VIDEO // Drepturile omului în regiunea transnistreană, între provocări, răspunsuri și perspective europene. Valeriu Chiveri: „Vom promova o abordare proactivă în acest sens”
Conferința Națională dedicată situației drepturilor omului în regiunea transnistreană a reunit astăzi, la Chişinău, reprezentanți ai instituțiilor și autorităților naționale, organizațiilor internaționale și ai corpului diplomatic, membri ai organizațiilor neguvernamentale, activiști civici și beneficiari ai Asociației Promo-LEX din regiunea transnistreană. Evenimentul a oferit un cadru pentru dialog și analiză privind provocările complexe ale drepturilor omului în stânga Nistrului, evaluarea răspunsului statului și identificarea unor direcții strategice de acțiune în contextul reintegrării și al parcursului european al Republicii Moldova, transmite MOLDPRES.
Vicepremierul pentru reintegrare, Valeriu Chiveri, prezent la conferință, a subliniat multiplele provocări cu care se confruntă autoritățile constituționale.
„Nereglementarea conflictului transnistrean și lipsa controlului efectiv asupra teritoriului din stânga Nistrului limitează capacitatea instituțiilor noastre de a interveni. Am transmis reprezentantului politic transnistrean o scrisoare în care am cerut soluționarea acestor probleme și am exprimat îngrijorarea Chișinăului față de situația persoanelor aflate în detenție ilegală”, a relevat Valeriu Chiveri.
Acesta a atras atenția asupra situației grave a persoanelor aflate în detenție ilegală în stânga Nistrului, subliniind necesitatea intervenției statului pentru protecția drepturilor omului.
„Instituțiile statului urmează să depună eforturi pentru a asigura, în conformitate cu legile, tragerea la răspundere a reprezentanților structurilor neconstituționale responsabile de încălcarea drepturilor omului. Vom promova o abordare proactivă în acest sens”, a declarat Chiveri.
Vicepremierul a menționat că victimele abuzurilor, în special persoanele recent eliberate din detenție ilegală, vor beneficia de sprijin prioritar.
„Am avut discuții cu instituțiile relevante pentru a identifica soluții și forme de suport pe care Guvernul le poate oferi celor afectați”, a adăugat oficialul.
Valeriu Chiveri a menţionat că în perioada următoare va efectua o vizită în teritoriu, unde se va întâlni cu fermierii care întâmpină dificultăți în desfășurarea activității agricole.
În acelaşi timp, oficialul a subliniat şi unele tendinţe pozitive, cum ar fi creşterea numărului copiilor care fac studii în limba română.
Chiveri a apreciat eforturile societăţii civile pentru implicarea constantă în abordarea cazurilor grave din regiunea transnistreană și pentru consecvența demonstrată în soluționarea unui număr semnificativ de cazuri individuale ale victimelor abuzurilor.
La eveniment a participat şi Máté Csicsai, şef-Adjunct al Delegației Uniunii Europene în Republica Moldova, care a subliniat importanța respectării drepturilor omului ca element central în procesul de reintegrare și în consolidarea parcursului european al țării.
Conferința a fost structurată în trei paneluri: Provocările drepturilor omului în regiunea transnistreană – analiză retrospectivă a situației din 2025, incluzând cazuri grave de încălcare a drepturilor fundamentale, militarizarea educației și propaganda, precum și fenomene alarmante ce necesită atenția autorităților; Răspunsul autorităților naționale – discutarea strategiilor de intervenție, a cadrului normativ existent și a mecanismelor de protecție a cetățenilor, identificarea lacunelor și nevoilor urgente de intervenție; Perspective de reintegrare și parcurs european – analizarea dimensiunii drepturilor omului în procesul de reintegrare, reintegrarea sectorială (educație, securitate, protecție socială), integrarea populației și viziuni strategice pentru unificarea teritorială și armonizarea cu standardele Uniunii Europene.
Evenimentul a fost organizată de Asociația Promo-LEX, în parteneriat cu Portalul Zona de Securitate, cu suportul financiar oferit de Fundația Soros Moldova și National Endowment for Democracy. Conferința a urmărit nu doar evaluarea situației actuale, ci și crearea unui spațiu de dialog constructiv pentru a identifica soluții concrete, durabile și conforme cu standardele internaționale privind drepturile omului și procesul de reintegrare. Evenimentul reflectă angajamentul Republicii Moldova de a aborda cu responsabilitate și profesionalism provocările din regiunea transnistreană, în contextul parcursului european.
