ro

 

Cultură
21 Februarie, 2026 / 10:09
/ 05 Noiembrie, 2025

BTA: Expoziție cu desene realizate de copii din Moldova, inaugurată la Sofia

O expoziție cu desene realizate de copii din Republica Moldova a fost inaugurată astăzi în zona Largo a Complexului Cultural și de Comunicare Antic Serdica din Sofia, transmite BTA.

La eveniment au fost prezenți oficiali și invitați de onoare, printre care ambasadorul Republicii Moldova în Bulgaria, Emil Jacotă, și soția sa, lectorul de limbă bulgară la Chișinău, dr. Lyubomira Jacotă, viceministrul bulgar de externe Nikolay Berievski, șefa Agenției de Stat pentru Bulgarii din Străinătate Rayna Mandzhukova, președinta Comisiei parlamentare pentru politică externă Yordanka Fandakova, președintele Asociației Culturale și Educaționale „Rodolyubets” Galin Georgiev, poetul de origine basarabeană Niko Stoyanov, precum și profesoara Galya Duhneva de la Liceul „Vasil Levski” din Chișinău și membri ai corpului diplomatic.

„Datorită istoriei strămoșilor noștri, avem motive să fim mândri și responsabilitatea de a le continua misiunea. Și astăzi există oameni care păstrează limba, credința și memoria străbunilor, transformându-le într-o forță vie ce ne unește oriunde ne-am afla în lume”, a declarat Rayna Mandzhukova, directoarea executivă a Agenției de Stat pentru Bulgarii din Străinătate.

Ambasadorul Emil Jacotă a salutat participanții și a subliniat bucuria de a vedea literatura bulgară reflectată prin ochii copiilor bulgarilor basarabeni.

Expoziția este organizată de Ambasada Republicii Moldova în Bulgaria și Agenția de Stat pentru Bulgarii din Străinătate, cu sprijinul Primăriei din Sofia.

Expoziția va fi deschisă până la 19 noiembrie 2025.


 
Ultimele Știri
/ Acum 6 zile

Președintele Parlamentului, Igor Grosu, de Ziua Națională a Lecturii: „Să citim, prieteni, cât mai mult!”

/ Acum 7 zile

Cântărețul Mihai Ciobanu, amintiri despre Grigore Vieru. Povestea piesei „Casa părintească nu se vinde”

/ Acum 7 zile

FOTO // Biblioteca Parlamentului - spațiu al creativității și al dialogului despre carte: Un grup de elevi a participat la un atelier de creație, de Ziua Națională a Lecturii

/ Acum 7 zile

GALERIE FOTO // „HOTARUL”, prezentat în premieră națională într-o sală arhiplină

/ Acum 7 zile

Republica Moldova participă la TTR 2026, cel mai mare târg de turism din România

/ Acum 7 zile

Bibliotecarii și scriitorii s-au reunit la Biblioteca Națională de Ziua Națională a Lecturii

/ 13 Februarie, 2026

Republica Moldova va prelua bunele practici ale României în domeniul patrimoniului cultural

/ 12 Februarie, 2026

Festivalul Primăverii, sărbătorit la Chișinău. Spectacol chinezesc pe scena Teatrului „Mihai Eminescu”, dedicat Anului Calului de Foc

/ 12 Februarie, 2026

115 ani de la nașterea lui Liviu Deleanu: Muzeul Literaturii Române găzduiește o expoziție dedicată poetului

/ 12 Februarie, 2026

Cooperare culturală extinsă între Chișinău și București

/ 12 Februarie, 2026

VIDEO // Premiera spectacolului „Noaptea scrisă cu roșu” în regia Luminiței Tâcu: o incursiune într-un capitol uitat din Chișinăul sovietic

/ 12 Februarie, 2026

Aplauze în Parlament pentru Grigore Vieru. Igor Grosu: „Un reper al culturii și identității naționale”

/ 10 Februarie, 2026

Scriitorul Mircea Cărtărescu a primit cu „emoție și recunoștință” titlul onorific „Doctor Honoris Causa” al USM

/ 10 Februarie, 2026

Primăvara începe cu Festivalul Internațional de Muzică „Mărțișor”. Cea de-a 60-a ediție va aduce concerte, operă, balet și premiere muzicale