ro

 

Economie
14 Aprilie, 2026 / 23:47
/ 03 Ianuarie, 2025

ANRE a aprobat noi tarife pentru energia electrică

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Chişinău, 3 ian. /MOLDPRES/. Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a aprobat astăzi noile tarife pentru energia electrică livrată consumatorilor finali, transmite MOLDPRES.

Astfel, consumatorii deserviți de către Premier Energy vor achita un tarif de 4 lei și 10 bani pentru un kWh, cu 1 leu și 76 de bani mai mult față de prețul actual. ANRE a aprobat un tarif mai mic decât cel solicitat de furnizor, care a calculat prețul de 5 lei și 13 bani pentru un kWh.

Totodată, ANRE a aprobat în premieră, prețuri diferențiate la lumină, în funcție de orele de consum. Astfel, în intervalul 07.00- 23.00 va fi aplicat un tarif de 4 lei și 32 de bani per kWh, iar pentru energia electrică consumată între orele 23.00 – 07.00, consumatorii deserviți de Premier Energy vor achita 3 lei și 31 de bani pentru un kWh. Aceste tarife vor fi aplicate în cazul gospodăriilor care dispun de echipamente de măsurare a consumului de energie pe intervale orare.

În același timp, pentru consumatorii din nordul țării, deserviți de FEE Nord, tariful va fi de 4 lei și 68 de bani pentru un kWh, în creștere cu 1 leu și 84 de bani. În acest caz, tariful aprobat de ANRE este mai mare decât cel solicitat de furnizor, care a propus un preț de 4 lei și 53 de bani per kWh.

Pentru locuitorii din nordul țării, deserviți de către FEE Nord, tarifele diferențiate vor fi de 4 lei și 89 de bani în intervalul 07.00 - 23.00 și 3 lei și 90 de bani în intervalul 23.00 - 07.00.

Potrivit ANRE, unul dintre factorii care au determinat majorarea tarifelor este creșterea prețurilor de procurare a energiei electrice. 

În prezent, consumatorii casnici din centrul și sudul țării achită 2 lei și 34 de bani pentru un kWh, iar tariful pentru consumatorii din nordul țării este de 2 lei și 84 de bani pentru un kWh.

Ultima modificare a tarifelor la energia electrică a fost efectuată în luna martie 2024, atunci când prețurile au fost micșorate.

La începutul acestei săptămâni, premierul Dorin Recean a solicitat pregătirea unor măsuri suplimentare de susținere a cetățenilor și a mediului de afaceri în cazul în care ANRE va aproba noi tarife la energia electrică.

Ministrul Muncii și Protecției Sociale, Alexei Buzu, va susține astăzi o conferință de presă privind mecanismul de acordare a compensațiilor pentru energia electrică, ca urmare a creșterii tarifelor pentru sursa de energie.

Începând cu 1 ianuarie 2025, MGRES/Centrala de la Cuciurgan nu mai furnizează energie electrică malului drept al Nistrului, după ce Gazprom a anunțat sistarea livrărilor de gaze.

În aceste condiții, autoritățile de la Chișinău au anunțat că în luna ianuarie 2025, necesarul de consum de energie electrică al Republicii Moldova (malul drept al râului Nistru) va fi suplinit cu producție locală și cu importuri din România. Astfel, potrivit prognozelor, centralele termice din Chișinău și Bălți vor asigura circa 28% din consum. Alte aproximativ 10 la sută ar urma să constituie energia regenerabilă. Restul 62% din necesarul de energie electrică va fi importată din România.


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Peste 200 de tineri din Republica Moldova și-au lansat sau dezvoltat afaceri printr-un proiect finanțat de Uniunea Europeană

/ Acum 3 zile

Prima locomotivă de ecartament european a trecut Prutul pe traseul Fălciu-Cantemir

/ Acum 4 zile

Japonia își reconfirmă statutul de partener strategic pentru dezvoltarea sectorului agricol din Republica Moldova

/ Acum 4 zile

Peste 1,488 de milioane de lei au fost încasate la bugetul de stat, în rezultatul controalelor vamale

/ Acum 4 zile

Mecanismul de determinare a sumelor TVA spre rambursare pentru producătorii agricoli a fost modificat

/ Acum 4 zile

VIDEO // Proiectul liniei electrice Strășeni–Gutinaș avansează: construcția ar putea începe în 2027

/ Acum 4 zile

FOTO // Drumarii intervin pe mai multe artere naționale pentru plombarea gropilor și vopsirea marcajelor pietonale

/ Acum 4 zile

O nouă ieftinire semnificativă a motorinei: prețul scade cu 1 leu și 17 bani

/ Acum 4 zile

Curs valutar anunțat de BNM: euro se ieftinește, iar cotația dolarului crește ușor

/ Acum 5 zile

Noi reglementări fitosanitare obligă fermierii să notifice imediat orice focar de dăunători pentru a salva culturile agricole

/ Acum 5 zile

Toate cererile de subvenționare a primelor de asigurare depuse în anul 2025 au fost achitate integral de către AIPA

/ Acum 5 zile

Ministerul Agriculturii consultă asociațiile de profil pentru înființarea Oficiului Horticol

/ Acum 5 zile

FOTO // Reabilitarea căii ferate Cantemir–Fălciu, pe ultima sută de metri după testarea cu succes a infrastructurii

/ Acum 5 zile

Ministerul Energiei propune noi măsuri pentru accelerarea investițiilor în regenerabile