ro

 

Societate
23 Martie, 2026 / 08:48
/ 28 Decembrie, 2021

Meteorologii au emis cod galben de ghețuș și răcire a vremii

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 28 dec. /MOLDPRES/. Serviciul Hidrometeorologic de Stat a emis astăzi două avertizări meteorologice de răcire a vremi și de formare a poleiului, comunică MOLDPRES.

Potrivit surse citate, în perioada 28-30 decembrie, pe drumurile din țară se va forma și menține ghețuș. De asemenea, în următoarele două zile temperatura medie a aerului va scădea până la -7 grade.

Sinopticienii prognozează pentru mâine în zona de nord a țării temperaturi de până la -5 grade. În centru și în capitală se vor înregistra maxime de -3 grade Celsius, iar în sud mercurul din termometre va indica -1 grad.

Noaptea, temperaturile vor scădea simțitor și vor oscila între -13 și -4 grade Celsius. Cerul va rămâne parțial înnorat și va ninge pe întreg teritoriul țării.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

MAE acordă asistență consulară cetățenilor moldoveni care au avut de suferit în urma accidentului produs în România

/ Acum 1 zi

România oferă un nou lot de echipamente și materiale pentru intervenția de pe Nistru

/ Acum 1 zi

DOC // Publicat în Monitorul Oficial. Dosarele de înscriere la grădiniță vor putea fi depuse online

/ Acum 1 zi

FOTO // Ziua Mondială a Sindromului Down. Premierul Alexandru Munteanu s-a alăturat campaniei „Nu toate florile cresc la fel”

/ Acum 1 zi

FOTO, VIDEO // Un autocar cu cetățeni moldoveni s-a răsturnat în județul Galați. O persoană a decedat, iar altele 14 au suferit traumatisme

/ Acum 2 zile

CNAM semnalează tentative de fraudă. Escrocii invocă expirarea asigurării medicale și solicită date personale

/ Acum 2 zile

Președinta Maia Sandu, de Ziua Mondială a Sindromului Down: „Să construim o țară în care fiecare este văzut, ascultat și sprijinit”

/ Acum 2 zile

Meteorologii prognozează pentru zilele de odihnă vreme caldă, cu cer variabil

/ Acum 2 zile

Intervențiile de limitare a poluării continuă pe cursul Nistrului prin utilizarea tehnologiilor de absorbție a reziduurilor

/ Acum 2 zile

Pădurile din Moldova, analizate din perspectivă economică la Forumul național forestier 2026

/ Acum 2 zile

CNAS a finanțat indemnizațiile pentru incapacitatea temporară de muncă și cele adresate familiilor cu copii

/ Acum 2 zile

Autoritățile pregătesc studii de impact după poluarea Nistrului

/ Acum 2 zile

IGP semnalează tentative de fraudă. Escrocii invocă „credite ilegale” și folosesc identități false ale polițiștilor

/ Acum 2 zile

Ministrul Mediului la raport în Parlament: „Eu o să spun lucrurilor pe nume: vinovatul exclusiv pentru această poluare masivă este Federația Rusă”