ro

 

Cultură
07 Februarie, 2026 / 03:19
/ 20 Ianuarie, 2026

VIDEO // Expoziția de icoane și artă veche a Muzeului Național de Artă, vizitată de președintele Albaniei

Președintele Republicii Albania, Bajram Begaj, aflat într-o vizită oficială în Republica Moldova, a vizitat Muzeul Național de Artă al Moldovei. Șefului statului albanez i-a fost prezentată expoziția permanentă a instituției, care cuprinde icoane și opere de artă veche, precum și lucrări ale artiștilor plastici contemporani din Republica Moldova, transmite MOLDPRES.

Ministrul Culturii, Cristian Jardan, l-a însoțit pe președintele Albaniei, alături de Prima Doamnă a Albaniei. Oficialii au avut discuții despre artă, istorie și rolul muzeelor în păstrarea memoriei culturale.

„Astăzi am avut frumoasa ocazie ca, împreună cu Președintele Albaniei, Bajram Begaj, însoțit de soția sa, să vizităm Muzeul Național de Artă al Moldovei. Excelenței sale i-a fost prezentată expoziția permanentă a muzeului, de la icoane și artă veche până la lucrări ale artiștilor plastici contemporani din Republica Moldova. A fost un prilej bun de a discuta despre artă, istorie și rolul muzeelor în păstrarea memoriei culturale, efort din care face parte și Muzeul Național de Artă al Moldovei”, a declarat ministrul Culturii, Cristian Jardan.

 

Reprezentanții muzeului au menționat că a fost o onoare să găzduiască vizita oficială a președintelui Republicii Albania și să prezinte colecțiile instituției.

Președintele Albaniei, Bajram Begaj, se află în Republica Moldova în perioada 18–20 ianuarie, aceasta fiind prima vizită oficială a unui șef de stat albanez în ultimii peste 20 de ani. Vizita are loc în contextul intensificării relațiilor bilaterale dintre cele două țări, ambele candidate la aderarea la Uniunea Europeană.


 
Ultimele Știri
/ 23 Ianuarie, 2026

VIDEO // „Magia Clipei”, expoziția fotografului Mihai Potârniche inaugurată la Centrul Expozițional „Constantin Brâncuși”

/ 22 Ianuarie, 2026

GALERIE FOTO // „Magia Clipei” - expoziție de fotografie semnată de Mihai Potârniche

/ 22 Ianuarie, 2026

VIDEO // Clădirea Teatrului Național „Vasile Alecsandri” din Bălți va fi reparată capital

/ 21 Ianuarie, 2026

Expoziția „Simplu”, un dialog între poezie și pictură la Muzeul Național de Istorie

/ 21 Ianuarie, 2026

FOTO // Oferta turistică a Republicii Moldova, prezentată la FITUR Madrid 2026

/ 21 Ianuarie, 2026

VIDEO // „Copacul Evei”, primul film fantasy din Moldova ajunge pe marele ecrane

/ 21 Ianuarie, 2026

Făt-Frumos revine pe scena Teatrului „Luceafărul” într-o aventură pentru întreaga familie

/ 21 Ianuarie, 2026

Republica Moldova consolidează parteneriatele culturale cu Slovacia și Azerbaidjan

/ 20 Ianuarie, 2026

VIDEO // „HOTARUL”, o nouă comedie moldovenească, ajunge pe marele ecran în premieră națională

/ 19 Ianuarie, 2026

Moștenirea literară a lui Alexandru Donici, prezentată la expoziția aniversară de la Biblioteca Națională

/ 19 Ianuarie, 2026

Premieră // Tragedia „Macbeth” de Shakespeare revine într-o interpretare nouă pe scena Teatrului Satiricus

/ 19 Ianuarie, 2026

Spectacolele „Patimile după Iov” și „Richard al III-lea”, pe scena Teatrului Național din Iași, de Ziua Unirii Principatelor

/ 19 Ianuarie, 2026

Concursul „Destinația Anului 2026” din R. Moldova și România prelungește termenul de înscriere

/ 17 Ianuarie, 2026

Satoshi va reprezenta Republica Moldova la Eurovision