Peste 10.000 de persoane și-au găsit un loc de muncă prin intermediul ANOFM în primele luni ale anului
Peste 10.000 de persoane aflate în căutarea unui loc de muncă au fost angajate în primele luni ale anului 2026 cu sprijinul subdiviziunilor teritoriale ale Agenției Naționale pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM). 10.008 persoane au fost plasate în câmpul muncii de la începutul anului, dintre care aproape o treime erau șomeri înregistrați, comunică MOLDPRES.
Potrivit ANOFM, din numărul total al persoanelor angajate, 2.974 sunt șomeri, ceea ce reprezintă 29,7% din total, iar alte 227 de persoane au fost încadrate în muncă în calitate de șomeri-zilieri sau au obținut locuri de muncă pe perioadă determinată de până la trei luni.
Ministra Muncii și Protecției Sociale, Natalia Plugaru, a declarat că fiecare persoană care reușește să se angajeze contribuie la dezvoltarea economică și la consolidarea securității financiare a familiei.
„Fiecare persoană care își găsește un loc de muncă înseamnă mai multă siguranță pentru familie, mai multe oportunități de dezvoltare și o participare activă la viața economică a țării. Ne concentrăm pe servicii care răspund nevoilor oamenilor și ale angajatorilor, astfel încât tot mai multe persoane să poată accesa oportunități de angajare și să își construiască un viitor stabil aici, acasă”, a afirmat ministra.
Statisticile arată că femeile constituie 40,2% din totalul persoanelor care și-au găsit un loc de muncă prin intermediul ANOFM, ceea ce înseamnă 4.026 de persoane.
De asemenea, 1.930 de persoane angajate au vârsta de 55 de ani și peste, reprezentând 19,3% din total. Alte 162 de persoane cu dizabilități au fost încadrate în câmpul muncii, iar 43 de cetățeni reveniți de peste hotare au beneficiat de sprijin pentru angajare. Totodată, printre persoanele angajate se numără și 18 persoane de etnie romă.
Cele mai multe locuri de muncă ocupate prin intermediul ANOFM au fost înregistrate în domeniul serviciilor colective, sociale și personale, care au concentrat 37,8% din totalul angajărilor.
Pe următoarele poziții se situează agricultura, cu 15,3% din angajări, comerțul cu ridicata și cu amănuntul, cu 14,9%, și industria, cu 8,4%.
Alte domenii în care au fost plasate persoane în câmpul muncii sunt administrația publică (5,4%), construcțiile (4,2%), sănătatea și asistența socială (4,1%), învățământul (2,8%), precum și transporturile, depozitarea și comunicațiile (2,4%).
ANOFM îndeamnă persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă să se adreseze subdiviziunilor teritoriale pentru ocuparea forței de muncă, unde pot beneficia gratuit de servicii de consiliere, orientare profesională și sprijin pentru identificarea unui loc de muncă.
Serviciile sunt disponibile atât pentru persoanele care își caută primul loc de muncă, cât și pentru cei care doresc să își schimbe domeniul de activitate sau să găsească noi oportunități profesionale.
Ministerul Muncii și Protecției Sociale și-a propus ca în anul 2026 să faciliteze angajarea a 25.000 de persoane aflate în căutarea unui loc de muncă. Pentru comparație, în anul 2025, prin intermediul ANOFM au fost plasate în câmpul muncii peste 20.000 de persoane, cu aproximativ 20% mai multe decât în anul precedent.
Dezvoltarea medicinei primare și digitalizarea serviciilor, printre prioritățile noului ministru al Sănătății, Alexandru Gasnaș: „Ne dorim ca serviciile să fie mai aproape de nevoile oamenilor”
Percheziții într-un dosar privind fraudarea fondurilor externe. Prejudiciul depășește 14,5 milioane de lei
Copil de 9 ani, căutat după ce a dispărut în râul Prut, la Ungheni
Braconaj piscicol pe Nistru: peste 55 de kilograme de pește capturate ilegal, prejudiciu estimat la 372.500 de lei
Agenda evenimentelor, miercuri, 22 iulie
VIDEO // Un tânăr din capitală, reținut pentru distribuirea substanțelor stupefiante prin Telegram
Procuratura oferă noi detalii despre cazul tânărului agresat la Râșcani
În ultimele 24 de ore, nu au fost înregistrate fraude telefonice
Reforma justiției trebuie să continue. Vasile Tofan: „Trebuie să tăiem cancerul corupției din justiție”
Emil Ceban își încheie mandatul de ministru al Sănătății: „Atât cât a depins de mine, am încercat să nu uit niciodată că de fiecare hotărâre depinde sănătatea unui pacient”
Circa 100 000 de persoane urmează a fi angajate în câmpul muncii până în anul 2029. Măsurile anunțate de Vasile Tofan în domeniul social
Mai mult sprijin pentru comunitățile rome: autoritățile discută măsuri pentru incluziune educațională și socială
SATUL EUROPEAN // Școală renovată și servicii publice mai bune pentru locuitori comunei Chișcăreni
Salarii majorate pentru profesori și investiții de circa 6 miliarde de lei în modernizarea învățământului: reformele propuse în domeniul educației
VIDEO // Industria accelerează: creștere de 7,2 la sută în primele cinci luni ale anului curent
Noii membri ai Cabinetului de miniștri au fost prezentați echipelor din ministere
Drumurile naționale vor fi evaluate periodic, pentru a crește siguranța rutieră
BTA: Bulgaria sprijină 401 școli duminicale din 43 de țări cu finanțări de peste 8 milioane de euro
Ministrul Mediului: „Nu există risc de a rămâne fără apă, însă scăderea Nistrului afectează infrastructura de captare”
Proiectele mari de infrastructură și investiții capitale vor fi accelerate
ARMENPRESS: Două instituții militare din Armenia devin parteneri asociați ai Colegiului European de Securitate și Apărare
Termenul pentru amalgamarea voluntară expiră pe 31 iulie
Republica Moldova va avea un cadru legal pentru piața criptoactivelor
VIDEO // Premierul Vasile Tofan solicită elaborarea unui pachet de măsuri pentru reducerea controalelor excesive asupra antreprenorilor
Noul ministru al Agriculturii a fost prezentat colectivului. Premierul Vasile Tofan cere continuarea reformelor în sector
Ministerele vor prezenta propuneri de optimizări în sistemul public
Mai multă echitate în sistemul de protecție socială: Indemnizația de maternitate nu va mai depinde de căsătoria părinților
FOTO // Noul ministru al Sănătății, Alexandru Gasnaș, și-a început mandatul. Premierul Vasile Tofan i-a cerut accelerarea proiectelor medicale majore
Noi măsuri pentru digitalizarea justiției: mai multe proceduri vor fi realizate electronic
Alertă ANSP: Trei loturi de șervețele umede neconforme din cauza contaminării microbiologice au fost retrase de pe piață