
Apeductul magistral Zagarancea-Cornești din raionul Ungheni va fi reabilitat şi modernizat
Chişinău, 24 mai. /MOLDPRES/. Agenția de Dezvoltare Regională (ADR) Centru, Consiliul raional Ungheni și întreprinderea executoare au semnat un contract de antrepriză în cadrul proiectului regional ce prevede reabilitarea și extinderea apeductului magistral Zagarancea-Cornești, finanțat din Fondul Național pentru Dezvoltare Regională și Locală (FNDRL), transmite MOLDPRES.
„Conform contractului, în decurs de douăzeci de luni, începând cu mai 2022, antreprenorul s-a angajat să execute lucrările prevăzute în contractul de antrepriză, care țin de reabilitarea, extinderea/regionalizarea și modernizarea infrastructurii de alimentare cu apă și canalizare, precum și dezvoltarea capacităților prestatorilor de servicii regionali. Acest proiect prevede reabilitarea Stației de tratare a apei al apeductului interconectat magistral Zagarancea-Cornești și extinderea acestuia cu 14,984 km. Valoare contractului de antrepriză este de 30 milioane 360 mii de lei (peste trei mln de euro)”, a explicat astăzi ADR Centru.
Prin activitățile proiectului regional, autoritățile locale își propun să creeze condiții pentru dezvoltarea rețelelor de apă şi canalizare în 38 localități. „În prezent, primăriile oraşului Cornești, comunelor Boghenii Noi, Bumbăta, Rădenii Vechi, Pârlița, Teșcureni, Zagarancea, Manoilești, Unțești, Cetireni, Florițoaia Veche, Bușila, Todirești, Chirileni își dezvoltă rețelele locale, iar celelalte primării elaborează proiectele tehnice, în baza apeductului magistral Zagarancea-Cornești”, afirmă sursa citată.
Potrivit autorităţilor locale, în urma realizării obiectivelor propuse se vor îmbunătăți condițiile de trai prin acces la apă potabilă de calitate a circa 70 de mii de locuitori din raionul Ungheni.
Foto: ADR Centru
Autorităţile din Hiliuţi, Râşcani, au alocat peste 25 ha pentru plantarea copacilor
Casa de cultură din Ruseștii Noi, raionul Ialoveni, a fost renovată prin Programul „Satul European”
FOTO Un proiect de mediu cu finanţare de stat va îmbunătăți calitatea vieții oamenilor din Onişcani, Călăraşi
FOTO Vremea bună de afară permite progrese în construcția Complexului Sportiv din Șoldănești
În nordul țării va fi pus în funcțiune sistemul de apeduct Prut-Fălești
Fabrica de reciclare din Bălți, un exemplu de sustenabilitate și energie verde în Republica Moldova.
Proiectele regionale iniţiate de stat în ultimii ani au adus investiţii semnificative în comunităţile R. Moldova
Livezile unei companii din Pocrovca, Donduşeni - un model de perseverență și dezvoltare sustenabilă
În regiunea transnistreană domiciliază peste 360 mii de deținători ai cetățeniei Republicii Moldova
Republica Moldova participă la Târgul internaţional de vinuri şi băuturi spirtoase ProWein 2025
Au fost desemnați câștigătorii Olimpiadei Republicane la Chimie
Partenerii de dezvoltare își unesc forțele pentru a stimula învățământul medical veterinar și sectorul zootehnic din R. Moldova
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Naslavcea, polul de nord al ţării şi una din cele mai frumoase priveliști spre Nistru
Experienţa raioanelor Cahul şi Ungheni în Programul „EU4Moldova: Regiuni – cheie”, model şi pentru alte localităţi din ţară
Autorităţile au organizat instruiri pentru a completa rândurile specialiştilor industriei turismului din R. Moldova
VIDEO // Ministrul Educației, Dan Perciun: Moțiunea de cenzură este o oportunitate de a raporta realizările și provocările din sistem
CEC: Pe 18 mai 2025 vor avea loc alegeri locale noi în șase localități
Patru companii și-au depus ofertele la licitația privind construcția a două CET-uri performante la Chișinău
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, îl va găzdui la Chișinău pe președintele Republicii Cehe, Petr Pavel
Peste 16 mii de persoane au solicitat ambulanța săptămâna trecută
Un avocat din capitală s-a ales cu interdicție de a profesa timp de doi ani
Meteorologii au anunțat pentru mâine Cod galben de vânt puternic
Republica Moldova își intensifică eforturile de conectare la rețelele europene de transport
Un bărbat din Tiraspol a fost reținut pentru spălare de bani în valoare de 5 milioane de dolari
92 de șoferi sunt cercetați penal după ce au fost prinși băuți la volan