ro

 

Societate
08 Februarie, 2026 / 22:28
/ Acum 1 oră

VIDEO // Pe traseele naționale se circulă în condiții de iarnă. Muncitorii intervin pentru a preveni formarea poleiului

Pe traseele naționale se circulă în condiții de iarnă. Drumarii rămân mobilizați în nordul, sudul și centrul țării pentru a preveni formarea poleiului, informează MOLDPRES.

Potrivit Administraţiei Naționale a Drumurilor (AND), pe parcursul zilei, pe drumurile naționale au fost efectuate lucrări de patrulare, combatere a lunecușului și deszăpezire.

Intervențiile au avut loc pe sectoare din: Florești, Sănătăuca, Soroca, Șoldănești, Drochia, Ungheni, Anenii Noi, Dubăsari, Hâncești, Nisporeni, Basarabeasca și Ștefan-Vodă, precum și pe traseele: M3, R3, R5, R6, R7, R9, R14, R20, G107, G110 și G112. În procesul tehnologic au fost implicate 56 de utilaje speciale și 40 de muncitori rutieri, care au intervenit continuu pentru prevenirea formării poleiului și menținerea siguranței tuturor participanților la trafic.

Directorul general al AND, Ștefan Popa, a subliniat că, în această noapte, sunt așteptate ninsori pe întreg teritoriul țării, iar unitățile de tehnică sunt pregătite să intervină pe toate sectoarele de drum.

„Intervențiile au un singur scop – menținerea drumurilor naționale în stare practicabilă. Suntem în plin sezon de iarnă, iar în zilele următoare sunt posibile averse sub formă de polei și ghețuș, în special dimineața și pe timp de noapte. Astfel, participanții la trafic sunt îndemnați să circule cu prudență și să adapteze viteza la condițiile de drum. Muncitorii rămân în continuare la datorie pentru a menține siguranța în trafic”, a afirmat Ștefan Popa.

Pe parcursul acestei săptămâni, drumarii au lucrat în regim sporit pentru a asigura circulația pe drumurile naționale. În total, peste 300 de muncitori rutieri și 460 de unități de tehnică au răspândit peste 9 000 tone de material antiderapant.

În această perioadă, Serviciul Operativ al AND a preluat peste 460 de apeluri. Serviciul este disponibil non-stop pentru informații și solicitarea intervențiilor: (+373) 78 337 744 sau (+373) 60 477 117.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

IGP: Drona depistată în raionul Drochia este de model Gerbera și nu deține încărcătură explozivă

/ Acum 1 zi

FOTO // Militarii Armatei Naționale și angajații subdiviziunilor MAI, mobilizați în Chișinău, Bălți, Comrat și Cahul pentru a asigura accesul cetățenilor către obiectivele sociale

/ Acum 1 zi

FOTO // Intervenții IGSU în mai multe localități ale țării. Salvatorii au deblocat mijloace de transport și ambulanțe derapate de pe traseu

/ Acum 1 zi

Peste 3 000 de consumatori au rămas fără energie electrică din cauza condițiilor meteo nefavorabile

/ Acum 1 zi

Circulația pe drumurile naționale se desfășoară în condiții de iarnă. Autoritățile anunță reluarea deplasării transportului de mare tonaj

/ Acum 1 zi

Militarii Armatei Naționale vor interveni în Chișinău și Bălți pentru a asigura accesul cetățenilor către obiectivele critice. Premierul Alexandru Munteanu: „Acționăm cu toată seriozitatea pe care o impune această situație”

/ Acum 2 zile

MAI: Drumurile naționale rămân practicabile, însă pe anumite sectoare se atestă un grad sporit de risc

/ Acum 2 zile

Mai mulți consumatori au rămas fără energie electrică din cauza condițiilor meteo. Echipele specializate intervin pentru a remedia problemele

/ Acum 2 zile

Circulația transportului de mare tonaj, suspendată până sâmbătă dimineața

/ Acum 2 zile

O dronă a fost depistată în extravilanul satului Sofia, raionul Drochia

/ Acum 2 zile

Circulație dificilă în raionul Leova. Echipajele de poliție monitorizează situația pe trasee

/ Acum 2 zile

Centrul Stomatologic Municipal Bălți, modernizat cu sprijinul CNAM

/ Acum 2 zile

CNAS a finanțat plata indemnizațiilor pentru familiile cu copii

/ Acum 2 zile

Olimpiadele raionale planificate pentru sfârșit de săptămână au fost amânate

 


 
/ Acum 1 zi

Asociațiile din sectorul vitivinicol condamnă declarațiile deputatului Sergiu Stefanco: „Informații false care denigrează munca celor implicați în producerea vinurilor”

/ Acum 1 zi

VIDEO // Instituțiile statului continuă intervențiile în localitățile țării. Premierul Alexandru Munteanu: „Guvernul va face tot posibilul pentru a oferi condiții sigure pentru cetățeni”

/ Acum 1 zi

FOTO // Lotul olimpic al R. Moldova la Jocurile Olimpice de iarnă a defilat la ceremonia de deschidere a Olimpiadei Albe

/ Acum 1 zi

FOTO // Mobilizare în teren pentru asigurarea circulației rutiere. Drumarii acționează prioritar pe sectoarele cu risc sporit de alunecare

/ Acum 1 zi

Meteorologii anunță Cod Galben de scădere a temperaturii

/ Acum 1 zi

FOTO // Carabinierii au asigurat căile de acces spre Institutul de Neurologie și Neurochirurgie. Vicedirectorul Octavian Misic: „Aducem mulțumiri pentru ajutorul acordat”

/ Acum 1 zi

VIDEO // Peste 400 de angajați ai MAI, Ministerului Apărării și AND, implicați în curățarea accesului către instituțiile sociale

/ Acum 1 zi

VIDEO // Activitatea Aeroportului Chișinău se desfășoară în condiții optime

/ Acum 1 zi

VIDEO // Muncitorii desfășoară acțiuni de curățire și combatere a lunecușului pe sectoare de drum din Bălți, Briceni, Anenii Noi și Cahul

/ Acum 1 zi

FOTO // Structurile statului continuă acțiunile de combatere a lunecușului. Premierul Alexandru Munteanu: „Siguranța cetățenilor rămâne prioritatea noastră”

Vezi mai multe