PREMIERĂ // „Opera de trei parale”, o lecție de supraviețuire pe scena Teatrului Național „Satiricus”
Teatrul Național „Satiricus I.L. Caragiale” invită publicul la premiera spectacolului „Opera de trei parale” de Bertolt Brecht, în regia și scenografia regizorului din Belarus, Daniil Filipovich. Reprezentația va avea loc vineri, 27 martie, începând cu ora 18:30, relatează MOLDPRES.
Montarea explorează universul marginal al cartierului Soho din Londra, unde cerșetori, hoți și prostituate coexistă într-o lume în care granițele dintre lege, corupție și supraviețuire devin tot mai fragile. Echilibrul acestui spațiu tulbure este zdruncinat atunci când banditul Macheat este condamnat la spânzurătoare pentru tâlhării comise cu acordul tacit al poliției.
„Personajul meu în prima fază este prezentat ca un bandit care vrea să răstoarne sistemul, când de fapt el vrea să ii ajute pe cei săraci. Ulterior bunătatea lui este trădată. Scopul lui nobil este de a rupe decalajul care persistă în toată societatea. Personajul meu este în suflet sensibil, visător, artist cu scopuri nobile. Interpretarea este una grea, e o altă abordare regizorală, pe alocuri explicăm, nu jucăm. Tehnica este una diferita, dar este interesant pentru că este o nouă experiență”, a declarat pentru MOLDPRES actorul Gheorghe Gușan.
Actorul Daniel Ciobanu a explicat că personajul său, șeful cerșetorilor, combină umilința și autoritatea pentru a manipula și conduce lumea marginală în care trăiește.„Eu îl joc pe șeful cerșetorilor care a deschis o companie de cerșetori și face business din asta. Personajul are o paletă foarte mare de culori e un fel de șobolani care știu cum să îți intre pe sub piele, când trebuie el e foarte umil, când trebuie este foarte autoritar, jalnic și josnic doar când are el nevoie de asta. Asemănarea dintre mine și personajul meu este dorința de a conduce, de a fi lider”, a specificat actorul Ciobanu Daniel.
Actrița Natalia Lupăcescu vorbește despre provocările și frumusețea premerei „Opera de trei parale” de Bertolt Brecht, care combină comedia cu drama.„Suntem împletiți între comedie și dramă. Eu sunt veșnica mireasă, o domniță cu visele neâmplinite. Domnul Filipovici este lângă noi și ne ghidează pentru a aduce personajele la conturul potrivit piesei”, a menționat pentru MOLDPRES, actrița Natalia Lupăcescu
Regia și scenografia este realizată de Daniil Filipovich, un regizor dramatic, dramaturg și cineast din Republica Belarus.„Bertolt Brecht vorbește în operele sale despre oameni, timp. Gândirea, reflexiile, societății se schimba în timp dar nu dispare ideea că tot mai mult vrem să facem bani, mai puțin să muncim, scoate planuri peste planuri doar pentru a nu ieși din zona de confort. Această piesă vorbește mult despre ziua de astăzi, trăim într-o dezordine pe care nu o mai observăm, nu mai știm cine suntem și încotro atât de mult alergăm. În spectacol personajele sunt pe cont propriu, nu comunică între ei, dar scotocesc împreună aceleași tomberoane. Spectacolul este despre cum dintr-o clumbă de flori acoperită cu mizerie, niște flori au puterea să se ridice, să crească, așa cum și oamenii pot deveni mai buni, mai loiali mai oameni”, a declarat pentru MOLDPRES, regizorul Daniil Filipovich.
Bertolt Brecht (1898–1956) a fost dramaturg, poet și regizor german, recunoscut pentru dezvoltarea conceptului de „teatru epic”, menit să stimuleze reflecția critică a spectatorilor asupra realității sociale și politice. Printre operele sale celebre se numără „Opera de trei parale” (1928), „Viața lui Galilei” (1938–1939) și „Mama Courage și copiii ei” (1941). Brecht a fost un critic al inegalităților sociale, iar lucrările sale explorează lupta împotriva nedreptății și condiția umană sub presiunea sistemelor politice și economice.
