
Programul de rambursare a TVA pentru producătorii agricoli a fost extins până în iunie 2025
Chişinău, 12 sep. /MOLDPRES/. Programul de rambursare a TVA pentru producătorii agricoli a fost extins până în luna iunie 2025. Anunțul a fost făcut astăzi de către Serviciul Fiscal de Stat (SFS), transmite MOLDPRES.
Astfel, subdiviziunile responsabile din cadrul SFS asigură recepționarea cererilor de rambursare a TVA pentru perioadele fiscale pentru care a fost prelungit Programul.
Solicitarea rambursării TVA se efectuează prin depunerea unei cereri semnate electronic la adresa de e-mail a Serviciului Fiscal de Stat (mail@sfs.md).
Subiecți ai Programului de rambursare a TVA sunt întreprinderile care activează în domeniul agriculturii, sunt înregistrate în calitate de plătitori ai taxei pe valoarea adăugată și care înregistrează sumele TVA spre deducere în perioada fiscală ulterioară.
Eligibile pentru Programul de rambursare a TVA sunt considerate întreprinderile pentru care nu mai puțin de 95% din activitatea desfășurată pe parcursul anului 2022 reprezintă una sau mai multe dintre activitățile stipulate în grupele 01.1–01.6 din Clasificatorul activităților din economia Moldovei, aprobat prin Ordinul nr.28/2019 al Biroului Național de Statistică.
Totodată, eligibile sunt și întreprinderile care au suportat pierderi ca urmare a embargoului impus de Federația Rusă pentru importul producției de origine vegetală din Republica Moldova. În acest caz, se prezintă dovada deținerii în proprietate sau în folosință a plantației perene și certificatul cu privire la cultura agricolă și intrarea pe rod a acesteia, eliberat de către autoritatea administrației publice locale.
Republica Moldova își consolidează poziția în domeniul transportului rutier internațional: ANTA la reuniunea ITF de la Valletta
Un nou pod modern va fi construit în satul Răuțel din raionul Făleşti pentru siguranța a peste 4000 de locuitori
Localitățile din Republica Moldova pot aplica pentru instalarea cu ajutorul statului a sistemelor moderne de apă potabilă
Din Marea Britanie, înapoi acasă: o familie din Florești construiește o fermă modernă de lapte cu sprijinul statului
Informațiile despre „încetarea activității TUX” și „returnarea investițiilor” sunt false, avertizează CNPF
Circa un miliard de lei, colectați la Bugetul public național în săptămâna trecută
Podul peste râul Lunguța din raionul Taraclia va fi reparat capital până în 2027
VIDEO// Expozițiile „Moldagrotech” și „Farmer” 2025, inaugurate în premieră cu o paradă a tehnicii agricole
Serviciul Vamal a încasat peste 716 milioane de lei în ultima săptămână
Dezvoltarea economică, o prioritate pentru noul Guvern. Dan Perciun: „Mizăm pe experiența bogată a lui Alexandru Munteanu”
Doi magistrați au fost audiați de Comisia de Evaluare a Judecătorilor
Vicepremierul Mihai Popșoi: „Mizez pe continuitate. Diplomația să pună în valoare realizările societății noastre”
Călătoriile raionale și internaționale cu autocarul s-ar putea scumpi. Prețurile biletelor vor fi calculate în baza unor noi reguli
Candidatul propus de PAS la funcția de premier dezminte mai multe informații vehiculate în spațiul public. „Am certitudinea că cetățenii merită cât mai multă onestitate și deschidere”
„Cumpărături care prind rădăcini”: o reţea de magazine se alătură campaniei de împădurire a Republicii Moldova
Ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi: „Ne-am concentrat pe consolidarea capacităților de apărare ale Republicii Moldova și pe creșterea credibilității instituției”
Ministrul Alexei Buzu anunță modul de acordare a compensațiilor pentru căldură și energie electrică: „Vom fi alături de cetățeni și familii în perioada rece a anului”
Țările nordice și baltice oferă 3,1 milioane de dolari SUA pentru a consolida reziliența instituțională a MAE
Oficiul Național al Turismului lansează trei cursuri gratuite pentru antreprenorii și profesioniștii din domeniul turismului
Rezultatele Republicii Moldova în implementarea reformelor economice și financiare, apreciate în cadrul dialogului dintre BNM și Grupul Băncii Mondiale
Ministra Justiției, la final de mandat: „Reforma justiției a fost una dintre cele mai ambițioase și complexe procese”
Sergiu Prodan, despre planurile de viitor: „Sper să vă invit la o premieră de film”
Republica Moldova și Ucraina își sincronizează pașii de aderare la Uniunea Europeană
Membrii familiilor diplomaților moldoveni ce activează în Ucraina se vor putea angaja în câmpul muncii
Peste 100 de farmacii deschise în localitățile rurale în cadrul proiectului „Farmacie în satul tău”. Alte 67 urmează să fie lansate curând