Moldova adoptă norme internaționale pentru răspunderea civilă în caz de poluare maritimă
Guvernul Republicii Moldova a dat astăzi aviz pozitiv proiectului de lege privind aderarea țării noastre la Convenția internațională privind răspunderea civilă pentru prejudiciile provocate de poluarea cu hidrocarburi de consum de la navele maritime, adoptată la Londra la 23 martie 2001, transmite MOLDPRES.
Inițiativa are drept scop implementarea angajamentelor asumate de Moldova în cadrul parteneriatelor cu Organizația Maritimă Internațională (IMO) și Uniunea Europeană, precum și consolidarea protecției mediului maritim și a zonelor costiere.
„Prin aderarea la Convenție, se va institui un regim juridic uniform de răspundere civilă pentru proprietarii de nave, în cazul daunelor provocate de scurgerile de hidrocarburi de consum. Documentul prevede că proprietarii înregistrați ai navelor trebuie să dețină o asigurare sau o garanție financiară care să acopere răspunderea pentru eventualele prejudicii de poluare, asigurând astfel despăgubiri rapide și eficiente pentru entitățile afectate”, explică Ministerul Infrastructurii şi Dezvoltării Regionale (MIDR).
Scopul principal al Convenției este de a proteja mediul acvatic și zonele costiere împotriva efectelor negative ale poluării cu hidrocarburi, promovând responsabilitatea operatorilor maritimi și consolidând cadrul legislativ național în domeniul protecției mediului maritim.
Această inițiativă marchează un pas semnificativ în alinierea Republicii Moldova la standardele internaționale de mediu, întărind angajamentul țării față de dezvoltarea durabilă și protecția ecosistemelor marine, rezumă MIDR.
Guvernul analizează împreună cu Bursa Română de Mărfuri extinderea platformelor bursiere și modernizarea pieței
Ministerul Finanțelor recomandă autorităților să revizuiască contractele cu „Lukoil-Moldova”, în contextul sancțiunilor americane
Fiscul a acumulat peste 1,2 miliarde de lei la buget timp de o săptămână
Guvernul extinde programul „Curtea Europeană”. Vladimir Bolea: „Curțile trebuie să reflecte modul nostru european de a trăi”
Curs valutar anunțat de BNM: Euro stabil, dolarul în ușoară scădere pe piața valutară
Ministrul Energiei Dorin Junghietu despre tarifele la gaze: „ANRE va decide, noi doar urmărim piața”
Forumul de Afaceri Bilateral România – Republica Moldova: Noi oportunități pentru companiile din ambele țări
FOTO // Lucrări pe drumurile din sudul și centrul țării: marcaje noi şi reparații curente
AIPA a autorizat săptămâna trecută plăți de peste 14,38 milioane de lei pentru sprijinirea agricultorilor
VIDEO, FOTO // Drona „Gerbera”, prăbușită în raionul Florești, expusă în fața MAE. Ambasadorul agreat al Rusiei a primit încă o notă de protest
Costuri mai mici la energie pentru întreprinderi mici și mijlocii, prin crearea comunităților de energie regenerabilă
Moldova adoptă norme internaționale pentru răspunderea civilă în caz de poluare maritimă
VIDEO // Studenții ar putea primi burse mai mari din 2026, anunță Dan Perciun
Pasagerii maritimi din Moldova vor beneficia de protecție sporită prin aderarea la Convenția de la Atena
România reafirmă sprijinul pentru alinierea Republicii Moldova la standardele UE în agricultură
Indemnizația unică la naștere urmează a fi majorată până la 21 886 de lei. MMPS a propus proiectul spre consultări publice
Copiii din nordul Republicii Moldova, bucurați de primele pachete cu materiale educative oferite de DRRM
Reguli noi pentru deținătorii de arme. Cursuri obligatorii și proceduri simplificate privind moștenirea
Aprobat de Guvern: sancțiuni pentru activități comerciale cu dispozitive ilicite din domeniul rețelelor și serviciilor de comunicații electronice
Ludmila Catlabuga: „Camerele Agricole pot deveni puntea care deschide acces egal la fonduri și date pentru toți fermierii din Moldova”
Rutte întredeschide uşa NATO Ucrainei, estimează că războiul se poate încheia până la sfârşitul lui 2025 şi avertizează că Rusia rămâne o ameninţare
Control mai strict asupra armelor cu tranchilizante. Persoanele fizice, vizate de noi restricții
Vicepremierul Mihai Popșoi despre survolarea ilegală a spațiului aerian național: „R. Moldova a respins și va respinge de fiecare dată orice atac asupra securității și integrității sale teritoriale”
Măsuri noi pentru fermierii aflați în dificultate financiară. Ministerul Agriculturii anunță acțiuni pentru stoparea executărilor silite
Fostul deputat Constantin Țuțu își va afla sentința pe 27 ianuarie 2026