Problema nodului hidroenergetic de la Novodnestrovsk a fost studiată de experți din domeniul mediului
Chişinău, 8 dec. /MOLDPRES/. În bazinul râului Nistru se constată o modificare la nivelul serviciilor ecosistemice, fiind înregistrată scăderea sau, în unele cazuri, dispariția unui număr de specii de pești, care locuiesc doar în ape curate, apariția speciilor invazive noi, care elimină speciile locale. Acest lucru se arată într-un studiu recent despre impactul social și de mediu al Complexul Hidroenergetic Nistrean, comandat de Programul Națiunilor Unite pentru Dezvoltare în Moldova și elaborat de către un grup de experți independenți, la solicitarea Ministerului Mediului al Republicii Moldova, cu sprijinul financiar al Suediei, transmite MOLDPRES.
Studiul menționează că „apa deversată prin turbinele nodului hidrotehnic anul împrejur are o temperatură de 4 grade Celsius, fapt care provoacă perturbarea regimului termic natural pe sectorul mijlociu al Nistrului în aval și în lacul de acumulare Dubăsari. Deversarea neuniformă a apei din lacurile de acumulare în perioada de depunere a icrelor la pești provoacă o schimbare vizibilă a nivelului apei în râu, iar ca rezultat icrele deseori ajung pe o suprafață secată, se usucă și pier”.
„Ca urmare a modificării regimului termic și hidrologic al apelor Nistrului, s-a redus numărul de specii cu o rezistență scăzută la oscilațiile de temperatură și ale regimului hidrologic. Prin urmare, se reduce capacitatea de autoepurare, ceea ce generează reducerea potențialului Nistrului ca mediu recreativ, afectând calitatea vieții și oportunitățile turistice în zonă”, indică Ministerul Mediului.
Ucraina, de pe teritoriul căreia vine fluviul Nistru, construiește de câțiva ani, la hotar cu Republica Moldova, în localitatea Novodnestrovsk, o centrală hidroelectrică, activitatea căreia afectează ecosistemul fluviului Nistru, generând probleme de mediu pentru țara noastră.
În cadrul ședinței Comisiei pentru utilizarea durabilă și protecția bazinului râului Nistru, desfășurată la 28-29 octombrie curent în Moldova, au fost scoase în evidență o serie de probleme și impacturi legate de funcționarea Complexului Hidroenergetic Nistrean, ce necesită clarificări și soluționări la nivelul ambelor țări, Republica Moldova și Ucraina. Partea moldovenească a Comisiei a solicitat părții ucrainene să respecte mai multe condiții dintre care asigurarea debitului de apă de minim 130 m/s, volumele de apă să nu se reducă și regimul termic să nu se modifice.
Foto: Ministerul Mediului
Meteorologii prognozează pentru ziua de joi ploi de scurtă durată și temperaturi de până la +23°
Hramuri în 130 de localități din țară: autoritățile cer prudență în trafic și spații publice
Patru șoferi drogați, depistați la volan în ultimele 24 de ore
Oficiul Medicilor de Familie din localitatea Cîietu a fost renovat
CSM solicită Parlamentului modificarea legislației privind instanțele judecătorești
Medicii traumatologi efectuează circa 10.000 de intervenții chirurgicale anual la Institutul de Medicină Urgentă
Peste 1.204 cereri au fost recepționate de Oficiul Avocatului Poporului anul trecut
Turismul, integrat în politicile economice ale statului. Domeniul trece la Ministerul Economiei și Digitalizării
Cod galben de instabilitate atmosferică. În țară se prevăd ploi cu descărcări electrice, grindină și vijelie
VIDEO // Membrii unei grupări internaționale, cercetați pentru producerea, contrabanda și comercializarea drogurilor prin aplicația Telegram
Săptămâna Educației, lansată în Republica Moldova. Președintele Parlamentului, Igor Grosu: „Viitorul țării depinde de o educație de calitate”
FOTO // Echipele de drumari intervin pe traseele naționale din nordul și centrul țării
VIDEO // Magazine online gestionate din Moldova, suspectate de fraude de zeci de milioane de lei
Noi cazuri de escrocherii telefonice. IGP îndeamnă cetățenii să nu ofere informații cu caracter personal sau date bancare
Participarea viceprim-ministrului pentru reintegrare la reuniunea Consiliului permanent al OSCE
Premierul Alexandru Munteanu, la aniversarea Confederației Naționale a Patronatului: „Vrem ca Republica Moldova să devină o economie mai competitivă, mai atractivă pentru investiții și mai bine conectată la standardele europene”
Reguli noi pentru anchetele de corupție și criminalitate organizată
IGP a înregistrat 21 de cazuri noi de escrocherii telefonice. Victimele, prejudiciate cu peste două milioane de lei
Trafic suspendat în capitală, în contextul desfășurării Festivalului Tradițiilor
DOC // Activitatea grădinilor zoologice va fi reglementată de o nouă lege. Documentul, publicat în Monitorul Oficial
VIDEO // Doi tineri din stânga Nistrului, reținuți pentru huliganism
DOC // Platforma particip.gov.md va fi modernizată, pentru acces mai simplu la informațiile privind deciziile propuse de autorități
Festivalul BITEI 2026 debutează la Chișinău. Programul evenimentului
Votat în lectură finală. Din 1 iunie, zilierii vor fi înregistrați electronic
Cerințele pentru exportul de grâu din Republica Moldova în Indonezia vor fi modificate din 1 iunie
Parlamentul simplifică raportarea financiară pentru întreprinderi
Un bărbat din Ocnița a fost condamnat la trei ani de închisoare după ce a fost prins fără permis
VIDEO // CSP a aprobat trei interimari pentru funcții de conducere în cadrul Procuraturii
Ambasadorul agreat al R. Moldova în Kazahstan, Igor Moldovan, a prezentat copiile Scrisorilor de acreditare
Premierul Alexandru Munteanu, de Ziua Mondială pentru Diversitate Culturală: „Doar prin unitate, dialog și înțelegere reciprocă putem dezvolta o Moldovă europeană, modernă și solidară”