Expoziția „Arta în mișcare: de la schiță la film regizat”, inaugurată la Muzeul Național de Istorie a Moldovei
O incursiune în universul scenografiei cinematografice din Republica Moldova, prin prezentarea creațiilor Aureliei Roman și ale lui Stanislav Bulgakov, este propusă publicului în cadrul expoziției „Arta în mișcare: de la schiță la film regizat”, inaugurată la Muzeul Național de Istorie a Moldovei, informează MOLDPRES.
Evenimentul reunește lucrări care ilustrează parcursul artei scenografice, de la prima linie trasată pe hârtie până la imaginea finală de pe ecran și scoate în valoare contribuția celor doi pictori scenografi, activi timp de peste două decenii la studioul „Moldova-Film”.
„Această expoziție este ceva absolut nou pentru muzeul nostru. Astfel de cercetări nu au fost făcute până în prezent, astfel, cred că această expoziție, care este o investigație a tinerilor angajați la muzeu, trebuie să aducă o nouă direcție în care se poate de investigat documente, arhive care se păstrează în muzeu”, a declarat directorul Muzeului Național de Istorie, Eugen Sava.
Valentina Plugaru, secretar responsabil la Uniunea Cineaștilor din Moldova, a subliniat valoarea documentară a schițelor și afișelor cinematografice.La rândul său, actrița Zinaida Timofti, soția regretatului regizor Valeriu Gagiu, care a colaborat îndelung cu cuplul Bulgakov–Roman, a atras atenția asupra importanței recunoașterii scenografiei ca formă de artă.
Vizitatorii sunt invitați să descopere culisele creației cinematografice și să aprecieze scenografia drept parte a patrimoniului cultural național.
„Scopul acestei expoziții a fost de a arăta publicului larg cât este de valoros patrimoniul cinematografic și scenografic al Republicii Moldova. De asemenea, pe prim-plan am dorit să evidențiem creația artistică a doi pictori scenografi care au lucrat mai mult de 20 de ani la studioul Moldova-Film și anume Aurelia Roman și Stanislav Bulgakov”, a menționat muzeografa, cercetătoarea stagiară și curatoarea expoziției, Ana Maria Rusnac.
Expoziția propune o lectură multiplă, istorică, estetică și tehnică și scoate în evidență rolul scenografiei în construcția spațiului narativ, în generarea emoției și în definirea identității vizuale a filmului realizat la Moldova-Film.Publicul poate vizita expoziția în perioada 28 octombrie – 28 noiembrie 2025.
Zilele Filmului Românesc s-au încheiat la Chișinău, festivalul continuă la Ungheni, Florești și Bălți
„Dracula” de Radu Jude închide Zilele Filmului Românesc, ediția XI-a, o satiră despre putere, frică și miturile naționale
Scriitoarea Ana Ropot a lansat la Chișinău antologia „88 de proverbe chinezești”: „E o cifră norocoasă”
Zilele Filmului Românesc: „Pădurea de molizi”, povestea unui destin colectiv, în regia lui Tudor Giurgiu
Speakerul Igor Grosu, mesaj de condoleanțe după decesul chitaristului Alexandru Cazacu: „O generație întreagă de oameni îi va ține minte muzica”
Președinta Maia Sandu a transmis un mesaj de condoleanțe după decesul maestrului Alexandru Cazacu: „Sunetul chitarei sale a răsunat în inimile a mii de oameni”
Actorul Gabriel Spahiu la Chișinău: „Marile performanțe vin atunci când actorul nu face nimic, dar totul e extraordinar”
Doliu în muzica moldovenească: chitaristul Alexandru Cazacu a încetat din viață
ZFR // Pelicula „Kontinental ’25”, filmată cu telefonul mobil, proiectată la Chișinău. Regizorul Radu Jude: „M-a obligat să gândesc altfel”
CNAS continuă campania de informare „Prestații sociale în orice colț al lumii”. Specialiștii vor avea întâlniri cu cetățeni din nordul și centrul țării
Echipe mobile de specialiști vor oferi sprijin copiilor cu cerințe educaționale speciale din școlile mici de la sate
Locuitorii din Gangura și Moșana vor avea trotuare noi până la sfârșitul anului 2025
Percheziții pe întreg teritoriul țării. Organele de forță desfășoară acțiuni într-o cauză penală privind „activitatea mercenarilor”
Accident grav în raionul Ungheni. Salvatorii au intervenit pentru a debloca șoferul din automobil
Expoziția „Arta în mișcare: de la schiță la film regizat”, inaugurată la Muzeul Național de Istorie a Moldovei
O saună din orașul Durlești a fost cuprinsă de flăcări. Cauzele incendiului se stabilesc
Ucraina atacă Moscova cu drone pentru a treia noapte consecutiv, susţine Rusia. Mai multe aeroporturi au fost închise
Euro și dolarul se depreciază
LIVE TEXT // Premierul desemnat Alexandru Munteanu desfășoară consultări cu fracțiunile parlamentare. Fracțiunea PCRM nu va vota guvernul Munteanu
Agenda evenimentelor, miercuri, 29 octombrie
Daniella Misail-Nichitin: ,,Ministerul de Interne monitorizează constant spațiul online pentru a contracara campaniile de dezinformare"
O saună din Durlești arde ca o torță. Trei echipaje de pompieri se află la fața locului
Netanyahu ordonă „atacuri imediate și puternice” asupra Gazei, în urma încălcărilor din partea Hamas
Președinta Maia Sandu participă la Forumul Păcii de la Paris, la invitația Președintelui Emmanuel Macron
Descoperă Moldova cu un click: Village Travel Bot, ghidul digital al satelor autentice


