ro

 

Societate
09 August, 2026 / 15:01
/ Acum 1 oră

VIDEO // Un TIR înmatriculat în Republica Moldova a intrat în două gospodării din Vaslui, România

Un accident rutier violent s-a produs sâmbătă dimineața, 8 august, în localitatea Berezeni din județul Vaslui, România. Un TIR înmatriculat în Republica Moldova a ieșit de pe carosabil și a ajuns în două gospodării, provocând pagube materiale considerabile. Singura persoană rănită în accident a fost șoferul TIR-ului, transmite MOLDPRES cu referire la  Observatornews.ro.

Potrivit sursei citate, șoferul a rămas blocat în cabina camionului, puternic avariată, fiind necesară intervenția pompierilor pentru descarcerare. După ce a fost scos din cabină, șoferul a primit îngrijiri medicale și a fost transportat la Spitalul Municipal Huși. Bărbatul a suferit traumatisme cranio-faciale și escoriații la nivelul membrelor.

Autotrenul a părăsit șoseaua și a lovit mai întâi un autoturism parcat în apropierea unei locuințe. Ulterior, camionul și-a continuat deplasarea și a intrat în casa aflată în apropiere. Impactul a fost atât de puternic încât mai multe încăperi din partea casei orientată spre stradă au fost distruse, printre acestea numărându-se baia și bucătăria.

 

După ce a traversat prima proprietate, TIR-ul a ajuns în gospodăria vecină, unde a distrus gardul și a avariat un alt autoturism. Nimeni dintre locatarii celor două gospodării nu a fost rănit. Locatarii casei lovite de autotren se aflau în alte încăperi în momentul impactului și au scăpat nevătămați.

Polițiștii au început cercetările pentru a stabili cauzele și circumstanțele exacte ale accidentului.

 

 


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Cetățenii Republicii Moldova pot obține burse de studii în Marea Britanie

/ Acum 2 zile

Un bărbat din Cimișlia a fost trimis în judecată pentru omorul concubinei

/ Acum 2 zile

Cod galben de instabilitate atmosferică în cea mai mare parte a țării

/ Acum 2 zile

Peste 370 de accidente, înregistrate de la începutul anului în capitală. Șase persoane și-au pierdut viața

/ Acum 2 zile

Flux sporit de călători pe Aeroportul Chișinău, cu peste 1900 de pasageri deserviți pe oră în perioada de vârf a concediilor

/ Acum 2 zile

Siguranța copiilor în spațiul digital, prioritate pentru autorități. Maia Sandu: „Trebuie să creăm mecanisme care să-i protejeze”

/ Acum 2 zile

Vântul puternic și ploile au provocat pagube în nordul și centrul țării. Salvatorii au intervenit în zece cazuri

/ Acum 2 zile

DOC // Consolidarea securității și cooperarea cu UE. Programul de implementare a Strategiei Naționale de Apărare pentru perioada 2024–2034, publicat în Monitorul Oficial

/ Acum 2 zile

Călătorii aflați în așteptare în postul Palanca-Maiaki-Udobnoe primesc apă din partea funcționarilor vamali și a polițiștilor de frontieră

/ Acum 2 zile

Captări ilegale de apă din Nistru, depistate de inspectorii de mediu

/ Acum 2 zile

Cod galben și portocaliu de caniculă în centrul și sudul țării. Maximele termice vor ajunge până la 37°C

/ Acum 2 zile

CNAM a informat cetățenii din diasporă despre drepturile și beneficiile asigurării medicale

/ Acum 3 zile

FOTO // Peste 230 de militari în termen au depus jurământul militar în garnizoana Chișinău

/ Acum 3 zile

Ploi puternice, cu grindină și vijelie. Meteorologii au emis Cod galben de instabilitate atmosferică