ro

 

Economie
22 August, 2026 / 01:44
/ 06 Februarie, 2026

VIDEO // Avertisment pentru pasageri: întârzieri ale zborurilor din cauza vremii nefavorabile pe Aeroportul Internaţional Chişinău

Condițiile meteorologice nefavorabile perturbă traficul aerian la Aeroportul din Chișinău, provocând întârzieri semnificative la decolări și sosiri. La plecare, cursele aeriene înregistrează întârzieri cuprinse între 20 de minute și o oră, afectând zborurile spre destinații importante. Printre cursele afectate se numără cele către Londra, București, Frankfurt, Bratislava și Paris. La sosiri, zborul din București întârzie cu 35 de minute, estimat la 14:40, iar cel din Bologna cu 30 de minute, programat la 18:10, transmite MOLDPRES.

Potrivit administrației Aeroportului Internațional „Eugen Doga” Chișinău, aeronavele aflate la sol necesită efectuarea procedurii speciale de degivrare (de-icing), o etapă obligatorie înainte de decolare. Această procedură are rolul de a îndepărta depunerile de gheață și de a preveni formarea acestora pe suprafețele critice ale aeronavelor, fiind esențială pentru desfășurarea zborurilor în condiții de maximă siguranță.

Reprezentanții aeroportului precizează că procesul de degivrare poate prelungi timpul de pregătire al aeronavelor, ceea ce poate duce la întârzieri în operarea curselor aeriene. În aceste condiții, orarul zborurilor poate suferi ajustări, în funcție de evoluția situației meteo și de necesitățile operaționale.

Administrația Aeroportului Internațional „Eugen Doga” Chișinău subliniază că siguranța pasagerilor și a echipajelor rămâne prioritatea absolută, fiind aplicate toate măsurile necesare pentru menținerea activității aeroportuare în condiții de securitate maximă.

Pasagerii sunt îndemnați să verifice în mod regulat statutul zborurilor, consultând tabloul online al aeroportului, înainte de a se deplasa spre aerogară, pentru a obține informații actualizate privind eventualele întârzieri sau modificări ale curselor.


 
Ultimele Știri
/ Acum 2 zile

Vicepremierul Vladimir Bolea: „CFM trebuie să atragă tranzitul cerealelor ucrainene pentru a-și suplimenta veniturile”

/ Acum 2 zile

Energocom: necesarul de energie electrică este acoperit integral pentru 19 august

/ Acum 2 zile

Energocom va furniza Termoelectrica aproape 1,9 milioane MWh de gaze în perioada rece

/ Acum 2 zile

Aeroportul Chișinău, printre cele mai dinamice aeroporturi medii din Europa în prima jumătate a anului

/ Acum 2 zile

Trei loturi de orez au fost nimicite după depistarea unor reziduuri peste limita admisă

/ Acum 2 zile

Prevederile din politica fiscală, analizate cu reprezentanții mediului de afaceri

/ Acum 2 zile

Premierul Vasile Tofan va desfășura o ședință în format extins cu fermierii, dedicată tranzitului cerealelor ucrainene pe calea ferată

/ Acum 2 zile

Euro și dolarul se ieftinesc

/ Acum 3 zile

Republica Moldova își aliniază infrastructura calității la standardele UE pentru a facilita accesul produselor pe piața europeană

/ Acum 3 zile

Ministrul Energiei solicită mobilizarea eforturilor pentru asigurarea condițiilor necesare începerii exploatării comerciale a Liniei Vulcănești–Chișinău

/ Acum 3 zile

Procedura de rezervare a capacității de transport al gazelor naturale în punctele de interconectare a fost simplificată

/ Acum 3 zile

Volumele necesare de electricitate pentru ziua de marți, rezervate integral de Energocom

/ Acum 3 zile

FOTO // Un traseu de peste opt kilometri de drum regional din raionul Fălești a fost modernizat

/ Acum 3 zile

AIPA va procesa 226 de cereri în valoare de peste 105 milioane de lei pentru sprijinul producătorilor de lapte