ro

 

Economie
26 Martie, 2026 / 07:21
/ 24 Februarie, 2026

Noile tarife comerciale aplicate de SUA asupra importurilor: MDED a venit cu precizări pentru exportatorii din Republica Moldova

Ministerul Dezvoltării Economice și Digitalizării (MDED) a anunțat că începând de marți, 24 februarie 2026, la importul produselor originare din Republica Moldova pe teritoriul Statelor Unite ale Americii nu se mai aplică taxa vamală de 25%, dar va fi percepută o suprataxă vamală de 10%, transmite MOLDPRES.

Astfel, taxa de 25% aplicată anterior mărfurilor moldovenești la import în SUA a fost anulată în urma deciziei Curții Supreme a Statelor Unite ale Americii din 20 februarie 2026. Ca urmare, începând cu 24 februarie, SUA au introdus o suprataxă temporară de 10% la toate importurile de mărfuri, în conformitate cu legislația comercială americană.

MDED a subliniat că măsura actuală are caracter general și temporar, fiind aplicată uniform tuturor partenerilor comerciali ai SUA, fără a viza în mod specific Republica Moldova sau anumite produse de origine moldovenească. Conform cadrului legal american, perioada maximă de aplicare a acestei măsuri este de 150 de zile.

Vicepremierul Eugeniu Osmochescu, ministru al Dezvoltării Economice și Digitalizării, a declarat că autoritățile Republicii Moldova monitorizează evoluțiile și mențin un dialog activ cu partenerii americani și cu mediul de afaceri, pentru a asigura o informare corectă și sprijinul necesar operatorilor economici.

În același timp, MDED a subliniat că Republica Moldova își reafirmă interesul pentru aprofundarea relațiilor economice cu Statele Unite ale Americii și pentru menținerea unui cadru predictibil, echilibrat și constructiv al schimburilor comerciale internaționale.

Potrivit datelor statistice, în anul 2025, schimburile comerciale bilaterale au însumat 244,9 milioane dolari, înregistrând o creștere de 8,6% față de anul precedent.


 
Ultimele Știri
/ Acum 1 zi

Directorul CNMC, despre propunerea de instituire a stării de urgență: „Este o măsură de protecție a securității naționale”

/ Acum 1 zi

Fonduri de 65 de milioane de lei, direcționate către fermieri în a treia săptămână a lunii martie

/ Acum 1 zi

VIDEO // Dorin Junghietu: „Moldova este alimentată cu energie prin rute alternative, în timp ce linia Isaccea–Vulcănești rămâne deconectată”

/ Acum 1 zi

Granturi de până la 50.000 de euro pentru agricultori: termenul de depunere a dosarelor, extins până la 6 aprilie 2026

/ Acum 1 zi

Moldova înregistrează progrese importante în alinierea transporturilor la standardele UE, anunță directorul Secretariatului Permanent al Comunității Transporturilor

/ Acum 1 zi

Peste 2400 de tone de benzină și motorină au fost importate luni în Republica Moldova

/ Acum 1 zi

Echipele de drumari, mobilizate pentru întreținerea rețelei rutiere naționale

/ Acum 1 zi

Defecțiunile la linia Isaccea–Vulcănești, în curs de remediere după atacurile din Ucraina

/ Acum 1 zi

Cotații în creștere anunțate de BNM pentru euro și dolar

/ Acum 2 zile

Linia electrică Isaccea–Vulcănești rămâne deconectată: autoritățile au activat rute alternative de alimentare, inclusiv cele patru linii de interconexiune de 110 kV dintre România și Moldova

/ Acum 2 zile

Linia electrică Isaccea–Vulcănești, deconectată în urma atacurilor asupra infrastructurii energetice din sudul Ucrainei

/ Acum 2 zile

Operatorii moldoveni, obligaţi să utilizeze sistemul SENT la transportul de mărfuri în Polonia

/ Acum 2 zile

ANTA preia modele moderne de gestionare a drumurilor de la partenerii din România

/ Acum 2 zile

Ludmila Catlabuga: „Fermierii vor beneficia de sprijin financiar pentru motorina utilizată în lucrările de primăvară”