ro
Economie
18 Septembrie, 2025 / 12:29
/ Acum 1 oră

BNM a redus rata de bază la principale operațiuni de politică monetară

Rata de bază la principalele operațiuni de politică monetară a fost redusă de la 6,25% la 6,00%. Decizia a fost luată astăzi de Comitetul executiv al Băncii Naționale a Moldovei (BNM) și face parte dintr-o serie de măsuri de relaxare a politicii monetare, menite să sprijine economia națională, transmite MOLDPRES.

Potrivit BNM, decizia urmărește să mențină inflația pe termen mediu în intervalul țintă de 5,0% ±1,5 puncte procentuale, considerat optim pentru creșterea economică a țării.

„Reducerea ratei de bază va stimula cererea agregată, încurajând consumul și investițiile. Efectele se vor resimți treptat în scăderea ratelor de dobândă la credite, facilitând astfel accesul la finanțare atât pentru companii, cât și pentru populație”, a anunțat banca centrală.

Prin aceeași decizie, ratele la creditele overnight au fost stabilite la nivel de 8,00 la sută anual, comparativ cu 8,25%; la operațiunile repo - 6,25 la sută anual, comparativ cu 6,50%; și la depozitele overnight - 4,00 la sută anual, față de 4,25% anterior.

Măsura vine în contextul în care informațiile macroeconomice recente confirmă o traiectorie descrescătoare a inflației, a subliniat BNM. Astfel, în luna august 2025, rata anuală a inflației a continuat să scadă, de la 7,9% ajungând la 7,3%. Autoritățile estimează că inflația va reveni în coridorul de variație al țintei până în luna decembrie a acestui an.

BNM a menținut, de asemenea, normele rezervelor obligatorii pentru băncile comerciale la nivelul actual: 22% pentru mijloacele atrase în lei moldovenești și valută neconvertibilă și 31% pentru cele în valută liber convertibilă. Aceste măsuri completează decizia de relaxare monetară și contribuie la stabilitatea sistemului financiar.

Următoarea ședință a Comitetului executiv al BNM pe această temă este programată pentru data de 6 noiembrie 2025.