Reţelele de distribuţie a gazelor se vor extinde în sudul ţării
Chişinău, 16 iul. /MOLDPRES/. Cel puțin 174 de consumatori noi din localitățile deservite de întreprinderea „Cahul-Gaz” se vor racorda la rețeaua de distribuție a gazelor după finalizarea lucrărilor de extindere a acesteia. Potrivit Serviciului relații publice al SA „Moldovagaz”, doar în satul Gotești, raionul Cantemir, se vor așeza peste 1,4 kilometri de conductă de gaz de presiune medie și joasă, cu potențialul de a conecta cel puțin 29 de gospodării noi, transmite MOLDPRES.
Conform sursei citate, peste 50 de consumatori noi ai gazelor naturale vor apărea și în satul Baurci-Moldoveni, raionul Cahul, unde, conform planului, vor fi construiți aproximativ 2,2 km din rețea. Lucrările de extindere practic s-au finalizat și în satul Pelinei, unde au fost așezate aproximativ 1,8 km din conducta de gaz, cu potențialul de a racorda 39 de gospodării. În viitorul apropiat, lucrările respective vor demara și în alte localități din regiune, incluse în Planul de dezvoltare a rețelelor.
Totodată, în orașul Cahul sunt efectuate lucrări de mutare a punctelor de reglare-măsurare a gazelor de tip dulap în zonele de acces comun, anterior situate pe teritoriul terenurilor private. În consecință, în unele cazuri, acest lucru a creat piedici la accesul angajaților la echipamente respective pentru deservirea periodică a acestora.
Bugetul preliminar total al programului de extindere a rețelelor de distribuție a gazelor naturale din grupul SA „Moldovagaz” va constitui în anul curent 79,5 milioane de lei. Din suma respectivă, 30 mln de lei vor fi direcționați la construcția a 28,3 km de gazoducte interrurale, un proiect în premieră pentru ultimii ani, realizat din sursele proprii ale întreprinderilor de distribuție „Moldovagaz”. Acest fapt va permite extinderea rețelelor până la hotarul mai multor sate, ceea ce va asigura demararea gazificării acestora.
Per total, se vor așeza cca 145 km de gazoduct, iar lucrările sunt efectuate în 63 de localități din țară. Numărul consumatorilor noi prognozați va constitui, la prima etapă, cca 2 500, cu posibilitatea să fie dublat în perioadă următoare.
foto simbol
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Chișinău – orașul care renaște în fiecare toamnă, cu tradiţii şi obiceiuri de Hram
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: „La Nea Ion” din Țaul - locul unde mierea, tradiția și ospitalitatea moldovenească au cucerit Netflixul
GALERIE FOTO // „Toamna de Aur – 2025”, voie bună și tradiții la Corjova, Criuleni
Vinurile, gastronomia și cultura Republicii Moldova au fost celebrate la Cercle Royal Gaulois din Bruxelles
Zece proiecte eco-turistice vor primi sprijin financiar în cadrul programului „Busola Eco-Turistică”
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Ţara vinului și a poveștilor cu aromă de tradiție. Turismul vitivinicol care cucerește lumea, cramă cu cramă
Kasîm și „Gagauz Șarap Yortusu” - două sărbători ale tradiției și vinului în UTA Găgăuzia, pe 8-9 noiembrie 2025
Republica Moldova, prezentă cu inițiative inovatoare la Conferința Internațională pentru Turism Cultural din Europa de la Sibiu
Vinificatorii moldoveni au cucerit publicul din Benelux la expoziția Rotterdam Gastvrij
FOTO // O pensiune din raionul Orhei, exemplu de afacere dezvoltată cu sprijin european, de la vie și lavandă la turism rural
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Beșalma - satul găgăuz care păstrează vie tradiția și identitatea culturală
FOTO// Republica Moldova participă la un prestigios târg specializat de la Paris pentru promovarea turismului și vinurilor
FOTO // Turismul Republicii Moldova, promovat în rândul corpului diplomatic printr-un tur informativ
Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: EtnoFest Taraclia - un pod cultural între comunități, tradiții și generații
FOTO // Premierul Alexandru Munteanu, la reuniunea ambasadorilor: „Diplomația trebuie să construiască punțile necesare pentru ca R. Moldova să pășească cu încredere în familia europeană”
Președinta Maia Sandu s-a întâlnit cu Ministra Afacerilor Externe a României, Oana Țoiu
Obligația de serviciu public pentru Energocom, prelungită până la sfârșitul anului 2026, pentru a asigura securitatea aprovizionării cu energie electrică
FOTO // În Republica Moldova va fi eliberat un nou model de permis de conducere
Peste 132 de mii de ouă, distruse de ANSA pentru că prezentau pericol pentru sănătatea publică
Daniel Rotaru a fost numit secretar de stat al Guvernului
Guvernul a aprobat Regulamentul Registrului denumirilor geografice. Sistemul va intra în vigoare la 1 ianuarie 2026
Droguri, în valoare de peste 7,4 milioane de lei, scoase din circuitul național. IGP anunță inițierea mai multor cauze penale și contravenționale
TOP 5 realizări în Agricultură: finanțare pentru fermieri, investiții record și pași decisivi spre UE
Rusia atacă din nou Ucraina: victime și infrastructura energetică avariată
Zelenski: Negocierile cu SUA și Europa sunt „foarte aproape de un rezultat real”
Municipiul Bălți a fost desemnat Capitala Tineretului. Patru milioane de lei vor fi investite în activități dedicate tinerilor
INTERVIU MOLDPRES // Ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun: „Obiectivul este să investim șase miliarde de lei în modernizarea instituțiilor”
Leul se apreciază față de euro și dolar
EcoContact a elaborat un ghid cu reguli de comportament în ariile naturale protejate din Republica Moldova
Guvernul investighează investițiile Lukoil la Aeroportul Chișinău. Premierul Alexandru Munteanu:„Vom analiza cronologia și probele disponibile pentru a lua deciziile corecte”