii” a inclus amenajarea unui teren de fitness în aer liber pentru adulți; crearea unor spații moderne de joacă pentru copii, echipate corespunzător.
Proiectul, finanțat cu 450.000 lei din bugetul de stat, a fost realizat în 2023, aducând beneficii importante pentru sănătatea fizică, dezvoltarea cognitivă și socială a copiilor, precum și pentru coeziunea comunității, susține primarul.
„Terenurile de joacă sunt o prioritate pentru administrația noastră locală. Ele oferă copiilor posibilitatea de a se dezvolta armonios și creează spații importante de socializare pentru întreaga comunitate. Or, Programul ”Satul European” ne-a oferit șansa să realizăm obiective esențiale pentru viitorul satului. Este una dintre cele mai ambițioase inițiative de dezvoltare rurală din ultimii 30 de ani în Republica Moldova, sprijinind peste un milion de oameni prin investiții în infrastructură, servicii sociale și sustenabilitate energetică. Programul demonstrează eficiența parteneriatului dintre stat și comunități, oferind finanțări clare, termene scurte și rezultate vizibile”, a estimat primarul.
Satul Drepcăuți are o populație de aproximativ 2.000 de locuitori, dintre care peste 350 sunt copii. Prin aceste investiții, localitatea devine un model de modernizare rurală, îmbunătățind condițiile de trai și creând premise reale pentru dezvoltare durabilă.
VIDEO // Un bărbat din Chișinău a fost arestat după ce și-ar fi jefuit sora de bijuterii din aur
Escrocheriile telefonice, tot mai sofisticate. Specialiștii recomandă vigilență maximă
Promitea permise auto și de port-armă în schimbul banilor. O femeie a fost condamnată pentru trafic de influență
Meteorologii au emis Cod galben de pericol de incendii
Organizațiile necomerciale pot obține finanțare de până la 750.000 de lei pentru proiecte turistice
SATUL EUROPEAN // Educație în condiții europene la Recea: trei proiecte au modernizat infrastructura școlară
Cronica ARHIVELOR // Dionisie Tanasoglu, fondator al alfabetului găgăuz și primul rector al Universității din Comrat
Un bărbat din Chișinău a primit doi ani de închisoare după ce a urcat beat la volan și fără permis
VIDEO // Grup infracțional, destructurat în sudul țării. Cinci persoane, arestate pentru trafic de droguri
VIDEO // Plata arendei pentru lacuri va fi actualizată printr-un nou regulament
Autoritățile intensifică măsurile de prevenire a incendiilor și a cazurilor de înec în zona Prutului
Un tânăr de 18 ani a decedat după un accident rutier produs la Cahul
Agenda evenimentelor, vineri, 10 iulie
Liceul „Vasile Alecsandri” din Călărași va fi reabilitat cu sprijinul Consiliului Județean Iași
Vasile Tofan, despre echipa guvernamentală: „Veți vedea și fețe noi. Urmează discuții cu mai mulți miniștri, iar ulterior vor fi luate deciziile”
Președinta Maia Sandu l-a desemnat pe Vasile Tofan drept candidat la funcția de Prim-ministru
Șase răniți la Kiev în urma unui atac cu rachete balistice al Rusiei
MOLDOVA SUNT EU // Visul de a purta uniforma, transformat în misiune. Povestea lui Andrei Ilinciuc, student la Academia „Ștefan cel Mare”
FOTO // Alte două curți din capitală au fost reabilitate prin programul „Curtea Europeană”
Vasile Tofan anunță prioritățile noului Guvern - integrarea în UE, relansarea economiei și restabilirea încrederii cetățenilor: „Intenționez să-mi duc mandatul până la capăt, nu ne mai permitem experimente și nici să ne împiedicăm de atâtea ori”
VIDEO, DOC // Șefa statului Maia Sandu l-a desemnat pe Vasile Tofan în calitate de candidat la funcția de prim-ministru al Republicii Moldova
LIVE // Președinta Maia Sandu susține un briefing de presă, în urma consultărilor privind desemnarea candidatului la funcția de prim-ministru
Republica Moldova marchează Ziua Mondială a Populației
Serviciul Vamal a încasat peste 20,38 de miliarde de lei în primele șase luni ale anului. Radu Vrabie: „Rezultatul confirmă dinamica pozitivă a activității economice și eficiența măsurilor implementate”
Accident grav în raionul Sângerei. Un bărbat a decedat, iar alte două persoane au suferit traumatisme
Familiile cu copii născuți peste hotare pot beneficia de indemnizații din Republica Moldova. CNAS anunță condițiile
FOTO // Inspectoratul General de Carabinieri a primit 14 automobile de serviciu cu sprijinul UE și al Italiei
Șefa statului Maia Sandu continuă consultările pentru desemnarea candidatului la funcția de premier. Fracțiunea PAS, așteptată la Președinție
Consiliul Politic Național al PAS a aprobat candidatura lui Vasile Tofan la funcția de prim-ministru
Peste o sută de tentative de escrocherie au fost dejucate în ultimele 24 de ore