Lucrările de asigurare cu apă a patru sate din raionul Leova se apropie de finalizare
Chişinău, 29 iun. /MOLDPRES/. Peste 12 mii de cetățeni din localitățile Iargara, Filipeni, Romanovca şi Cupcui din raionul Leova vor beneficia de servicii de apă îmbunătățite. Proiectul este implementat cu susținerea Uniunii Europene şi este deja la etapa lucrărilor de construcție a rețelelor de apeduct interne, ceea ce reprezintă circa 88% din volumul total al lucrărilor, transmite MOLDPRES.
Potrivit Agenției de Dezvoltare Regională (ADR) Sud, rețeaua de apeduct va avea o lungime totală de 99 km. Lucrările de construcție în cadrul proiectului au demarat la finele lunii septembrie a anului 2020. “Până în prezent, a fost finalizată construcția a 86,5 km de rețea, aceasta fiind realizată în proporție de 87,5%”, indică ADR Sud.
Costul total al lucrărilor de construcție în cadrul proiectului "Îmbunătățirea serviciilor de alimentare cu apă a localităților Iargara, Filipeni, Romanovca și Cupcui din raionul Leova" este de peste 91 de milioane de lei, dintre care circa 10 milioane de lei reprezintă contribuția locală a beneficiarilor.
În cadrul acestei măsuri investiționale, antreprenorul contractat a mai construit două rezervoare de apă și cinci instalații de dezinfectare a apei cu hipoclorit de sodiu. Proiectul prevede, de asemenea, branșarea a 3409 consumatori la rețelele de distribuție a apei nou-construite, dintre care 2983 de conexiuni au fost deja realizate.
Ca urmare a implementării acestei măsuri investiționale, se așteaptă ca 12100 de cetățeni din aceste localități să beneficieze de un acces îmbunătățit și durabil la servicii de alimentare cu apă.
Proiectul "Îmbunătățirea serviciilor de alimentare cu apă a localităților Iargara, Filipeni, Romanovca și Cupcui din raionul Leova" este finanțat de Uniunea Europeană și implementat de ADR Sud și proiectul „Modernizarea Serviciilor Publice Locale în Republica Moldova" (MSPL). Proiectul MSPL este finanțat de Ministerul German pentru Cooperare Economică și Dezvoltare și implementat de Agenția de Cooperare Internațională a Germaniei Moldova în parteneriat cu Ministerul Agriculturii, Dezvoltării Regionale și Mediului.
foto: ADR Sud
GALERIE FOTO // „Toamna de Aur – 2025”, voie bună și tradiții la Corjova, Criuleni
Vinurile, gastronomia și cultura Republicii Moldova au fost celebrate la Cercle Royal Gaulois din Bruxelles
Zece proiecte eco-turistice vor primi sprijin financiar în cadrul programului „Busola Eco-Turistică”
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Ţara vinului și a poveștilor cu aromă de tradiție. Turismul vitivinicol care cucerește lumea, cramă cu cramă
Kasîm și „Gagauz Șarap Yortusu” - două sărbători ale tradiției și vinului în UTA Găgăuzia, pe 8-9 noiembrie 2025
Republica Moldova, prezentă cu inițiative inovatoare la Conferința Internațională pentru Turism Cultural din Europa de la Sibiu
Vinificatorii moldoveni au cucerit publicul din Benelux la expoziția Rotterdam Gastvrij
FOTO // O pensiune din raionul Orhei, exemplu de afacere dezvoltată cu sprijin european, de la vie și lavandă la turism rural
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Beșalma - satul găgăuz care păstrează vie tradiția și identitatea culturală
FOTO// Republica Moldova participă la un prestigios târg specializat de la Paris pentru promovarea turismului și vinurilor
FOTO // Turismul Republicii Moldova, promovat în rândul corpului diplomatic printr-un tur informativ
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: EtnoFest Taraclia - un pod cultural între comunități, tradiții și generații
Festivalul Loziei revine la Lozova, Străşeni, cu două zile de tradiții, muzică și spectacole
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Lacul Beleu, văzut prin obiectivul fotoreporterului Andrei Mardari
Cancelarul german Merz îl compară pe Putin cu Hitler
FOTO // Parlamentul a găzduit, în această săptămână, vizite și dialoguri cu tineri și organizații civice
VIDEO // Evacuatorul de ape mari al barajului de la Ghidighici va fi reabilitat în 2026 pentru prevenirea inundațiilor în Chișinău
Un pieton a murit în capitală după ce a fost lovit de un autobuz de rută
Alerta cu bombă în trenul de ruta București - Kiev a fost falsă
Autoritățile belaruse au eliberat 123 de deținuți politici, inclusiv pe Maria Kolesnikova și laureatul Nobel Alesi Beleațki
FOTO // Igor Grosu: „Diversitatea etnică este o forță a Republicii Moldova și un argument pentru integrarea europeană”
USMF „Nicolae Testemițanu” a organizat primul eveniment de brokeraj pentru parteneriate în cercetare și inovare
Alertă cu bombă la PTF Vălcineț: semnal „Exploziv BRAVO” activat pentru trenul București–Kiev
VIDEO // Premierul Alexandru Munteanu îndeamnă populația să cumpere produse autohtone în cadrul campaniei „Cumpăr BUN de-acasă”
Noi oportunități pentru companiile exportatoare: China invită Republica Moldova la târguri internaționale
FOTO // Ministrul Culturii: „Reparația capitală a Teatrului Național „Mihai Eminescu”, inclusă în Planul de Creștere Economică”
Peste un milion de ucraineni au rămas fără electricitate după loviturile ruse
Expoziția GIFT EXPO-2025: Moldexpo va găzdui unicul pom de Crăciun din Moldova împodobit de producători autohtoni
The New York Times: Kievul respinge retragerea trupelor din regiunea Donețk în planul de pace transmis Washingtonului
Odesa, în blackout total după cel mai amplu atac asupra infrastructurii energetice de la începutul războiului