6 noiembrie 1136 - Împăratul Imperiului Romano-German, Lothar al III-lea, interzice vânzarea iobagilor pe teritoriul imperiului.
6 noiembrie 1494 - S-a născut Soliman Magnificul, unul dintre cei mai vestiți conducători ai Imperiului Otoman. Pe timpul acestui sultan, imperiul a cunoscut gloria mondială.
6 noiembrie 1632 - În cadrul Războiului de 30 de ani, suedezii obțin o victorie importantă în bătălia de la Lutzen, însă pe câmpul de luptă moare regele lor, Gustav al II-lea.
6 noiembrie 1771 - S-a născut Alois Senefelder, inventatorul austriac al litografiei.
6 noiembrie 1791 - În Rusia moare împărăteasa Ecaterina II a Rusiei. A fost un conducător despotic, dar avea o cultură aleasă și a adunat la curtea sa cele mai luminate minți. Este cunoscută pentru corespondența sa cu marii filosofi ai timpului.
6 noiembrie 1814 - S-a născut părintele saxofonului, Adolphe Sax.
6 noiembrie 1851 - S-a născut Charles Dow, inventatorul indicilor bursieri, numiți la acel timp "indicele Dow".
6 noiembrie 1860 - Abraham Lincoln este ales al șaisprezecelea președinte al Statelor Unite ale Americii.
6 noiembrie 1861 - În Canada se naște inventatorul baschetului, James Naismith.
6 noiembrie 1883 - Tratatul de aderare a României la Tripla Alianță este ratificat de regele Carol I.
6 noiembrie 1888 - Cel de-al 23-lea președinte american este Benjamin Harrison.
6 noiembrie 1905 - "Nickel Odeon" este primul cinematograf permanent și a fost deschis la Pittsburg, SUA.
6 noiembrie 1917 - La Petrograd, în Rusia, începe Revoluția Bolșevică.
6 noiembrie 1936 - În satul Clocușna, județul Hotin, s-a născut regizorul și poetul Emil Loteanu. A filmat pelicule care au întrat în clasica cinematografiei sovietice.
6 noiembrie 1943 - Armata Sovietică recucerește Kievul.
6 noiembrie 1965 - Cuba Comunistă și americanii înființează un pod aerian pentru călătorii care doreau să se stabilească cu traiul în SUA.
6 noiembrie 1984 - Ronald Reagan este reales în funcția de președinte al SUA.
6 noiembrie 1993 - Federico Mayor Zaragoza a fost reales pentru 6 ani în funcția de director al UNESCO.
6 noiembrie 1999 - În cadrul unui referendum constituțional, australienii resping ideea instalării unui regim republican.
Ziua Unității Naționale a Ucrainei, marcată la Chișinău
DOC // Președinta Maia Sandu a numit în funcție noi judecători. Decretele, publicate în Monitorul Oficial
Un bărbat, condamnat la opt ani de închisoare în cazul tâlhăriei asupra a cinci cetățeni turci
CNAS finanţează indemnizațiile pentru familiile cu copii
ARBOM: Tinerii din Albota de Jos primesc „Cercul Tineretului” - un spațiu digital pentru implicare civică activă
DOC // MEC va fi responsabil de elaborarea normelor financiare pentru activitățile de tineret. Modificările, publicate în Monitorul Oficial
O companie aeriană lansează curse din Chișinău spre orașul Stuttgart din Germania
Caz de tăiere ilegală de arbori, depistat la Ocnița de Poliția de Frontieră
Japonia oferă un grant de peste 50 de mii de dolari pentru modernizarea Centrului de Sănătate din Anenii Noi
Circulația pe drumurile naționale se desfășoară în condiții de iarnă. Drumarii au intervenit în mai multe raioane
Ceață densă pe mai multe drumuri din țară. Poliția îndeamnă șoferii la prudență
Agenda evenimentelor, vineri, 23 ianuarie
Finanțare bugetară de 1,1 miliarde de lei pentru universități în 2026
Meteorologii prognozează pentru vineri lapoviță și ninsoare. Pe drumuri se va forma ghețuș
Militarul de la Florești, rănit prin împușcare, a decedat la spital
Rușii au bombardat Harkov şi Kiev. O persoană a murit, alte 15 au fost rănite
Republica Moldova a inaugurat Consulatul Onorific în provincia canadiană Québec
Ziua Unirii Principatelor, sărbătorită la Iași. Republica Moldova este reprezentată de o delegație a primarilor
Salvatorii avertizează: gheață subțire pe râuri și lacuri, pericol de prăbușire
Două localități din R.Moldova și România au semnat acordul de înfărțire în ajunul Micii Uniri
Agenda evenimentelor, sâmbătă, 24 ianuarie
METEO // Vreme predominant noroasă și precipitații slabe în weekend
Mai multă transparență legislativă la Parlament: echipamentul pentru transmisiunile live va fi modernizat cu sprijinul Elveției
Pe traseele din țară se circulă în condiții de ceață. Poliția avertizează șoferii să circule cu prudență
Trafic intens de călători la postul Costești, pe sensul de ieșire din țară
Ministrul Energiei oferă clarificări privind calitatea motorinei comercializate în Republica Moldova
VIDEO // Drumarii desfășoară lucrări de combatere a lunecușului pentru asigurarea circulației rutiere
IGP a solicitat Interpolului anunțarea în căutare a fostului șef al IGP, Alexandru Pînzari, și ex-șefului Direcției 5 din cadrul INI, Valeriu Cojocaru
VIDEO // Gala Sportului 2025. Igor Grosu: „Sunteți cei mai buni ambasadori ai Republicii Moldova”
GALERIE FOTO // Performanțele sportivilor, premiate la Gala Sportului 2025