FOTO // Clădirea fostei Adunări a Zemstvei Guberniale a Basarabiei va fi restaurată
Consultări publice la Cimișlia pentru edificarea unui monument în memoria lui Nicolae Dabija
Mărțișor 2026 // Agenda Festivalului: Concert aniversar „Fluieraș – 80 de ani” la Palatul Național
VIDEO // Reprezentantul Republicii Moldova la Eurovision 2026, Satoshi, a lansat videoclipul piesei „Viva Moldova”
Mărțișor 2026 // Agenda festivalului, luni, 9 martie: Irina Rimeș într-un concert susținut la Palatul Național
Mărțișor 2026 // Agenda festivalului, duminică, 8 martie: Recitaluri și concerte dedicate femeilor în toată țara
FOTO // Expoziție dedicată contribuției femeilor în istorie, organizată la Biblioteca Națională
FOTO // Tradițiile de acasă, celebrate în diaspora: Festivalul „Mărțișor 2026” a reunit comunitatea moldovenilor și românilor din California
O voce din nordul Moldovei a cucerit scena „Românii au talent”: Ionela Stînă, adolescenta de 13 ani din Chetrosu care a impresionat juriul
FOTO // Elevi din mai multe raioane au participat la prima excursie tematică din cadrul Decadei Memoriei și Recunoștinței
FOTO // Mărțișorul, inclus pe Lista Patrimoniului Cultural Imaterial al Lituaniei. Lucia Bartkiene: „O poveste de 37 de ani și o recunoaștere istorică”
Mărțișor 2026 // Agenda festivalului, sâmbătă, 7 martie: Concerte și spectacole în toată țara în cadrul Festivalului „Mărțișor”
FOTO // Expoziția de pictură „Primăvara pe plai” a fost inaugurată la Parlament
GALERIE FOTO // Lupii lui Calancea și Surorile Osoianu au susținut la Chișinău concertul „Dorul care înflorește”
Generația Pădurii: Cancelaria de Stat a participat la campania de împădurire în satul Dereneu, Călărași
FOTO, VIDEO // Funcționarii Serviciului Vamal s-au alăturat Campaniei Naționale de Împădurire
USMF „Nicolae Testemițanu” va beneficia de echipamente și consumabile medicale în cadrul unui proiect moldo-chinez
VIDEO // Noi baraje de protecție, instalate pe râul Nistru. Ministrul Gheorghe Hajder: „Vom spori măsurile de protecție pentru a menține calitatea apei”
FOTO // Tinerii pasionați de științele naturii participă la Olimpiada Republicană la Biologie
Donald Trump ia în considerare „reducerea treptată” a operațiunilor împotriva Iranului
Apelul de finanțare prin programul „Casa Verde” s-a încheiat. Plafonul maxim de cereri, atins în câteva zile
Reforma administrației publice locale: temeri legate de reducerea numărului de aleși locali și promisiuni de modernizare
Ziua Internațională a Poeziei. Cătălina Balan, poeta care a transformat vulnerabilitatea în sursă de inspirație: „Fiecare vers este un strigăt și un destin care se scrie”
MAE acordă asistență consulară cetățenilor moldoveni care au avut de suferit în urma accidentului produs în România
România oferă un nou lot de echipamente și materiale pentru intervenția de pe Nistru
DOC // Publicat în Monitorul Oficial. Dosarele de înscriere la grădiniță vor putea fi depuse online
FOTO // Ziua Mondială a Sindromului Down. Premierul Alexandru Munteanu s-a alăturat campaniei „Nu toate florile cresc la fel”
FOTO, VIDEO // Un autocar cu cetățeni moldoveni s-a răsturnat în județul Galați. O persoană a decedat, iar altele 14 au suferit traumatisme
Președinta Maia Sandu: „Viitorul democrației depinde de modul în care protejăm capacitatea fiecăruia de a gândi de sine stătător”
CNAM semnalează tentative de fraudă. Escrocii invocă expirarea asigurării medicale și solicită date personale



