
Donald Trump a afirmat în premieră că „Rusia este stat agresor” în războiul din Ucraina
Președintele SUA, Donald Trump, a etichetat în cele din urmă Rusia drept agresorul în războiul împotriva Ucrainei, demonstrând astfel o înăsprire a poziției sale față de Moscova, comentează POLITICO, preluat de digi24.ro și MOLDPRES.
Referindu-se la victimele din rândul trupelor ucrainene și ruse, Trump a declarat reporterilor că „8.000 de soldați au murit săptămâna aceasta, din ambele țări. Unii mai mulți din Rusia, dar când ești agresorul, pierzi mai mult”.
Trump a refuzat anterior să condamne Moscova pentru invazia din Ucraina, administrația sa aliniindu-se cu Rusia și Coreea de Nord în februarie pentru a respinge o moțiune a ONU care susținea integritatea teritorială a Ucrainei și condamna Rusia. SUA au obiectat, de asemenea, împotriva unei declarații a G7 din februarie care numea Rusia agresor. Trump a dat vina pe Ucraina pentru război, spunând în aprilie: „Nu începi un război împotriva cuiva de 20 de ori mai mare decât tine și apoi speri că oamenii îți vor da niște rachete”.
Dar poziția lui Trump față de Kremlin s-a schimbat în timpul verii, administrația sa exercitând o presiune din ce în ce mai mare asupra lui Vladimir Putin, pe măsură ce președintele rus blochează eforturile lui Trump de a media negocierile directe de pace cu Volodimir Zelenski din Ucraina.
„Am oprit șapte războaie și am crezut că acesta va fi ușor pentru mine, dar s-a dovedit a fi dificil”, a declarat Trump duminică, referindu-se la invazia rusă. „Cred că trebuie să vorbesc eu. Ei, Zelenski și Putin, se urăsc reciproc. Se urăsc atât de mult încât nu pot respira”.
Având în vedere că poziția mai dură a lui Trump nu a reușit să-l împingă pe Putin la masa negocierilor cu Zelenski, administrația SUA se confruntă cu cereri tot mai insistente de a impune sancțiuni mai severe Rusiei. Duminică, Trump a afirmat că intenționează să facă acest lucru, dar numai după ce Europa va înceta să mai cumpere petrol rusesc și își va înăspri propriul regim de sancțiuni.
Deși Trump a spus că țările europene sunt „prietenele” sale, acestea continuă să „cumpere petrol din Rusia. Nu vreau să cumpere petrol. Iar sancțiunile pe care le impun nu sunt suficient de dure”.
Ungaria și Slovacia sunt principalii cumpărători de energie rusă din UE și s-au opus eforturilor Comisiei Europene de a o elimina treptat.
Vineri, secretarul american al Energiei, Chris Wright, a declarat pentru POLITICO că SUA doresc „să înlocuiască tot gazul rusesc”, afirmând: „Cu cât reușim să strangulăm mai mult capacitatea Rusiei de a finanța acest război criminal, cu atât mai bine pentru noi toți”.
Fostul președinte brazilian Jair Bolsonaro a fost condamnat la 27 de ani de închisoare
Comandantul Forțelor Armate ale Ucrainei avertizează că Rusia extinde raza de acțiune a dronelor sale
Se împlinesc 24 de ani de la atentatele din 11 septembrie 2001
Un activist, apropiat de Trump, a fost împușcat mortal la Universitatea Utah Valley
Donald Trump denunță încălcarea de către Rusia a spațiului aerian al Poloniei
Incident cu drone în Polonia: Secretarul general al NATO denunță „comportamentul periculos” al Rusiei
Ursula von der Leyen anunță construirea unui „zid de drone” în estul Europei
Varșovia solicită NATO să activeze Articolul 4, care prevede consultări între aliați în cazul unei amenințări
LIVE // Discursul Președintei Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, în fața Parlamentului European privind Starea Uniunii
Actorul român Constantin Chiriac a lansat la Chișinău volumul „Cultură și credință”: sinteze ale frământărilor și revelațiilor teatrale de la Sibiu
Un nou model de colaborare între instituțiile de învățământ profesional tehnic și mediul de afaceri, testat în Republica Moldova și Ucraina
Președinta Maia Sandu: Kremlinul vrea să „captureze Moldova”, folosește preoți și boți pentru a influența alegerile din 28 septembrie
Biroul Relații cu Diaspora lansează ediția de iarnă a Programului „DOR de Tradiții”
Școlile din Beijing introduc un curs general de educație privind inteligența artificială
UE pregătește noi restricții pentru turiștii și diplomații ruși
Percheziții în centrul țării. Polițiștii au depistat mai multe arme la domiciliul a doi bărbați din Orhei
Republica Moldova a lansat Harta Interactivă a Investițiilor, care prezintă oportunitățile de dezvoltare a afacerilor în fiecare regiune a țării
Alegeri parlamentare 2025
CEC: De astăzi, alegătorii pot solicita votarea cu urna mobilă
România introduce noul sistem de control la frontierele externe Schengen
Donald Trump a afirmat în premieră că „Rusia este stat agresor” în războiul din Ucraina
VIDEO // Investiții de 75 milioane de lei la Centrul de Excelență în Energetică și Electronică: ateliere renovate și dotate la standarde europene
Peste 4 500 de încălcări în traficul rutier, documentate de polițiști. Cele mai multe abateri vizează depășirea limitei de viteză
La Chișinău a fost anunțată lansarea Bursei de Valori a Republicii Moldova, un pas decisiv pentru dezvoltarea pieței de capital
Restricții de circulație în sectorul Ciocana al capitalei
Republica Moldova, sub Cod galben de pericol excepțional de incendii până la 22 septembrie