ro
Societate
14 Mai, 2025 / 15:57
/ Acum 5 ore

Turul II al alegerilor prezidențiale din România. Polițiștii vor asigura ordinea publică și paza secțiilor de votare

Polițiștii din Republica Moldova vor asigura ordinea publică și paza secțiilor de votare în cadrul turului II al alegerilor prezidențiale din România. Procesul de vot se va desfășura timp de trei zile - vineri, 16 mai - duminică, 18 mai, între orele 07:00-21:00, transmite MOLDPRES.

Solicitată de agenție, ofițerul de presă al Inspectoratului General al Poliției, Oxana Todiriță, a subliniat că la primul tur de scrutin nu au fost înregistrate incidente sau încălcări ale legislației.

„În cadrul turului II al alegerilor prezidențiale, pentru asigurarea bunei desfășurări a procesului electoral, poliția va monitoriza escortarea autovehiculelor implicate în transportarea buletinelor de vot, protejând integritatea acestora și a altor documente electorale. La fel, va fi asigurată paza secțiilor de votare”, a precizat Oxana Todiriță.

Cetățenii români din Republica Moldova sunt așteptați să-și exprime dreptul la vot în cadrul turului II al alegerilor prezidențiale din România. Pe teritoriul țării noastre vor activa 64 secții de votare. Astfel, în regiunea Nord vor fi organizate 18 secții, în regiunea Centru - 38 de secții, dintre care 20 în orașul Chișinău, și în regiunea Sud - 8 secții de votare.

Pentru a putea vota este necesar ca persoanele să dețină unul din următoarele documente: cartea de identitate, cartea electronică de identitate, cartea de identitate provizorie, buletinul de identitate, pașaportul diplomatic, pașaportul diplomatic electronic, pașaportul de serviciu, pașaportul de serviciu electronic, pașaportul simplu, pașaportul simplu electronic, pașaportul simplu temporar sau carnetul de serviciu militar (pentru elevii din școlile militare).

În cadrul primului tur al alegerilor prezidențiale din România, circa 91 000 de moldoveni cu cetățenie română și-au exprimat dreptul la vot timp de trei zile. Românii din Republica Moldova au fost printre cei mai activi votanți din diasporă, după țări precum Italia, Germania, Marea Britanie și Spania.

La alegerile prezidențiale din România au fost deschise 965 secții de votare peste hotarele țării. Cetățenii români din diasporă au la dispoziție trei zile pentru a putea vota. În cursa prezidențială participă doi candidați: candidatul partidului AUR, George Simion, și candidatul independent Nicușor Dan.