ro

 

Economie
26 Martie, 2026 / 08:09
/ 05 Noiembrie, 2025

Guvernatoarea BNM: „Suntem pregătiți să intervenim cu măsurile necesare pentru a asigura stabilitatea prețurilor și a stimula creșterea economică”

Banca Națională a Moldovei (BNM) urmărește cu atenție procesele inflaționiste și este pregătită să intervină cu măsurile necesare pentru a asigura stabilitatea prețurilor și a stimula creșterea economică. Asigurarea vine din partea guvernatoarei BNM, Anca Dragu, care a avut o întrevedere cu ambasadorul Republicii Federale Germania în Republica Moldova, E.S. dl. Hubert Knirsch, transmite MOLDPRES.

Oficialii au discutat despre situația macroeconomică a Republicii Moldova și măsurile de politică monetară luate de banca centrală pentru a menține stabilitatea financiară. Anca Dragu a subliniat că deciziile adoptate de Banca Națională au contribuit la reducerea treptată a inflației, confirmând traiectoria descendentă anticipată.

„Urmărim cu atenție procesele inflaționiste și suntem pregătiți să intervenim cu măsurile necesare pentru a asigura stabilitatea prețurilor și a stimula creșterea economică. Acest echilibru se obține prin consecvență în implementarea reformelor structurale, consolidarea guvernanței în sectorul financiar și prin gestionarea prudentă și responsabilă a politicii monetare. Această abordare ne asigură capacitatea de a răspunde eficient provocărilor și de a încuraja dezvoltarea durabilă a economiei”, a menționat guvernatoarea BNM.

Guvernatoarea băncii centrale a subliniat că o creștere economică echilibrată și incluzivă este posibilă doar în cadrul unui sistem financiar rezilient, bine capitalizat și bine guvernat. Anca Dragu a accentuat parcursul ferm al Republicii Moldova către Uniunea Europeană și a menționat că instituția se află în prima linie a reformelor, având responsabilități concrete în implementarea Agendei de Reformă în contextul integrării europene.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Directorul CNMC, despre propunerea de instituire a stării de urgență: „Este o măsură de protecție a securității naționale”

/ Acum 1 zi

Fonduri de 65 de milioane de lei, direcționate către fermieri în a treia săptămână a lunii martie

/ Acum 1 zi

VIDEO // Dorin Junghietu: „Moldova este alimentată cu energie prin rute alternative, în timp ce linia Isaccea–Vulcănești rămâne deconectată”

/ Acum 1 zi

Granturi de până la 50.000 de euro pentru agricultori: termenul de depunere a dosarelor, extins până la 6 aprilie 2026

/ Acum 1 zi

Moldova înregistrează progrese importante în alinierea transporturilor la standardele UE, anunță directorul Secretariatului Permanent al Comunității Transporturilor

/ Acum 1 zi

Peste 2400 de tone de benzină și motorină au fost importate luni în Republica Moldova

/ Acum 1 zi

Echipele de drumari, mobilizate pentru întreținerea rețelei rutiere naționale

/ Acum 1 zi

Defecțiunile la linia Isaccea–Vulcănești, în curs de remediere după atacurile din Ucraina

/ Acum 2 zile

Cotații în creștere anunțate de BNM pentru euro și dolar

/ Acum 2 zile

Linia electrică Isaccea–Vulcănești rămâne deconectată: autoritățile au activat rute alternative de alimentare, inclusiv cele patru linii de interconexiune de 110 kV dintre România și Moldova

/ Acum 2 zile

Linia electrică Isaccea–Vulcănești, deconectată în urma atacurilor asupra infrastructurii energetice din sudul Ucrainei

/ Acum 2 zile

Operatorii moldoveni, obligaţi să utilizeze sistemul SENT la transportul de mărfuri în Polonia

/ Acum 2 zile

ANTA preia modele moderne de gestionare a drumurilor de la partenerii din România

/ Acum 2 zile

Ludmila Catlabuga: „Fermierii vor beneficia de sprijin financiar pentru motorina utilizată în lucrările de primăvară”