
În această iarnă vom avea energie electrică pentru toată ţara, potrivit vicepremierului Spînu
Chişinău, 5 dec. /MOLDPRES/. Pentru prima dată în ultima perioadă am ajuns la o înţelegere pe termen lung, or contractele încheiate cu MGRES prevăd perioada decembrie 2022-martie 2023, la preţ optimal, ceea ce înseamnă că în această iarnă vom avea energie electrică pentru toată ţara. Declaraţia a fost făcută astăzi, într-o conferinţă de presă, de vicepremierul Andrei Spînu, ministru al Infrastructurii şi Dezvoltării Regionale, transmite MOLDPRES.
„Războiul din Ucraina pornit de Rusia încă mai durează, nu ştim cât va mai fi acest act barbar şi inutil, ce surprize ne mai poate aduce, iar cu aceste contracte am redus considerabil riscul sistării energiei electrice cauzate de bombardamentele Rusiei asupra infrastructurii energetice ucrainene. Nicio guvernare n-a făcut mai mult pentru securitatea energetică a ţării decât actuala, însă chiar şi aşa, suntem încă dependenţi de mai mulţi factori care nu pot fi eliminaţi imediat. A fost o decizie complicată, în care ne-am ghidat exclusiv de interesul oamenilor”, a relevat Andrei Spînu.
Potrivit oficialului, astăzi, 5 decembrie, urmează să se întrunească Comisia pentru Situaţii Excepţionale (CSE) care va actualiza unele decizii de securitate energetică, inclusiv ajustarea tarifelor la energie electrică. „După şedinţa CSE se va întruni Agenţia Naţională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) care va reduce tarifele chiar începând din luna decembrie. Anticipăm o reducere de circa 25%, însă hotărârea finală aparţine CSE şi ANRE”, a spus Spînu.
„Nu ne putem juca la masa de negocieri cu soarta oamenilor, or prin această decizie grea convenită cu Tiraspolul am avut scopul să asigurăm populaţiei linişte şi previzibilitate. Cunosc toate opiniile, potrivit cărora, trebuia să procedăm altfel, însă să fie clar, nu susțin chemările la idei precum că trebuie să închidem cu totul gazul malului stâng. Deciziile politicienilor trebuie să ofere soluții umane, pentru toți cetățenii țării noastre”, a rezumat ministrul Infrastructurii.
Societatea pe Acțiuni Energocom a semnat în acest weekeend contractul de livrare a energiei electrice cu Centrala electrică din Dnestrovsc (MGRES) pentru luna decembrie. Conform lui Spînu, acest contract este un compromis rezonabil pentru a asigura cetățenii de pe ambele maluri ale Nistrului cu energie electrică și gaz. "Am convenit să avem aceeași înțelegere pentru ianuarie, februarie și martie. Malul drept va primi întreagă cantitate de energie electrică la prețul de 73 dolari/MW. La finalul lunii decembrie vom continua discuțiile și voi informa despre rezultate”, potrivit sursei citate.
14 terenuri trec în gestiunea Ministerului Infrastructurii pentru modernizarea drumurilor naționale R34 și R34.4
Guvernatoarea Anca Dragu: „Sistemul bancar din Republica Moldova oferă un cadru solid și sigur pentru investitori”
CSP a acceptat raportul de evaluare în privința Veronicăi Drăgălin. Decizia poate fi atacată la CSJ
ANSA lansează șase noi servicii publice digitalizate, în parteneriat cu Agenția de Guvernare Electronică
Registrele tratamentelor fitosanitare vor fi completate exclusiv în format electronic
Stațiunea de Cercetare Agricolă din Criuleni devine un centru-cheie pentru formarea practică a viitorilor specialiști în agricultură
Sesiunea de aplicare la „Casa Verde” s-a încheiat. În doar două săptămâni, a fost atins numărul maxim de cereri
Peste 44 milioane de lei, acumulate din impozitul pe venit achitat de cetățenii care dau imobile în chirie
Modificări la acordarea Marelui Premiu de Ziua Națională a Vinului: noi distincții pentru creatorii de vin și distilate
La USM a fost inaugurată Aula „Alexandru Moșanu” – un spațiu al memoriei și continuității
CEC anunță calendarul și locațiile de depunere a actelor pentru înregistrarea candidaților la parlamentare
MAE: Republica Moldova sprijină concluziile Regatului Unit privind campania cibernetică desfășurată de Direcția Principală de Informații a Rusiei
Peste 1400 de copii au participat la Programul Educațional „Excursia Europeană”, ediția a doua
Mai multe proiecte de infrastructură și investiții locale se dezvoltă în raioanele Edineț și Briceni cu ajutorul statului #MoldovaPoate
USMF „Nicolae Testemițanu” începe admiterea la studii superioare de licență, integrate și de master pentru cetățenii autohtoni
Deputatul Radu Marian: „Am votat legi care să ducă la stabilizarea economiei în fața șocurilor externe”
R. Moldova și Suedia vor consolida cooperarea bilaterală
Igor Grosu, la inaugurarea Aulei „Alexandru Moșanu” de la USM: „Păstrăm vie amintirea unui mentor autentic și a unui om de o integritate exemplară”
Politicienii platformei DA se alătură echipei PAS la parlamentare
România își reafirmă sprijinul pentru Republica Moldova. Nicușor Dan: „O vom susține pe toate planurile”
Peste 8700 de locuri bugetare disponibile pentru admiterea la universitate în noul an de studii. Dosarele pot fi depuse online din 21 iulie
Maia Sandu pentru publicația „Der Standard”: „Dacă Rusia preia puterea în Moldova, țara va deveni o bază a războiului hibrid împotriva UE”
UE susține modernizarea serviciilor sociale în R. Moldova. 10 organizații civile primesc peste 3,3 milioane lei
UNICEF a donat 140 de laptopuri pentru consolidarea medicinei primare din Republica Moldova
Certificatul veterinar pentru călătorii cu animale de companie, disponibil online în Republica Moldova