La Bălţi s-a desfăşurat a doua ediţie a Târgului de iarnă
Chişinău, 2 feb. /MOLDPRES/. Circa 30 de agenţi economici din municipiile Bălţi şi Chişinău, raioanele Râșcani, Fălești, Glodeni, Sângerei, Florești, Drochia, Rezina și Basarabeasca, de la Centrul de Creaţie al Copiilor „Mihail Blanc” din Bălți, Studioul „Tezaur” al Centrului de Cultură şi Tineret din Bălţi, mai mulţi meșteri populari din regiunea Nord au participat recent la ediţia din anul curent a Expo-târgului universal „Târg de iarnă”, desfăşurat la Bălţi, transmite MOLDPRES.
Expo-târgul universal „Târg de iarnă”, ediţia a II-a, organizat de filiala Bălţi a Camerei de Comerţ şi Industrie (CCI) a Republicii Moldova, în parteneriat cu Primăria municipiului Bălți, s-a desfăşurat în piaţa centrală Vasile Alecsandri din Bălți. Evenimentul a fost organizat cu respectarea, în mod obligatoriu, a normelor pentru combaterea răspândirii COVID-19 și măsurilor de prevenire şi control al infecției.
„Scopul expo-târgului este de a promova producătorii autohtoni, precum și de a contribui, în această perioadă de loc ușoară pentru businessul mic și mijlociu, la sporirea calității și competitivităţii produselor, la stabilirea noilor contacte de afaceri”, au estimat surse de la Camera de Comerţ şi Industrie.
Filiala Bălţi a CCI, în parteneriat cu administraţia publică locală, preconizează pentru anul 2022 să organizeze în regiune 20 de expo-târguri.
Foto: CCI
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Colindatul cetelor de bărbați, tradiție și spiritualitate la Palanca din raionul Călăraşi
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Crăciunul pe stil vechi, între tradiții, obiceiuri și semnificații
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Take Home from Moldova – cadouri autentice şi amintiri din Moldova
VIDEO // Artefacte arheologice din epoca romană și evul mediu timpuriu vor fi expuse la Muzeul din Tartaul
FOTO // Destinațiile turistice din nordul Republicii Moldova, puse în valoare prin turul „Inima Moldovei”
Muzeul de Istorie și Etnografie Călărași păstrează vestigiile celor mai vechi civilizații ale Europei
FOTO, VIDEO // Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Vernisajul Vinului 2025 – unde tradiția, excelența și turismul se întâlnesc sub semnul Vinului Moldovei
Republica Moldova, promovată în Vogue Polska: o apariție spectaculoasă care pune țara pe harta destinațiilor inspiratoare
FOTO, VIDEO // Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: „Roata Vremii” – o călătorie culturală şi gustoasă, parte a Rutei Transfrontaliere Gastronomice
FOTO // Campania „Flavors of Romania and the Republic of Moldova”, lansată în metroul din Bucureşti
FOTO, VIDEO // Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Poarta Neamului, acolo unde tradițiile prind viață
FOTO, VIDEO // Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Crama Mircești – „Mica Toscana” din Ungheni, punte între tradiție, vin și turism ca în Europa
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Casa din Luncă - o oază de liniște și tradiție în inima Orheiului Vechi
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: „La Tanti Masha”, tradiție, rețete de familie, experiențe turistice şi comunitate, pe Ruta Gastronomică România–Moldova
Cronica ARHIVELOR // Ion Hîncu, personalitatea care a marcat cercetarea arheologică din Republica Moldova
Serviciul Vamal a încasat peste 871 de milioane de lei în ultima săptămână
Autoritățile intervin în mai multe localități afectate de creșterea nivelului apelor
Euro și dolarul încep săptămâna cu apreciere
Iran: Problema nucleară nu poate fi rezolvată „în 72 de ore”, afirmă Marco Rubio
Atenție, călători! Activitatea postului vamal de frontieră Leova–Bumbăta va fi suspendată temporar
Agenda evenimentelor, luni, 25 mai
Cronica ARHIVELOR // Alexei Marinat, scriitorul basarabean care a supraviețuit Gulagului
BTA: Bulgaria sărbătorește Ziua Sfinților Frați Chiril și Metodiu și Ziua Alfabetului Bulgar
Atenție, călători! Activitatea punctului Leova–Bumbăta, sistată din cauza creșterii nivelului apei în râul Prut
Blocada impusă Iranului va rămâne „complet în vigoare” până la semnarea unui acord, susține Trump
Autoritățile și experți de mediu își consolidează competențele privind evaluarea biodiversității
Comisiile pentru situații excepționale estimează suma prejudiciilor provocate de ploile puternice
„Învață în Moldova” - Premierul Alexandru Munteanu, în fața a 4.000 de absolvenți: „Fiți mândri de țara voastră și construiți-vă viitorul acasă”
Militarii Armatei Naționale au intervenit în localitățile afectate de ploile abundente
Săptămâna Educației a culminat cu un târg universitar național: Premierul Alexandru Munteanu, către absolvenții de liceu: „Fiți mândri de țara noastră”