ro

 

Societate
20 Iunie, 2026 / 10:59
/ 06 Mai, 2022

Recurs la istorie: 7 mai

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

7 mai 973 - A murit împăratul Imperiului romano-german Otto cel Mare.

7 mai 1211 - Are loc colonizarea cavalerilor teutoni în Țara Bârsei, de către regalitatea maghiară.

7 mai 1751 - Inocențiu Micu-Klein, aflat la Roma, renunță la scaunul episcopal de Făgăraș și Alba Iulia și devine episcop emerit, pentru a facilita alegerea unui nou episcop.

7 mai 1775 - Bucovina este anexată de Imperiul austriac.

7 mai 1824 - La Viena are loc premiera Simfoniei a IX-a în Re Minor de Ludwig van Beethoven.

7 mai 1832 - Otto de Bavaria a fost ales de Marile Puteri, în cadrul unei conferințe desfășurate la Londra, rege al Greciei. A fost ales și de Adunarea Națională, la 8 august, sub numele de Otto I (1832–1862).

7 mai 1884 - Politicianul și omul de stat turc Midhat-Pașa a fost asasinat de către agenții sultanului Abdul-Hamid al II-lea.

7 mai 1895 - A avut loc demonstrația funcționării primei stații de radiorecepție, de către savantul rus Aleksandr Popov.

7 mai 1918 - S-a născut Miroslav Cozlovschi, profesor din Republica Moldova, doctor în științe fizico-matematice.

7 mai 1919 - S-a născut Eva Perón, politician argentinian, soția președintelui Juan Perón.

7 mai 1941 - A decedat James George Frazer,  celebru etnograf englez.

7 mai 1945 - În cadrul celui de-al Doilea Război Mondial, șefii militari germani capitulează fără condiții la Reims, Franța, în fața generalului american Eisenhower.

7 mai 1946 - La București începe procesul mareșalului Ion Antonescu (1882–1946), conducător al României în perioada 1940–1944, și al lui Mihai Antonescu (1904–1946), ministru de Externe și vicepreședinte al Consiliului de Miniștri între 1941–1944. Au fost condamnați la moarte și executați la 1 iunie 1946.

7 mai 1955 - Este semnat tratatul de pace dintre URSS, Franța și Marea Britanie.

7 mai 1960 - Sovietul Suprem al URSS îl alege pe Leonid Brejnev în funcția de președinte al Prezidiului în locul mareșalului Kliment Voroșilov care, la 79 de ani, s-a retras din viața publică.

7 mai 1990 - La Polul Nord ajung doi schiori norvegieni, fără câini și alte mijloace de transport.

7 mai 1994 - Pictura iconică Țipătul a norvegianului Edvard Munch este recuperată intactă după ce a fost furată de la Galeria Națională a Norvegiei în februarie.

7 mai 1995 - La alegerile prezidențiale din Franța învinge Jacques Chirac.

7 mai 1998 - Mercedes-Benz cumpără Chrysler pentru 40 de miliarde de dolari și formează Daimler Chrysler în cea mai mare fuziune industrială din istorie.

7 mai 1999 - Are loc o vizită istorică a Sanctității Sale  Papa Ioan Paul al II-lea  în România. A fost prima vizită în această țară a unui Suveran Pontif (7–9 mai).

7 mai 1999 - Avioanele NATO au bombardat din greșeală ambasada Chinei din Belgrad, ucigând trei persoane și rănind alte 20.

7 mai 2000 - La Moscova are loc ceremonia de învestitură a lui Vladimir Putin în funcția de președinte al Rusiei, în urma alegerilor de la 26 martie 2000.

7 mai 2003 - Academia de Științe și Literatură din Mainz a acordat Premiul de literatură pentru autori de limba germană pe 2003 pentru Cristoph Meckel, Harald Weinrich și Herta Müller.

7 mai 2007 - Mormântul lui Irod cel Mare la sud de Ierusalim este descoperit de arheologii israelieni.

7 mai 2017 - Emmanuel Macron câștigă alegerile prezidențiale din Franța, obținând 66,1% din voturi în defavoarea lui Marine Le Pen, cu numai 33,9% din sufragii. 


 
Ultimele Știri
/ Acum 21 ore

Doi bărbați, condamnați la 8 și 9 ani de închisoare pentru tâlhărie

/ Acum 22 ore

Trenul Kiev–Chișinău va circula zilnic începând cu 28 iunie

/ Acum 22 ore

Reforma sistemului pensiilor pentru militari și funcționari cu statut special: vârsta de pensionare va crește gradual

/ Acum 22 ore

Construcția podului peste Nistru de la Cosăuți–Yampil, relansată cu sprijin european

/ Acum 23 ore

FOTO // Armata Națională a comemorat victimele confruntărilor de pe platoul Varnița–Tighina

/ Acum 23 ore

SATUL EUROPEAN // Dămășcani și Costești beneficiază de infrastructură modernizată de alimentare cu apă

/ Acum 23 ore

Concediile de odihnă vor fi exprimate în zile lucrătoare: modificările propuse de Ministerul Muncii și Protecției Sociale

/ Acum 1 zi

FOTO // Istorici, cercetători și profesori, distinși pentru contribuția la valorificarea patrimoniului național

/ Acum 1 zi

FOTO // Exerciții comune Moldova–România: instruire acvatică pentru militarii Armatei Naționale

/ Acum 1 zi

VIDEO // Nouă schemă de fraude bancare dejucată: escrocii au încercat să obțină 450.000 de lei de la o juristă

/ Acum 1 zi

Atenție, călători! Trafic intens la vama Sculeni pe sensul de ieșire din Republica Moldova

/ Acum 1 zi

Mobilizare de amploare în nordul țării: Patru copii dispăruți în Rîșcani, găsiți nevătămați după o noapte de căutări

/ Acum 1 zi

Ultima probă din sesiunea de bacalaureat 2026. Circa 400 de elevi susțin proba la limba maternă

/ Acum 1 zi

Agenda evenimentelor, vineri, 19 iunie