
Colegiul Industrial din Comrat va fi construit cu suportul Turciei
Chişinău, 9 sep. /MOLDPRES/. Ministrul de Externe al Turciei, Mevlüt Çavușoğlu, va participa la demararea lucrărilor de construcție a Colegiului Industrial în Comrat. Subiectul a fost anunțat în cadrul unei discuții cu guvernatorul Găgăuziei, Irina Vlah, comunică MOLDPRES.
În cursul discuției telefonice au fost puse la punct detaliile participării oficialului turc la începerea lucrărilor de construcție a Colegiului finanțat de Guvernul Republicii Turcia.
Colegiul Industrial va purta numele Președintelui turc, Recep Tayyip Erdoğan, iar conceptul instituției a fost negociat de către guvernatorul UTA Gagauz-Yeri, Irina Vlah la Ankara, la sfârșitul anului 2019.
Printre priorităţile noului colegiu de la Comrat va fi pregătirea specialiştilor în domeniul sistemelor şi tehnologiilor informaţionale. Universitatea Tehnică din Moldova va delega pedagogi calificaţi pentru a sprijini primele etape ale activităţii instituţiei de învăţământ din Găgăuzia, iar Colegiul de Inginerie din Strășeni va asigura schimbul de experiență, dar și consultanță cadrelor de la noua instituție de învățământ din Comrat.
Foto: gagauzia.md
FOTO // Republica Moldova cucerește publicul la Festivalul Internațional al Gastronomiei din Paris
O vinărie din Strășeni, exemplu de succes al investițiilor prin proiectul „Livada Moldovei”: „Experiență autentică de turism vitivinicol, în inima codrilor Căprianei”
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Muzeul Ținutului Cahul – o poartă către istoria și tradițiile sudului ţării
Antreprenorii din turismul rural pot beneficia de sprijin financiar și mentorat prin programul „Busola Eco-Turistică”
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Ţara viilor fără sfârșit, cu tradiție, gust și experiențe turistice de toamnă unice
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Conacul lui Constantin Stamati din Ocniţa, o călătorie în Moldova secolului XIX
R. Moldova ajunge pentru prima dată la festivalul Burning Man cu o instalație inspirată de naiul tradițional
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Goian – satul unde tradiția întâlnește natura și turismul autentic
Mai multe localități din R. Moldova au găzduit #AcasăCamp, taberele de vară care reunesc copiii de acasă cu cei din diasporă
Președinta Maia Sandu: „Prioritatea Republicii Moldova trebuie să fie creșterea economică și atragerea investițiilor”
Două tentative de corupere, dejucate la punctul de trecere „Cahul”. Mijloacele financiare au fost ascunse în pașapoarte
Parlamentul caută decanul de vârstă după ce Vladimir Voronin a refuzat să conducă prima ședință
Șase cadre didactice din sudul țării au primit titlul de „Profesor Inovator” și premii de câte 10.000 de lei
Serviciul Vamal a încasat în bugetul de stat 43,56 miliarde de lei. Alexandru Iacub: „Fiecare leu colectat înseamnă respectarea legii și consolidarea încrederii între stat și contribuabil”
În ultimele trei săptămâni, carburanţii s-au ieftinit cu până la 3,4%. Explicațiile ANRE
Peste 20.000 de femei din localități rurale au beneficiat de screening mamar
Renato Usatîi: Primarii orașelor Drochia și Glodeni, aleși recent deputați, nu vor prelua mandatele
Obiectivul setat pentru anul 2030 este ca salariul minim să ajungă la 10 000 de lei. Marcel Spatari: „Un ritm de creștere fără precedent în istoria țării”
CNA și MAI promovează etica și transparența în serviciul public printr-o nouă campanie națională
Alertă falsă la Aeroportul Chișinău. Aerogara și-a reluat activitatea
Filmul „Comatogen”, o coproducție România–Moldova, va fi proiectat în cadrul Zilelor Filmului Românesc
Programul de transformare digitală a domeniului energetic pentru anii 2026–2030 a fost publicat în Monitorul Oficial
Alertă de securitate la Aeroportul Chișinău după ce a fost găsit un bagaj cu posibil conținut exploziv. Pasagerii au fost evacuați
Explozie puternică într-un bloc din București. Trei etaje au fost distruse
DOC // Decretul prezidențial privind eliberarea Elenei Druță din funcția de consilier pentru relațiile cu diaspora, publicat în Monitorul Oficial