Halterofilul Marin Robu a cucerit medalia de argint în proba smuls la Mondiale

09:24 | 12.09.2023 Categorie: Sport

Chişinău, 12 sep. /MOLDPRES/. Halterofilul Marin Robu a cucerit medalia de argint în proba smuls la Campionatul Mondial din Arabia Saudită, a anunțat astăzi Comitetul Naţional Olimpic şi Sportiv (CNOS), transmite MOLDPRES.

Sportivul a ridicat 173 kg, fiind întrecut de armeanul Andranik Karapetyan (175 kg). Robu a ocupat locul 9 la stilul aruncat cu 197 kg, iar la total s-a clasat pe locul 6, cu 370 kg.

Campion mondial în categoria de greutate 89 kg a devenit iranianul Mirmostafa Javadi (384 kg).