
Peste 4 500 de șoferi, amendați pentru abateri rutiere în zilele de odihnă
În zilele de odihnă, polițiștii din întreaga țară au înregistrat peste 4 500 de abateri rutiere. În această perioadă, 60 de conducători auto au fost înlăturați de la volan, fiind depistați sub influența alcoolului sau a substanțelor narcotice, informează MOLDPRES.
Potrivit Inspectoratului General al Poliției, 2 319 șoferi au depășit limita de viteză, iar 794 nu au respectat indicatoarele rutiere de prioritate și semnalele semafoarelor.
Totodată, 146 de persoane au condus autovehiculul fără revizia tehnică anuală sau fără polița de asigurare RCA, iar 525 au oprit automobilele în locuri interzise.
De asemenea, 88 de șoferi nu au acordat prioritate pietonilor, iar 553 au fost sancționați pentru necuplarea centurii de siguranță ori pentru convorbiri telefonice în timpul șofatului.
La fel, 50 de conducători auto au fost sancționați pentru circulația cu încălcarea regulilor privind dreptul de a conduce.
În zilele de odihnă, polițiștii au intervenit în 2 303 cazuri, în urma solicitărilor parvenite la Serviciul Unic 112.
Guvernatoarea BNM, Anca Dragu, îndeamnă cetățenii moldoveni stabiliți în SUA să contribuie la modernizarea Republicii Moldova: „Este momentul ca toți cei plecați să simtă că țara lor evoluează”
Premieră medicală la Spitalul „Sfânta Treime”: trei pacienți cu afecțiuni cardiace grave au primit implanturi, cu sprijinul medicilor din Iași
Agenda evenimentelor, duminică, 19 octombrie
Moldovenii, atrași prin înșelăciune în trafic de persoane. „La Strada”: „Victimele se confruntă cu probleme de sănătate fizică și mintală”
GALERIE FOTO // Curajul și solidaritatea, celebrate la Festivalul Pompierilor Voluntari
FOTO // Festivalul Pompierilor Voluntari și-a desemnat câștigătorii
JCET 2025 // Militari din Republica Moldova și România se vor antrena la Centrele de Instrire ale Armatei Naționale
FOTO // Festivalul Pompierilor Voluntari se desfășoară la Gura Bâcului. Ambasadoarea UE: „O tradiție europeană care unește generații și consolidează legăturile comunitare”
Agenda evenimentelor, sâmbătă, 18 octombrie
Orarul examenelor naționale pentru anul de studii 2025-2026, stabilit de MEC. Când vor avea loc probele
VIDEO // Patru bărbați, cercetați pentru escrocherii prin intermediul platformelor de investiții. Victimele au fost prejudiciate cu peste 4 milioane de lei
Producția industrială, în creștere cu 3,3 la sută în luna august
Uniunea Europeană renunță definitiv din 2027 la gazele rusești
Kaja Kallas critică posibila vizită a lui Vladimir Putin în Ungaria: „Este neplăcut să vezi un inculpat al Curții Penale Internaționale într-o țară UE”
Tentativă de omor în capitală. Un bărbat, condamnat la 15 ani de închisoare
Ministrul Apărării: „Vom continua investițiile în apărare și securitate”
Fermierii pot beneficia de granturi de până la un milion de dolari. Cererile sunt recepționate la sediile AIPA
Perioada 2021–2025 marchează una dintre cele mai semnificative etape de transformare a sistemului de sănătate cu investiții de peste 4 miliarde lei, susține Ala Nemerenco
Peste 720 de milioane de lei au fost acumulate de Fisc la buget săptămâna trecută
Un fost angajat ASP, implicat în schema de corupție sistemică la Călărași
FOTO // Profesioniști locali din domeniul turismului și vizitatori internaționali au descoperit cultura și tradițiile Moldovei
Peste 4 500 de șoferi, amendați pentru abateri rutiere în zilele de odihnă
Viitorul ministru al Sănătății va fi decis astăzi după-amiază. Ala Nemerenco: „Dacă voi primi informația, o voi face publică presei”
USMF „Nicolae Testemițanu” marchează 80 de ani de activitate. Rectorul Emil Ceban: „Universitatea oferă studenților oportunități de formare profesională conform celor mai înalte standarde europene”
Ministra Sănătății a prezentat raportul de activitate pentru ultimii patru ani: „Investiții record, spitale modernizate și scăderea istorică a mortalității materne”