ro

 

Sport
18 Aprilie, 2026 / 19:40
/ 02 Februarie, 2023

Cel puţin 220 de sportivi şi antrenori ucraineni şi-au pierdut viaţa în războiul cu Rusia

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 2 feb. /MOLDPRES/. Cel puţin 220 de sportivi şi antrenori ucraineni şi-au pierdut viaţa în războiul cu Rusia, iar peste 340 de baze sportive au fost afectate sau distruse, relatează MOLDPRES cu referire la Agerpres.

Anunţul a fost făcut de ministrul ucrainean al Sportului, Vadim Gutţait, care este şi preşedintele Comitetului Olimpic Naţional, la biroul său din Kiev, lângă un zid pe care se aflau portrete ale sportivilor ucişi de războiul început de Rusia în urmă cu un an.

Cu acest prilej, Gutţait a reiterat opoziţia faţă de o posibilă acceptare a sportivilor ruşi şi belaruşi la Jocurile Olimpice de la Paris, din 2024: ''Ucraina se va uni cu multe ţări din Europa şi din lume ... şi (participarea ruşilor) nu va fi permisă''.

''Când pierzi atât de mulţi oameni, atât de mulţi sportivi, vieţile ucrainenilor sunt mai importante pentru noi decât orice medalie la competiţii internaţionale'', a subliniat ministrul.

Săptămâna trecută, Gutţait (51 ani) a scris pe pagina sa oficială de Facebook că Ucraina ar putea boicota Jocurile Olimpice din 2024 dacă sportivilor ruşi şi belaruşi li se va permite să concureze la Paris.

Gutţait a cucerit medalia de aur la Jocurile Olimpice din 1992, de la Barcelona, la scrimă, cu echipa Comunităţii Statelor Independente (formată după destrămarea URSS, care cuprindea 12 dintre cele 15 foste republici sovietice).


 
Ultimele Știri
/ 10 Martie, 2026

Medalie de ​aur pentru Moldova! Luptătorul Alexandr Gaidarlî a devenit campion european la categoria 70 kg

/ 08 Martie, 2026

BTA: Președinta Comitetului Olimpic Bulgar, Vesela Lecheva, a transmis un mesaj de felicitare femeilor din sport cu ocazia Zilei Internaționale a Femeii

/ 05 Martie, 2026

Republica Moldova va găzdui, în premieră, Campionatul Mondial de judo pentru cadeți

/ 03 Martie, 2026

Campionatul Național de haltere la seniori: trei medalii de aur și record continental pentru Ion Badanev

/ 02 Martie, 2026

SATUL EUROPEAN // Investiție de peste 1,2 milioane de lei în infrastructura sportivă din Hoginești, Călărași

/ 23 Februarie, 2026

Orașul Nisporeni, desemnat capitala sportului 2026: buget de 2 milioane de lei pentru activități sportive și culturale

/ 23 Februarie, 2026

BTA: Bulgaria a câștigat trei medalii de aur și două de argint la Campionatele Balcanice de Atletism în sală

/ 22 Februarie, 2026

Jocurile Olimpice de iarnă Milano-Cortina 2026 se încheie cu o ceremonie spectaculoasă la Verona

/ 21 Februarie, 2026

Republica Moldova a devenit campioană europeană la tir cu arcul în sală

/ 19 Februarie, 2026

Peste 150 de judocani s-au duelat pentru titlul național la U21, la Arena Chișinău

/ 15 Februarie, 2026

BTA: Bulgaria câștigă în premieră titlul european feminin pe echipe la badminton

/ 15 Februarie, 2026

Republica Moldova și-a încheiat participarea la Jocurile Olimpice de Iarnă

/ 12 Februarie, 2026

Naționala de fotbal a R. Moldova și-a aflat adversarele din Liga Națiunilor! Grupă complicată pentru ,,tricolori" în Liga C - Kazahstan, Slovacia și Insulele Feroe

/ 12 Februarie, 2026

Mai mulți bani pentru sportul moldovenesc. 91,5 milioane de lei alocate pentru dezvoltarea federațiilor