
Mai multe companii certificate GLOBAL.G.A.P. își vor extinde vânzările pe piața europeană
Chişinău, 17 dec. /MOLDPRES/. Certificatele GLOBALG.A.P. și GRASP le-au permis producătorilor din țara noastră să extindă prezența fructelor și strugurilor moldovenești pe rafturile rețelelor de magazine din diverse state membre ale Uniunii Europene, cum ar fi Franța, Austria, Germania, Italia, Spania, unde standardele respective sunt solicitate exportatorilor. Aceste rezultate i-au încurajat în acest an pe alți 26 de producători să implementeze standardele GLOBALG.A.P. cu suportul unui proiect susținut de SUA, transmite MOLDPRES.
Astfel, susținerea producătorilor autohtoni în cadrul Proiectului Agenției SUA pentru Dezvoltare Internaţională (USAID) Agricultura Performantă în Moldova (USAID/APM) confirmă respectarea de către gospodăriile agricole a cerințelor de siguranță alimentară și responsabilitatea socială.
„În ultimii ani s-a extins și geografia certificărilor GLOBALG.A.P. în țară. Astfel, în anul curent, au fost certificați primii doi agricultori din UTA Găgăuză, care au demonstrat respectarea cerințelor GLOBALG.A.P. în procesul de producere a prunelor și strugurilor de masă. De asemenea, un nou producător de mere din regiunea transnistreană a fost certificat GLOBALG.A.P., după ce anul trecut primul fermier transnistrean a obținut certificatul respectiv”, conform USAID.
Cerințele standardelor GLOBAG.A.P. se referă la procesul de producție, de la selectarea terenului agricol și până la livrarea pe piață a fructelor și legumelor, prin confirmarea efectelor minime asupra mediului, reducerea chimicalelor folosite și abordare responsabilă față de sănătatea și securitatea lucrătorilor etc., asigurând cumpărătorul că fructele și legumele sunt sigure pentru consum.
Standardele GLOBAG.A.P. sunt implementate în Republica Moldova de peste 15 ani, iar standardele GRASP de trei ani. Până în prezent, peste 70 de agricultori au implementat standardele internaționale GLOBALG.A.P., dintre care 53 au beneficiat de asistența USAID/APM în implementarea acestor cerințe.
Conform statisticilor, exporturile de prune în UE a crescut din 2016 cu circa opt mii de tone până la peste 22 mii tone de prune exportate în 2020. De asemenea, geografia țărilor importatoare de prune moldovenești s-a extins în aceeași perioadă de la 18 țări la 22 de țări. Totodată, este în creștere exportul de struguri de masă în UE.
foto. USAID/APM
GALERIE FOTO // Cea de-a zecea ediție a Moldova Business Week a început la Chișinău
Moldova Business Week 2025 a început la Chișinău. Premierul Dorin Recean: „Moldova oferă un mediu prietenos și competitiv pentru dezvoltarea afacerilor”
Vinul Moldovei cucerește România: 49 de crame, peste 300 de vinuri la Festivalul Vinului Moldovenesc de la București
Serviciul Vamal a încasat peste 848 mil de lei în ultima săptămână
Sancțiuni de peste 330 mii lei aplicate de Fisc pentru activități ilicite de întreprinzător
Cotații în scădere pentru euro și dolar la început de săptămână
Peste 5.800 de familii vor reduce consumul de energie cu ajutorul Programului EcoVoucher
Republica Moldova a încheiat analiza Capitolului 12. Cristina Gherasimov: „Agricultorii vor avea șanse mai mari de a intra pe piața europeană”
Polonia a oferit o cotă suplimentară de 150 autorizații pentru operatorii de transport din Republica Moldova
Meteorologii au anunțat pentru mâine Cod galben de ploi puternice
Alegeri parlamentare 2025
CEC: Solicitarea autorizării sondajelor de opinie poate fi făcută până pe 18 septembrie, iar a exit-poll-urilor până pe 21 septembrie
SATUL EUROPEAN II: O sută de proiecte finalizate au adus apă potabilă, drumuri și instituții modernizate în 115 localități
O grădiniță din Cahul este reabilitată energetic în cadrul unui program național de dezvoltare regională
Universitatea de Stat din Moldova a deschis manifestările dedicate celor 150 de ani de la nașterea Reginei Maria
VIDEO // Trei persoane, reținute pentru șantaj. Suspecții ar fi pretins 12 500 de euro invocând o datorie fictivă
Un sistem modern de alimentare cu apă va fi construit în raionul Râșcani: peste 500 de terenuri, afectate temporar de lucrări
Naționala Moldovei are un nou selecționer: Lilian Popescu îl înlocuiește pe Serghei Cleșcenco
Peste 2 000 de elevi studiază în școlile cu predare în limba română din regiunea transnistreană. BPR: „Părinții continuă să își orienteze copiii spre instituțiile care oferă perspective reale de viitor”
Procurorii solicită arest preventiv pe numele fostului deputat Constantin Țuțu
Purtătorul de cuvânt al Guvernului, Daniel Vodă: „Este important ca oamenii să facă alegerea din libera conștiință, fără minciună”
VIDEO // Peste 20 de milioane de lei ridicați de ofițerii CNA într-un dosar de finanțare ilegală a partidelor
VIDEO // Droguri de peste 2,5 milioane de lei, ridicate de polițiști. Gruparea era coordonată de un deținut din Penitenciarul nr. 9 Pruncul
Două blocuri ale Universității Pedagogice de Stat „Ion Creangă” vor fi reabilitate energetic
Irina Vlah a primit interdicție de a intra în Lituania pe o perioadă de 5 ani
Noi percheziții la Cahul în dosarul de corupere a alegătorilor și spălare de bani. Mai multe persoane au fost audiate