Republica Moldova nu exercită control deplin asupra regiunii transnistrene, ceea ce limitează capacitatea de a aplica legislația națională și de a asigura protecția drepturilor omului. Organizația Promo-LEX oferă asistență juridică și monitorizare a cazurilor de încălcare a drepturilor omului în regiunea transnistreană de peste 15 ani. În regiune, se înregistrează probleme majore legate de accesul la educație în limba română, detenții ilegale, militarizarea școlilor și restricții asupra libertăților civile. Conferința a urmărit crearea unui spațiu de dialog constructiv între autorități, experți naționali și internaționali și societatea civilă pentru a identifica soluții practice și durabile.
Fiscul atenționează: 30 decembrie 2025 este ultima zi operațională pentru încasări și plăți bugetare
Ceață densă în nordul țării. Șoferii sunt îndemnați să circule cu maximă prudență
Agenda evenimentelor, joi, 11 decembrie
Sprijin pentru elevii relocați în școli mai mari: Ministerul Educației anunță măsuri pentru facilitarea tranziției
Comisia de evaluare a procurorilor l-a audiat pe Procurorul General interimar
Ex-liderul democrat Vladimir Plahotniuc și Serghei Iaralov ar putea depune mărturie în dosarul „kuliok”
SUA sprijină Moldova în lupta cu rezistența antimicrobiană prin proiectul EpiC
VIDEO // Condiții mai bune de studii pentru elevii din Cojorva: DRRM a donat mobilier școlar modern în regiunea transnistreană
Încă un magistrat a picat evaluarea externă
Moaștele Sfântului Andrei, Ocrotitorul României, vor fi aduse pentru prima dată în Republica Moldova
VIDEO // Un nou centru de inovații verzi va fi creat la Universitatea Tehnică a Moldovei
Moldovenii care muncesc în Irlanda ar putea beneficia de pensii și indemnizații
Moldova va adopta noi măsuri pentru protecția bunurilor culturale
Cod galben de ceață emis în Republica Moldova: vizibilitate redusă pe arii extinse
Selecția Națională Eurovision 2026: 34 de piese au trecut în etapa audițiilor live
Armata Națională și-a prezentat prioritățile strategice la reuniunea anuală a corpului diplomatic și militar acreditat în R. Moldova
Consiliul Superior al Procurorilor va avea un nou regulament de activitate
VIDEO // „Prețul Zâmbetului”, noul volum al Ionelei Hadârcă, lansat la Cărturești
FOTO // Tinerii militari în termen au depus jurământul de credință față de Patrie
Secțiile de terapie intensivă din SCR „Timofei Moșneaga” devin punct pilot pentru prevenirea infecțiilor asociate ventilației
FOTO // Proiectul „Clubul de Mediere prin Cultură”, lansat pentru promovarea coeziunii sociale în Chișinău și Soroca
BNM a redus rata de bază la principalele operațiuni de politică monetară
VIDEO // Peste 500 de declarații de tranzit comun, înregistrate în NCTS: proceduri simplificate și economisire de timp și resurse
VIDEO // Drepturile omului în regiunea transnistreană, între provocări, răspunsuri și perspective europene. Valeriu Chiveri: „Vom promova o abordare proactivă în acest sens”
Candidat retras în etapa audierilor. Judecătorul Roman Pascari renunță la cursa pentru Curtea de Apel
Prețuri mai mici și servicii mai calitative: Constantin Borosan explică beneficiile lansării bursei de energie electrică
DOC // Publicat în Monitorul Oficial: R. Moldova se aliniază măsurilor restrictive impuse de Marea Britanie infrastructurii ruse de criminalitate cibernetică
Drumarii anunţă progrese importante în modernizarea infrastructurii rutiere în 2025
VIDEO// Escrocherii pe rețele sociale coordonate din penitenciar. Nouă deținuți, cercetați penal
Se caută doi membri ai societății civile pentru Colegiul disciplinar al judecătorilor. CSM anunță extinderea concursului