ro

 

Cultură
26 Martie, 2026 / 07:55
/ 05 Noiembrie, 2025

Ministrul Culturii, despre caldarâmul de pe strada 31 august 1989: „Primăria trebuie să finalizeze proiectul”

Porțiunea de drum de pe strada 31 August 1989 din centrul capitalei, cuprinsă între străzile Pușkin și Bănulescu-Bodoni, unde a fost descoperit un caldarâm istoric, este un proiect inițiat de Primăria Chișinău, care trebuie să-l ducă la bun sfârșit. De această părere este ministrul Culturii, Cristian Jardan, care a precizat că toate acțiunile care au fost necesare din partea Ministerului Culturii au fost realizate și că instituția este dispusă să acorde în continuare tot suportul pentru implementarea proiectului, transmite MOLDPRES. 

Ministrul a menționat că încă în luna martie curent a fost identificată o soluție pentru finalizarea proiectului și s-a decis ca această porțiune să rămână pietonală, însă de atunci nu a mai fost întreprinsă nicio acțiune.

„Această porțiune de stradă este un șantier pornit de către primăria capitalei. În momentul în care a fost depistat acel caldarâm, singura restricție pe care ministerul a făcut-o a venit din partea Agenției Naționale de Arheologie, care a studiat întregul sit arheologic și a emis un raport, care menționa doar la sfârșit niște recomandări pentru că este necesar de a prezerva cumva acest caldarâm. S-au făcut grupuri de lucru, s-a găsit o soluție foarte bună. Încă în martie s-a găsit o soluție despre cum să arate viitoarea stradă. S-a luat decizia ca această porțiune să rămână pietonală și de atunci nimic”, a declarat Cristian Jardan, la emisiunea „În context”, de la postul public de televiziune.

Totodată, ministrul a accentuat că Ministerul Culturii creează politici, nu implementează proiecte de infrastructură, și că primăria este responsabilă de șantierul din 31 august 1989. „Este șantierul primăriei. Primăria este responsabilă de tot ce se întâmplă acolo. Ministerul Culturii creează politici, nu construiește”, a spus ministrul.

„Tot ce a ținut de Ministerul Culturii s-a făcut. În același timp, eu îmi exprim chiar public deschiderea pentru a rezolva. Nu convine nimănui să mențină această stare, care durează deja de doi ani”, a spus ministrul, care a respins acuzațiile potrivit cărora Ministerul Culturii ar crea impedimente pentru implementarea proiectului. „Dimpotrivă. Noi am venit și cu soluții. Am grăbit toate procesele, pentru ca primăria să reușească în timp să-și ducă până la capăt”, a afirmat ministrul.

Ministrul a admis că proiectul nu este continuat din cauza lipsei resurselor financiare, în condițiile în care capitala nu are un buget aprobat pentru anul curent.

„Dar eu în continuare cred că primăriei în primul rând, nu-i convine situația de fapt. Și eu aștept, cred și sper, ca ei să facă pași în proiect. Proiectul este, totul este coordonat. (...) Este decizia lor, pentru că este șantierul lor. Ceea ce face ministerul este să aibă grijă de patrimoniu. (...) Proiectul arată minunat. Eu sunt sigur că el trebuie finalizat”, a punctat Cristian Jardan.

Porțiunea de drum de pe strada 31 August 1989 din centrul capitalei, cuprinsă între străzile Pușkin și Bănulescu-Bodoni, unde a fost descoperit un caldarâm istoric, rămâne închisă de aproape trei ani. Zona s-a transformat într-un spațiu dezordonat, care riscă să degradeze în timp şi să-şi piardă valoarea.

Caldarâmul a fost descoperit în anul 2023, în timpul lucrărilor de modernizare a infrastructurii. De atunci, segmentul respectiv a rămas nefinalizat, devenind o zonă degradată chiar în centrul orașului. 

Agenția Națională Arheologică (ANA) a stabilit că această stradă din Chișinău a fost pavată cu piatră de granit încă din anii 1869 - 1870.


 
Ultimele Știri
/ 12 Martie, 2026

Vernisajul expoziției aniversare „Fulgere” – Gheorghe Oprea, la 80 de ani, între tradiție și modernism

/ 12 Martie, 2026

Guvernul investește 25 de milioane de lei în infrastructura turistică din satul Văleni

/ 11 Martie, 2026

FOTO // „Expresie în figurativ”, expoziția sculptorului Pavel Obreja la Palatul Roznovanu din Iași

/ 11 Martie, 2026

Premieră // Opera-tango „Maria de Buenos Aires”, prezentată la Teatrul Național „Maria Bieșu”

/ 10 Martie, 2026

FOTO // Clădirea fostei Adunări a Zemstvei Guberniale a Basarabiei va fi restaurată

/ 10 Martie, 2026

Consultări publice la Cimișlia pentru edificarea unui monument în memoria lui Nicolae Dabija

/ 10 Martie, 2026

Mărțișor 2026 // Agenda Festivalului: Concert aniversar „Fluieraș – 80 de ani” la Palatul Național

/ 09 Martie, 2026

VIDEO // Reprezentantul Republicii Moldova la Eurovision 2026, Satoshi, a lansat videoclipul piesei „Viva Moldova”

/ 09 Martie, 2026

Mărțișor 2026 // Agenda festivalului, luni, 9 martie: Irina Rimeș într-un concert susținut la Palatul Național

/ 08 Martie, 2026

Mărțișor 2026 // Agenda festivalului, duminică, 8 martie: Recitaluri și concerte dedicate femeilor în toată țara

/ 08 Martie, 2026

FOTO // Expoziție dedicată contribuției femeilor în istorie, organizată la Biblioteca Națională

/ 07 Martie, 2026

FOTO // Tradițiile de acasă, celebrate în diaspora: Festivalul „Mărțișor 2026” a reunit comunitatea moldovenilor și românilor din California

/ 07 Martie, 2026

O voce din nordul Moldovei a cucerit scena „Românii au talent”: Ionela Stînă, adolescenta de 13 ani din Chetrosu care a impresionat juriul

/ 07 Martie, 2026

FOTO // Elevi din mai multe raioane au participat la prima excursie tematică din cadrul Decadei Memoriei și Recunoștinței