ro

 

Externe
14 Iulie, 2026 / 19:17
/ Acum 3 ore

ARMENPRESS: Festivalul Internațional de Film „Golden Apricot” din Erevan a debutat cu 90 de filme din 40 de țări

Cea de-a 23-a ediție a Festivalului Internațional de Film „Golden Apricot” de la Erevan a fost inaugurată pe 13 iulie, la Complexul Sportiv și de Concerte „Karen Demirchyan”, cu premiera filmului „Arto's Country”, o coproducție armeano-franceză semnată de regizoarea Tamara Stepanyan, transmite ARMENPRESS.

Înaintea proiecției, Tamara Stepanyan a declarat că prezentarea filmului în țara natală și deschiderea festivalului au o semnificație aparte.

„Una este să deschizi Festivalul de Film de la Locarno și cu totul altceva este să deschizi «Golden Apricot» în patria mea iubită. Acest film este o scrisoare de dragoste adresată patriei mele, cinematografiei noastre, rănilor noastre și pământurilor pe care le-am pierdut. Am încercat să transform această scrisoare de dragoste într-un film”, a afirmat regizoarea.

De-a lungul anilor, „Golden Apricot” a devenit unul dintre cele mai importante festivaluri de film din regiune, reunind cineaști de renume internațional și producții premiate la marile festivaluri de la Cannes, Berlin și Locarno. Totodată, evenimentul joacă un rol important în dezvoltarea cinematografiei și culturii filmului din Armenia.

Directorul festivalului și directorul artistic, Karen Avetisyan, a declarat că „Golden Apricot” se numără în prezent printre cele 50 de festivaluri de film recunoscute de Federația Internațională a Asociațiilor Producătorilor de Film (FIAPF).

„Acesta este rezultatul a zeci de ani de muncă, în special din ultimii ani, pentru consolidarea poziției festivalului în regiune. Într-o regiune dificilă și marcată de provocări, am încercat să creăm o valoare culturală recunoscută la nivel internațional”, a spus Avetisyan.

Potrivit organizatorilor, ediția din acest an reunește aproximativ 200 de invitați internaționali, printre care regizorul polonez laureat al premiului Oscar Paweł Pawlikowski, directorii de imagine Bruno Delbonnel și Mahmoud Kalari, precum și trompetistul și compozitorul Ibrahim Maalouf, care va susține și un concert la Erevan.

Programul festivalului include, de asemenea, inițiative educaționale, evenimente dedicate profesioniștilor din industrie organizate în colaborare cu Festivalul de Film de la Cannes, expoziții și o serie de manifestări consacrate împlinirii a 100 de ani de la lansarea filmului mut armean „Namus”.

Viceprimarul Erevanului, Levon Hovhannisyan, a subliniat că municipalitatea este principalul sponsor al festivalului în ultimii cinci ani și a descris „Golden Apricot” drept unul dintre cele mai importante simboluri culturale ale capitalei Armeniei.

Fondatorul și președintele festivalului, Harutyun Khachatryan, a amintit că evenimentul a fost creat în 2003 împreună cu profesorul său Mikael Stamboltsyan și criticul de film Susanna Harutyunyan, subliniind că cinematografia armeană avea nevoie de o asemenea platformă.

În cadrul ceremoniei de deschidere, Harutyun Khachatryan i-a acordat premiul Master Award reputatei regizoare austriece Jessica Hausner, președinta juriului internațional din acest an, în semn de recunoaștere a contribuției sale la cinematografia mondială.

Un alt moment important al serii a fost decernarea premiului Parajanov's Thaler directorului francez de imagine Bruno Delbonnel, pentru contribuția sa remarcabilă la cinematografia internațională.

Ceremonia a inclus și un moment muzical susținut de Ibrahim Maalouf, care a interpretat o improvizație dedicată centenarului filmului „Namus”.

Festivalul se desfășoară în perioada 12–19 iulie și va prezenta 90 de filme din 40 de țări, proiectate la Cinema House, Moscow Cinema și Nairi Cinema din Erevan.

În cadrul ediției din acest an vor participa și alte personalități marcante ale cinematografiei mondiale, printre care producătorul laureat al premiului Oscar Sev Ohanian, actorul și regizorul franco-armean Simon Abkarian și regizorul polonez laureat al premiului Oscar Paweł Pawlikowski, care vor participa la întâlniri și discuții cu publicul și profesioniștii din domeniul filmului.


 
Ultimele Știri
/ Acum 6 zile

NATO promite Ucrainei ajutor militar de 70 de miliarde de euro în 2026

/ Acum 6 zile

ARMENPRESS: Uniunea Europeană donează Armeniei un utilaj de ultimă generație pentru deminare

/ Acum 6 zile

Prețul petrolului Brent a crescut cu 6%, după ce Trump a anunțat încheierea armistițiului cu Iran

/ Acum 6 zile

Ucraina a lovit nouă petroliere ale „flotei din umbră” ruse în Marea Azov

/ Acum 6 zile

Premierul bulgar avertizează despre o posibilă escaladare nucleară rusă în Ucraina

/ Acum 6 zile

Armata americană a lovit peste 80 de ținte în Iran

/ Acum 7 zile

Donald Trump, la Summitul NATO de la Ankara: „Putin și Zelenski vor un acord pentru încheierea războiului în Ucraina, care e posibil în curând”

/ Acum 7 zile

BTA: Nivelul scăzut al Dunării afectează navigația pe sectorul bulgăresc al fluviului

/ Acum 7 zile

Instanța de apel din Franța a confirmat condamnarea lui Marine Le Pen. Lidera RN poate candida la alegerile prezidențiale din 2027

/ Acum 7 zile

Zelenski: Ucraina doboară peste 90% dintre dronele Shahed și poate deveni un pilon al apărării NATO

/ 06 Iulie, 2026

Nepotul lui Raul Castro spune că este dispus să negocieze cu Donald Trump

/ 06 Iulie, 2026

Sonda chineză Tianwen-2 ajunge la un asteroid, după o călătorie de un miliard de kilometri

/ 06 Iulie, 2026

Ucraina a atacat o răfinărie din Omsk, aflată la aproape 2.500 de kilometri de frontieră

/ 06 Iulie, 2026

Volodimir Zelenski cere NATO mai multe rachete Patriot după ultimul atac al Rusiei asupra Kievului