
Republica Moldova va primi o finanțare suplimentară de 40 de milioane de euro din partea BERD pentru reabilitarea drumurilor
Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD) va acorda țării noastre o finanțare suplimentară de 40 de mln de euro pentru reabilitarea mai multor drumuri naționale, transmite MOLDPRES.
În acest sens, Guvernul a aprobat astăzi majorarea finanțării pentru proiectul „Reabilitarea Drumurilor în Moldova IV”, realizat cu sprijinul BERD.
Vicepremierul Vladimir Bolea, ministru al Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, a declarat că prin Acordul de modificare nr. 4, semnat recent la Chișinău, suma împrumutului acordat de BERD va fi majorată cu 40 de milioane de euro, ajungând astfel la un total de 290 de milioane de euro.
Banii vor fi folosiți pentru finalizarea lucrărilor pe mai multe sectoare de drum, inclusiv R14, sectorul Soroca - Arionești (31 km), R8.1, sectorul Arionești - Otaci (circa 10 km), M3, sectorul de ocolire a orașului Vulcănești (peste 8 km) și R33, Hâncești – Lăpușna – M1 (peste 37 km).
„Reabilitarea acestor drumuri va avea un impact semnificativ asupra mobilității cetățenilor și dezvoltării economice a țării, inclusiv prin îmbunătățirea siguranței rutiere și reducerea timpului de de călătorie”, a subliniat Vladimir Bolea.
Lungimea totală a drumurilor care urmează a fi modernizate este de 86 de kilometri.
„De zeci de ani cetățenii așteaptă ca aceste drumuri să fie reparate și să intre în normalitate”, a afirmat premierul Dorin Recean.
În acest an, autoritățile investesc 3,2 miliarde de lei pentru reabilitarea, reconstrucția și întreținerea drumurilor și podurilor - cea mai mare sumă de bani alocată vreodată în Republica Moldova pentru infrastructura rutieră într-un singur an. Astfel, pentru drumurile regionale, prin Fondul Rutier, vor fi disponibile 2,7 miliarde de lei, iar 500 de milioane au fost incluse suplimentar în Bugetul PLUS pentru drumurile locale.
Republica Moldova are un total de aproximativ 10.544 km de drumuri publice, dintre care 3.677 km sunt drumuri naționale și 6.867 km sunt drumuri locale.
Ambasada SUA: Construcția Liniei Strășeni-Gutinaș va crea noi oportunități comerciale și va spori securitatea energetică a Moldovei
La Chișinău a fost lansat Indexul Antreprenoriatului Feminin
Investiții în eficiența energetică a clădirilor. Strategia pentru renovarea fondului imobiliar, aprobată de Guvern
Maia Sandu, la Forumul Economic România-R. Moldova: „Parteneriatul strategic cu România constituie unul dintre cele mai importante motoare pentru dezvoltarea europeană a economiei R. Moldova”
Republica Moldova este asigurată cu gaze naturale pentru sezonul rece. Dorin Recean: „Peste 90% din volumul necesar a fost achiziționat”
GALERIE FOTO // Forumul Economic România – Republica Moldova, organizat la Chișinău
VIDEO // Premierul Dorin Recean: SUA oferă 130 de milioane de dolari pentru construcția integrală a liniei electrice Strășeni-Gutinaș
Dumitru Vangheli a câștigat concursul pentru funcția de administrator al „MOLDATSA”
România, interesată de achiziția Portului Giurgiulești. Premierul român, Ilie Bolojan, a purtat discuții cu reprezentanții BERD
Republica Moldova este pregătită pentru sezonul de încălzire 2025-2026. Premierul Dorin Recean: „Avem asigurată certitudinea securității livrărilor de gaze naturale”
Președinta Maia Sandu la Forumul Internațional „Cooperare Transfrontalieră Europeană”: „Numai prin colaborare putem să atragem mai multe investiții și să transformăm granițele în punți de dezvoltare”
Kremlinul confirmă că Dmitri Kozak, un vechi colaborator al lui Putin, a demisionat
Elevii din școlile alolingve vor studia în limba română, în limba maternă, precum și în limbi de circulație internațională
Oamenii legii au operat 46 de percheziții în dosarul privind coruperea alegătorilor. O persoană a fost reținută
Republica Moldova, pe Netflix. Documentarul „Flavours of Moldova” va fi lansat pe 24 septembrie
Centrul de Sănătate Publică Bălți are acum sediu modern și eficient energetic
Peste 250 de autorități din patru țări își unesc eforturile pentru dezvoltare regională și integrare europeană. Maia Sandu: „Granițele trebuie să devină punți de dezvoltare”
Trafic intens la punctul de trecere a frontierei Palanca-Maiaki-Udobnoe
Relațiile moldo-italiene au fost discutate la întrevederea premierului Dorin Recean cu ambasadorul Italiei
Baletul „Don Quijote”, astăzi la Opera Națională, în cadrul Festivalului „Maria Bieșu”
Festivalul Loziei revine la Lozova, Străşeni, cu două zile de tradiții, muzică și spectacole
Premierul Dorin Recean a avut o întrevedere cu noua ambasadoare a Suediei, Petra Lärke
Lucrările de reabilitare a tronsonului feroviar Văleni avansează cu tehnologii moderne
Memorandumul privind înscrierea culturii Cucuteni–Tripolie pe lista UNESCO, semnat la Chișinău
Grădina Botanică va deschide un Eco Centru modern de vizitatori, un nou reper pentru educație ecologică și turism verde în R. Moldova