ro

 

Economie
09 August, 2026 / 20:07
/ 07 Iulie, 2026

Facturile la gaz pentru consumul din iunie vor fi emise în prima parte a lunii august. Energocom trece la propriul sistem de procesare a plăților

Facturile pentru consumul de gaze naturale din luna iunie 2026 vor fi emise estimativ în prima parte a lunii august. Anunțul a fost făcut astăzi de Energocom, care a menționat că amânarea are loc în contextul procesului de tranziție la propriul sistem de procesare a plăților, testării suplimentare a acestuia și verificării datelor, transmite MOLDPRES.

Potrivit Energocom, testările suplimentare și verificarea datelor sunt necesare pentru ca procesul de facturare să se desfășoare corect și transparent, iar informațiile incluse în facturi să fie procesate corespunzător.

Astfel, din data de 1 august urmează a fi emise facturile pentru luna iunie 2026, iar din 10 august, cele pentru luna iulie curent.

Din luna iunie, Energocom gestionează integral, în regim propriu, procesele de evidență comercială, facturare și deservire a consumatorilor finali de gaze naturale din Republica Moldova.

Aceste activități nu mai sunt prestate în baza contractului de externalizare încheiat anterior cu S.A. „Moldovagaz”, fiind preluate direct de Societate. În paralel, S.A. „Energocom” a dezvoltat propriile capacități operaționale și tehnologice, inclusiv sisteme informaționale, proceduri interne și echipe specializate pentru administrarea directă a acestor procese. Noua etapă permite optimizarea cheltuielilor operaționale și contribuie la consolidarea capacităților interne ale S.A. „Energocom”.

Energocom a precizat că persoanele care doresc pot efectua plăți în avans pentru consumul de gaze naturale în luna iunie anul curent. Sumele achitate vor fi înregistrate în sistemul informațional ca plăți în avans și vor fi luate în considerare la emiterea facturii.

Procedurile enunțate vizează exclusiv procesul de emitere a facturilor și nu afectează livrarea gazelor naturale către consumatori. De asemenea, nu vor fi aplicate penalități sau majorări de întârziere, iar termenul de plată va fi calculat de la data emiterii facturii și indicat în documentul de plată.

Consumatorii care au nevoie de informații suplimentare, pot suna la Centrul de apel al S.A. „Energocom” la numărul 1309 sau pot transmite solicitările prin poșta electronică: cancelaria@furnizare.energocom.md.


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Ministra Finanțelor explică principalele modificări propuse la politica fiscală 2027 privind impozitul pe venit

/ Acum 3 zile

Autoritățile au redus semnificativ deficitul de energie prognozat pentru astăzi

/ Acum 3 zile

Executivul menține cota TVA redusă pentru produse esențiale și medicamente: „Nu facem reformă fiscală pe seama consumului de bază al oamenilor”

/ Acum 3 zile

DOC // Proiectul politicii fiscale pentru anul 2027 a fost propus spre consultări publice

/ Acum 3 zile

Impozitul pe venit pentru bănci și instituții financiare va crește

/ Acum 3 zile

Noi reguli privind TVA la energie și gaze, cu facilități direcționate către consumatorii vulnerabili

/ Acum 3 zile

Guvernul va majora până la 40 000 de lei scutirea personală pentru angajați. Vasile Tofan: „Aproape 800 de milioane de lei îi lăsăm oamenilor”

/ Acum 3 zile

Noul concept al politicii fiscale pentru 2027, prezentat de premierul Vasile Tofan: „Taxăm mai puțin munca, stimulăm investițiile, taxăm viciile și echilibrăm taxarea consumului”

/ Acum 3 zile

Recolta de mere din Republica Moldova ar putea crește cu 17,5% în acest an, în timp ce producția din UE este estimată în scădere

/ Acum 3 zile

VIDEO // Premierul Vasile Tofan a prezentat principalele prevederi ale politicii fiscale pentru anul 2027

/ Acum 3 zile

BNM a majorat rata de bază la principalele operațiuni de politică monetară

/ Acum 3 zile

Benzina și motorina își continuă ieftinirea. Noile prețuri afișate de ANRE

/ Acum 3 zile

Circulația pe drumurile naționale a vehiculelor de mare tonaj este restricționată pe timp de caniculă

/ Acum 3 zile

VIDEO // Transformarea digitală trebuie să se vadă în viața de zi cu zi a oamenilor și în modul în care funcționează economia: premierul Vasile Tofan, în vizită la AGE