ro

 

Externe
05 August, 2026 / 15:46
/ 21 Iunie, 2023

Ţările UE alocă 3,5 miliarde de euro pentru a continua înarmarea Ucrainei

Moldpres
Agenția Informațională de Stat

Bruxelles, 21 iun. /MOLDPRES/. Ţările UE au convenit miercuri să contribuie cu o nouă donaţie, de 3,5 miliarde de euro, la Instrumentul European pentru Pace (FEP), fond utilizat pentru finanţarea livrărilor de arme către Ucraina şi a misiunilor militare în străinătate, relatează AFP, citată de AGERPRES și MOLDPRES.

Ambasadorii celor 27 de state membre au ajuns la un acord la Bruxelles, a anunţat Suedia, care deţine preşedinţia rotativă a Consiliului UE. Înţelegerea va trebui să fie aprobată în mod oficial de miniştrii de externe în cadrul reuniunii lor din 25 iunie de la Luxemburg.

"Această decizie reafirmă angajamentul UE de a-şi sprijini partenerii în domeniul securităţii şi apărării", a subliniat preşedinţia suedeză.

Suma iniţială de 5,7 miliarde de euro alocată pentru şapte ani acestui fond creat de statele membre în afara bugetului european a fost epuizată într-un an de conflictul din Ucraina. Statele membre au folosit banii pentru a finanţa armele şi muniţiile preluate din arsenalele lor şi trimise Kievului.

Mecanismul este alimentat de contribuţii din partea statelor membre, iar 66 % din finanţarea sa este asigurată de Germania, Franţa, Italia şi Spania.

Este necesară unanimitatea pentru a aproba utilizarea fondurilor Instrumentului European pentru Pace pentru a le rambursa statelor membre 40% din valoarea armamentului livrat Ucrainei şi pentru a instrui personalul militar ucrainean.

Noua alocare de 3,5 miliarde de euro nu va fi utilizată exclusiv pentru înarmarea Ucrainei. O parte din fonduri vor fi utilizate pentru alte misiuni militare şi civile ale UE în străinătate, în special în Balcanii de Vest şi în regiunea Sahel.

Foto: telegram


 
Ultimele Știri
/ Acum 4 zile

Italia reintroduce controalele în porturi și aeroporturi pentru legăturile cu Spania, în urma crizei migranților din Ceuta

/ Acum 5 zile

Criza migranților din Ceuta: mai multe țări europene cer excluderea Spaniei din spațiul Schengen

/ Acum 5 zile

Aproape 50.000 de migranți au intrat într-o singură zi în enclava spaniolă Ceuta. Italia evocă suspendarea Schengen cu Spania

/ Acum 5 zile

Polonia confirmă că o rachetă rusească de tip Kh-101 a căzut pe teritoriul său

/ Acum 5 zile

Ungaria închide centrala atomică de la Paks. Guvernul cere limitarea consumului de energie

/ Acum 5 zile

Rusia îl include pe Pavel Durov, fondatorul Telegram, pe lista teroriștilor și extremiștilor

/ Acum 6 zile

SUA au lansat noi lovituri asupra Iranului

/ Acum 6 zile

Explozie puternică în estul Poloniei în timpul atacului aerian al Rusiei asupra Ucrainei

/ Acum 6 zile

Atac masiv asupra Ucrainei: cel puțin opt morți și peste 30 de răniți în urma bombardamentelor rusești

/ Acum 6 zile

Rămășițele unui mamut au fost descoperite în Bulgaria, după ce nivelul apelor Dunării a atins un minim istoric

/ Acum 7 zile

Volodimir Zelenski susține că Rusia pierde 30.000 de soldați pe lună și nu mai are inițiativa în războiul cu Ucraina

/ Acum 7 zile

Rusia susține că acuzațiile României privind încălcarea spațiului său aerian de drone rusești sunt neîntemeiate

/ Acum 7 zile

Senatorii americani au convenit asupra unui proiect de lege privind noi sancțiuni împotriva Rusiei

/ Acum 7 zile

Președintele Ucrainei a sosit la Casa Albă pentru a obține de la Donald Trump rachete Patriot

 


 
/ Acum 3 ore

Bunurile și banii confiscați vor fi utilizați în scopuri sociale și în interes public

/ Acum 4 ore

Republica Moldova va participa la mecanismele europene de schimb de date ADN

/ Acum 4 ore

Soluțiile pentru gestionarea deșeurilor în regiunile Chișinău și Bălți, analizate în cadrul unui proiect național

/ Acum 4 ore

VIDEO // Republica Moldova își modernizează sistemul de apărare. Programul pentru perioada 2026–2030, aprobat de Guvern. Anatolie Nosatîi: „În contextul actual de securitate, implementarea Programului Strategiei Naționale de Apărare reprezintă un pas esențial pentru consolidarea capacităților de apărare ale statului”

/ Acum 4 ore

Un parc fotovoltaic de 30 MW, cu sistem de stocare de 60 MWh, va fi construit la Vadul lui Vodă

/ Acum 4 ore

Premierul Vasile Tofan îndeamnă cetățenii să utilizeze rațional energia: „Ca să nu plătim costuri mai mari, trebuie să economisim”

/ Acum 4 ore

Deficiențe în management, achiziții și infrastructură, constatate la Institutul de Neurologie și Neurochirurgie „Diomid Gherman”. Ministerul Sănătății cere un plan de remediere

/ Acum 4 ore

O centrală electrică fotovoltaică, cu puterea de 30 de MW, va fi construită la Vadul lui Vodă

/ Acum 4 ore

Deficitul de apă din Nistru se menține. Autoritățile fac apel la economisire

/ Acum 4 ore

Sistemul de apărare al Republicii Moldova va fi modernizat, în baza Programului de implementare a Strategiei Naționale de Apărare

Vezi mai multe