ro

 

Descoperă Moldova
13 Iunie, 2026 / 20:34
/ 12 Noiembrie, 2021

Sistemele de irigare din Orhei trebuie reabilitate, susţine ministrul Agriculturii

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 12 nov. /MOLDPRES/. Ministrul Agriculturii și Industriei Alimentare, Viorel Gherciu, a întreprins ieri o vizită de lucru în raionul Orhei, unde a avut o întrevedere cu producătorii de material săditor pomicol din țară. În discuții au fost abordate subiecte cu referire la provocările legate de producere, îngrijire, de pregătire a solului, de irigare și export al materialului săditor, transmite MOLDPRES.

„Problema materialului săditor ar putea fi rezolvată prin intermediul cercetărilor și analizelor ce trebuie să fie efectuate în laboratoare specializate și acreditate. În acest sens, vom convoca o ședință cu instituțiile responsabile de subiect, pentru a identifica cele mai optime soluții. Țara noastră trebuie să-și extindă activitatea de producere a materialului săditor devirusat și să comercializeze propriile produse agricole”, a subliniat oficialul.

Totodată, în cadrul vizitei a fost discutată necesitatea reabilitării sistemelor de irigare cu membrii Asociației Utilizatorilor de Apă pentru Irigaţie "Agro-Rufeni" din comuna Jora de Mijloc, raionul Orhei.

”În prezent, competitivitatea produselor agroalimentare este asigurată inclusiv de sistemele de irigare. Autoritățile aferente domeniului hidroameliorației sunt preocupate de realizarea unui plan de acțiuni pentru reformarea sistemului de irigare și utilizarea eficientă a resurselor de apă”, a menționat ministrul.

Vizita a continuat la un depozit frigorific pentru păstrarea fructelor, în scopul monitorizării gradului de implementare a proiectelor ce au beneficiat de subvenții din bugetul de stat, precum și la un complex industrial de uscare a fructelor, ce exportă produse ecologice.

Foto: MAIA


 
Ultimele Știri
/ 02 Februarie, 2026

Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Zonele umede, ecosisteme cu valoare globală, între biodiversitate, tradiții și experiențe turistice unice

/ 29 Ianuarie, 2026

Republica Moldova, promovată pe BBC într-o campanie internațională de vizibilitate

/ 11 Ianuarie, 2026

Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Colindatul cetelor de bărbați, tradiție și spiritualitate la Palanca din raionul Călăraşi

/ 05 Ianuarie, 2026

Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Crăciunul pe stil vechi, între tradiții, obiceiuri și semnificații

/ 30 Decembrie, 2025

Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Take Home from Moldova – cadouri autentice şi amintiri din Moldova

/ 24 Decembrie, 2025

VIDEO // Artefacte arheologice din epoca romană și evul mediu timpuriu vor fi expuse la Muzeul din Tartaul

/ 23 Decembrie, 2025

FOTO // Destinațiile turistice din nordul Republicii Moldova, puse în valoare prin turul „Inima Moldovei”

/ 22 Decembrie, 2025

Muzeul de Istorie și Etnografie Călărași păstrează vestigiile celor mai vechi civilizații ale Europei

/ 15 Decembrie, 2025

FOTO, VIDEO // Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Vernisajul Vinului 2025 – unde tradiția, excelența și turismul se întâlnesc sub semnul Vinului Moldovei

/ 09 Decembrie, 2025

Republica Moldova, promovată în Vogue Polska: o apariție spectaculoasă care pune țara pe harta destinațiilor inspiratoare

/ 08 Decembrie, 2025

FOTO, VIDEO // Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: „Roata Vremii” – o călătorie culturală şi gustoasă, parte a Rutei Transfrontaliere Gastronomice

/ 08 Decembrie, 2025

FOTO // Campania „Flavors of Romania and the Republic of Moldova”, lansată în metroul din Bucureşti

/ 01 Decembrie, 2025

FOTO, VIDEO // Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Poarta Neamului, acolo unde tradițiile prind viață

/ 29 Noiembrie, 2025

FOTO, VIDEO // Descoperă Moldova cu #MOLDPRES: Crama Mircești – „Mica Toscana” din Ungheni, punte între tradiție, vin și turism ca în Europa

 


 
/ Acum 21 ore

Meteorologii prognozează pentru zilele de odihnă ploi de scurtă durată cu descărcări electrice

/ Acum 21 ore

UE deschide primul cluster de negocieri cu R. Moldova și Ucraina. António Costa: „Decizia reprezintă o recunoaștere a determinării în promovarea reformelor, chiar și în fața unor provocări enorme”

/ Acum 22 ore

Președinta Maia Sandu îndeamnă cetățenii să se informeze despre reforma APL: „Vezi cum poate beneficia localitatea ta”

/ Acum 22 ore

BTA: Forțele Armate bulgare organizează exerciții menite să îmbunătățească interoperabilitatea

/ Acum 22 ore

Președinta Parlamentului European, Roberta Metsola: „Extinderea este cel mai puternic instrument geopolitic al nostru, iar Ucraina și R. Moldova își au locul în UE”

/ Acum 23 ore

Țările UE au agreat deschiderea primului cluster de negocieri. Ursula von der Leyen: „Extinderea rămâne una dintre cele mai mari povești de succes ale UE”

/ Acum 23 ore

Președinta Maia Sandu a avut o convorbire telefonică cu Președintele Consiliului European, António Costa

/ Acum 23 ore

Statele UE au aprobat deschiderea primului cluster de negocieri. Cristina Gherasimov: „Această decizie confirmă recunoașterea progreselor înregistrate de țara noastră”

/ Acum 1 zi

FOTO // Modernizarea barajului Costești–Stânca avansează. Proiectul urmează a fi finalizat până la sfârșitul anului

/ Acum 1 zi

Noi oportunități de formare europeană pentru profesioniști. Ministrul Justiției a semnat acordul de aderare a R. Moldova la ERA

Vezi mai multe