ro

 

Economie
05 Martie, 2026 / 14:24
/ 16 Octombrie, 2025

Moldovagaz anunță reluarea livrărilor de gaze către regiunea transnistreană din 17 octombrie

Din 17 octombrie livrările, de gaze naturale către regiunea transnistreană vor fi reluate în cantități contractate suficiente pentru a satisface necesitățile tuturor categoriilor de consumatori. Anunțul a fost fătut de către directorul Moldovagaz, Vadim Ceban, transmite MOLDPRES.

„Acest lucru va permite restabilirea alimentării cu apă caldă și începerea sezonului de încălzire”, a menționat Vadim Ceban.

Vicepremierul pentru Reintegrare, Roman Roșca, a anunțat miercuri, 15 octombrie că autoritățile urmăresc „cu calm, dar și cu responsabilitate situația din domeniul energetic creată pe malul stâng al Nistrului”, în condițiile în care compania Moldovagaz, care este responsabilă de livrarea gazului în stânga Nistrului, a comunicat că volumele necesare erau asigurate până pe data 15 octombrie, iar situația privind livrarea gazului după această dată rămânea incertă.

Ministrul Energiei, Dorin Junghietu, a anunțat săptămâna trecută că regiunea transnistreană continuă să primească 1,2–1,5 milioane de metri cubi de gaze naturale pe zi, echivalentul volumelor din timpul verii. Potrivit oficialului, acest nivel de aprovizionare, deși limitat, permite menținerea unei producții moderate de energie electrică, completată de funcționarea intensificată a Hidrocentralei de la Dubăsari.  

La sfârșitul lunii august curent, Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a decis desemnarea companiei „Moldovagaz” drept responsabilă de aprovizionarea cu gaze naturale a regiunii transnistrene până la 31 martie 2026.  Decizia ANRE prevede că Moldovagaz va putea achiziționa gaze naturale de pe piața angro din Republica Moldova, inclusiv prin platforma de tranzacționare administrată de „Bursa Română de Mărfuri (Romanian Commodities Exchange) Est” S.R.L., însă exclusiv pentru necesitățile regiunii transnistrene.

Potrivit aceleiași decizii, S.A. „Moldovagaz” are obligația de a constitui rezerve de gaze suficiente pentru a acoperi cel puțin 15% din consumul mediu anual al consumatorilor casnici, precum și al întreprinderilor și instituțiilor care prestează servicii sociale esențiale din regiune: până la 30 septembrie – minimum 50%; până la 31 octombrie – 100%.

Începând cu 1 ianuarie 2025, compania rusă „Gazprom” a suspendat nejustificat livrarea gazelor naturale către „Moldovagaz”, chiar dacă există un contract valabil până în 2026, lăsând consumatorii din regiunea transnistreană fără gaze naturale și, respectiv, fără energie electrică, căldură și apă caldă.

Furnizarea de gaze a fost reluată pe 14 februarie 2025, printr-o schemă intermediară.  Compania MET Gas and Energy Marketing AG din Ungaria livrează gaze la granița Republicii Moldova, care sunt preluate de Moldovagaz și direcționate spre Tiraspol. Achitarea se face anticipat, prin intermediul unei companii offshore din Dubai.

 


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Vicepremierul Eugeniu Osmochescu, despre impactul unei posibile licențieri a vinurilor moldovenești în Ucraina: „Doar 2% din vinurile noastre sunt exportate în statul vecin”

/ Acum 1 zi

Autoritățile dau asigurări că stocurile de produse petroliere și resurse energetice sunt suficiente: „Nu există motive pentru achiziții în exces de carburanți”

/ Acum 1 zi

Guvernul a alocat resurse pentru plata cotizațiilor de membru în organizații internaționale

/ Acum 1 zi

Solidaritate economică sub sloganul „FII PE VAL – Consumă local”: apel național pentru susținerea întreprinderilor din Moldova

/ Acum 1 zi

Motorina se scumpește înainte de campania de primăvară. Ministerul Agriculturii: „Pregătim mecanisme de sprijin pentru agricultori”

/ Acum 1 zi

Ludmila Catlabuga: „Căutăm un echilibru în comerțul cu Ucraina fără a sacrifica standardele de calitate”

/ Acum 1 zi

Guvernul instituie stare de alertă în sectorul energetic în legătură cu războiul din Orientul Mijlociu. Premierul Alexandru Munteanu: „E o criză globală care ne afectează și pe noi”

/ Acum 1 zi

Republica Moldova pregătește un nou model de dezvoltare a sectorului aeroportuar

/ Acum 1 zi

Programul „Casa Verde”: alte o mii de familii vor putea beneficia de granturi pentru a-și eficientiza energetic locuințele

/ Acum 1 zi

Dolarul își continuă scumpirea, iar euro se ieftinește ușor

/ Acum 1 zi

Inegalitatea salarială atinge un nivel critic: femeile din Moldova au muncit cu 41 de zile mai mult pentru același venit

/ Acum 1 zi

VIDEO // Igor Grosu a inspectat lucrările la Podul Ungheni–Ungheni: „Ne va conecta la Autostrada Unirii și la rețeaua de drumuri europene”

/ Acum 1 zi

Războiul din Iran zguduie piețele energetice: Vor plăti moldovenii mai mult pentru gaze și carburanți?

/ Acum 1 zi

Noi reguli pentru tarifele la transportul rutier de călători: ANTA explică mecanismul de calcul și calendarul aprobării componentelor