ro

 

Economie
26 Martie, 2026 / 07:42
/ 06 Octombrie, 2025

ANRE a stabilit prețuri mai mici pentru benzină și motorină

Săptămâna curentă începe cu ieftiniri ale carburanților. Șoferii vor achita mâine cu până la trei bani mai puțin pentru benzină și motorină, informează MOLDPRES.

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a stabilit pentru ziua de marți, 7 octombrie, un preț maximal de 23 de lei și 04 bani pentru benzină, cu trei bani mai puțin decât astăzi.

Totodată, motorina se ieftinește cu doi bani și va costa 19 lei și 85 de bani.

ANRE a anunțat la sfârșitul săptămânii trecute că ieftinirea carburanților este determinată exclusiv de scăderea cotațiilor internaționale Platts și are loc pe fundalul unor evoluții internaționale marcate de incertitudini majore.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Directorul CNMC, despre propunerea de instituire a stării de urgență: „Este o măsură de protecție a securității naționale”

/ Acum 1 zi

Fonduri de 65 de milioane de lei, direcționate către fermieri în a treia săptămână a lunii martie

/ Acum 1 zi

VIDEO // Dorin Junghietu: „Moldova este alimentată cu energie prin rute alternative, în timp ce linia Isaccea–Vulcănești rămâne deconectată”

/ Acum 1 zi

Granturi de până la 50.000 de euro pentru agricultori: termenul de depunere a dosarelor, extins până la 6 aprilie 2026

/ Acum 1 zi

Moldova înregistrează progrese importante în alinierea transporturilor la standardele UE, anunță directorul Secretariatului Permanent al Comunității Transporturilor

/ Acum 1 zi

Peste 2400 de tone de benzină și motorină au fost importate luni în Republica Moldova

/ Acum 1 zi

Echipele de drumari, mobilizate pentru întreținerea rețelei rutiere naționale

/ Acum 1 zi

Defecțiunile la linia Isaccea–Vulcănești, în curs de remediere după atacurile din Ucraina

/ Acum 1 zi

Cotații în creștere anunțate de BNM pentru euro și dolar

/ Acum 2 zile

Linia electrică Isaccea–Vulcănești rămâne deconectată: autoritățile au activat rute alternative de alimentare, inclusiv cele patru linii de interconexiune de 110 kV dintre România și Moldova

/ Acum 2 zile

Linia electrică Isaccea–Vulcănești, deconectată în urma atacurilor asupra infrastructurii energetice din sudul Ucrainei

/ Acum 2 zile

Operatorii moldoveni, obligaţi să utilizeze sistemul SENT la transportul de mărfuri în Polonia

/ Acum 2 zile

ANTA preia modele moderne de gestionare a drumurilor de la partenerii din România

/ Acum 2 zile

Ludmila Catlabuga: „Fermierii vor beneficia de sprijin financiar pentru motorina utilizată în lucrările de primăvară”