ro

 

Externe
23 Mai, 2026 / 15:44
/ 21 Octombrie, 2022

Prin atacurile la rețeaua electrică a Ucrainei rușii provoacă un val de migrație

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Kiev, 21 oct. /MOLDPRES/. Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat că Rusia a transformat rețeaua electrică a Ucrainei într-un „câmp de luptă”, după recentele atacuri ale invadatorilor asupra infrastructurii energetice a țării, relatează MOLDPRES cu referire la Digi24.

Rușii în ultimele săptămâni folosesc drone iraniene și rachete pentru a distruge infrastructura energetică a țării și pentru a teroriza Ucraina. Zelenski a avertizat că „conducerea rusă a dat ordinul de a transforma reţeaua energetică într-un câmp de luptă”.

„Consecinţele sunt foarte periculoase, din nou, pentru toată Europa”, a spus preşedintele Zelenski într-o intervenţie în faţa Consiliului Uniunii Europene, adăugând că „Rusia provoacă un nou val de migraţie a ucrainenilor spre ţările UE”.

În toată Ucraina au fost luate măsuri de economisire a energiei, după atacuri cu rachete şi drone ruseşti care au distrus peste 30% din centralele electrice ale ţării într-o săptămână. Șeful statului ucrainean a spus că atacurile ruseşti asupra instalaţiilor energetice ale Ucrainei „vizează să creeze cât mai multe probleme de electricitate şi încălzire pentru Ucraina în această toamnă şi iarnă şi să determine cât mai mulţi ucraineni să ajungă în ţările voastre”.

Zelenski le-a cerut ţărilor europene să ofere armatei ucrainene o apărare aeriană mai sofisticată şi să impună mai multe sancţiuni economice Rusiei pentru a-i limita capacităţile de finanţare a războiului.


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

BTA: Înaintea vizitei la Berlin, premierul Bulgariei promite restricții privind cheltuielile

/ Acum 4 zile

ARMENPRESS: Autoritățile armene investighează un presupus complot de asasinare a premierului Nikol Pașinian

/ Acum 5 zile

Iranul susține că a răspuns la cea mai recentă propunere americană

/ Acum 5 zile

Politico: Merkel, Stubb și Draghi, printre numele discutate pentru rolul de emisar european în negocierile privind Ucraina

/ Acum 5 zile

Rusia a atacat Odesa şi Dnipro cu drone şi rachete

/ Acum 5 zile

BTA: Bulgaria: DARA câștigă Eurovision Song Contest 2026

/ Acum 5 zile

Președintele Nicușor Dan va discuta cu partidele parlamentare pentru a desemna un candidat la funcția de premier

/ Acum 7 zile

Volodimir Zelenski amenință cu represalii după sângerosul atac rusesc asupra Kievului

/ Acum 7 zile

România raportează un caz de hantavirus confirmat în urma testării de laborator

/ 15 Mai, 2026

Ucraina anunță primul schimb de prizonieri din formula „1000 la 1000”. Peste 200 de militari au fost eliberați

/ 15 Mai, 2026

China cere un armistițiu durabil în Orientul Mijlociu și redeschiderea Strâmtorii Ormuz „cât mai curând posibil”

/ 15 Mai, 2026

Operațiunea de salvare din Kiev s-a încheiat după 28 de ore. Bilanțul a ajuns la 24 de morți, inclusiv trei copii

/ 15 Mai, 2026

Istanbulul găzduiește în premieră Global Design Forum, eveniment dedicat comunității internaționale de design

/ 15 Mai, 2026

Eurovision 2026 // România s-a calificat în finala concursului