ro

 

Externe
28 Mai, 2026 / 19:56
/ 10 Septembrie, 2025

Incident cu drone în Polonia: Secretarul general al NATO denunță „comportamentul periculos” al Rusiei

Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a denunțat miercuri „comportamentul periculos” al Rusiei după incursiunea unor drone rusești în spațiul aerian al Poloniei, la care Alianța Nord-Atlantică a răspuns „foarte eficient”, transmite MOLDPRES cu referire la Agerpres și  AFP.

Potrivit șefului NATO, Consiliul Nord-Atlantic s-a întrunit miercuri dimineață și a discutat situația în baza solicitării Poloniei de consultări în temeiul articolului 4 din Tratatul de la Washington. Aliații și-au exprimat solidaritatea cu Polonia și au denunțat comportamentul imprudent al Rusiei, a mai spus Rutte, adăugând că este clar că incursiunea din Polonia nu este un incident izolat.

O „evaluare completă” este în curs, însă indiferent dacă această incursiune a fost „intenționată sau nu, este absolut iresponsabilă și periculoasă”, a declarat Mark Rutte în cadrul unei conferințe de presă.

„Comandantul suprem al forțelor aliate va continua să gestioneze activ postura noastră de descurajare și apărare de-a lungul întregului flanc estic. Aliații sunt hotărâți să apere fiecare centimetru de teritoriu aliat. Vom monitoriza îndeaproape situația de-a lungul flancului nostru estic, apărarea noastră aeriană fiind în permanență pregătită”, a dat asigurări șeful NATO, conform site-ului organizației.

„Trebuie să investim mai mult în apărarea noastră, să creștem producția de apărare, astfel încât să avem ceea ce ne trebuie pentru descurajare și apărare, și trebuie să continuăm să sprijinim Ucraina, a cărei securitate este interconectată cu a noastră”, a adăugat Rutte.

Varșovia și aliații săi au denunțat miercuri o „provocare” din partea Rusiei, după ce drone au pătruns în spațiul aerian polonez în timpul unui atac nocturn asupra Ucrainei, iar mai multe dintre aceste drone au fost interceptate de forțele poloneze și cele ale NATO.

Aceasta este „prima dată când avioane ale NATO s-au confruntat cu potențiale amenințări în spațiul aerian aliat”, a declarat un purtător de cuvânt al SHAPE, cartierul general al forțelor NATO în Europa.

Avioane F-16 poloneze și aeronave F-35 olandeze au intervenit pentru a „confrunta” această incursiune a dronelor în spațiul aerian al Poloniei. Au fost activate și baterii germane Patriot, sisteme de apărare antiaeriană de fabricație americană, prezente în Polonia, a mai spus purtătorul de cuvânt.

La operațiune a participat și un avion italian de supraveghere aeriană, a mai spus aceeași sursă.

Întrebat dacă pătrunderea dronelor în spațiul aerian polonez a fost un act intenționat, Rutte a spus că este necesar să se aștepte o „evaluare completă” a situației, în colaborare cu autoritățile poloneze.

Incidentul cu drone din noaptea de marți spre miercuri a dovedit, totodată, și eficacitatea sistemelor de apărare ale Alianței, a subliniat Rutte.


 
Ultimele Știri
/ Acum 3 zile

Blocada impusă Iranului va rămâne „complet în vigoare” până la semnarea unui acord, susține Trump

/ Acum 4 zile

Cannes 2026: Filmul „Fjord”, de Cristian Mungiu, a primit patru premii, înaintea galei de premiere

/ Acum 4 zile

REPORTAJ // Tehnologie 8K, cinematografie 4D și simboluri numerice: Cum arată cel mai masiv muzeu politic din Asia

/ Acum 4 zile

Atac masiv cu rachete balistice şi drone ruseşti asupra Kievului: cel puţin o persoană a murit şi 16 au fost rănite

/ Acum 4 zile

BTA: Bozhidar Saraboyukov a câștigat medalia de bronz la săritura în lungime în cadrul Diamond League Xiamen

/ Acum 4 zile

Donald Trump afirmă că oscilează între un acord cu Iranul și reluarea războiului

/ Acum 5 zile

Volodimir Zelenski consideră nedreaptă propunerea de aderare asociată a Ucrainei la UE

/ Acum 6 zile

ARMENPRESS: Poliția din Armenia înființează un laborator cibernetic cu sprijinul SUA pentru combaterea criminalității informatice

/ Acum 6 zile

Explozie puternică la cea mai mare uzină petrochimică din Ungaria: o persoană a murit

/ Acum 6 zile

BTA: Rata șomajului a scăzut în Bulgaria la 3,2% în primul trimestru din 2026 comparativ cu primul trimestru din 2025, rata ocupării a ajuns la 70,5%

/ Acum 6 zile

Emiratele Arabe Unite construiesc o conductă petrolieră pentru a ocoli Strâmtoarea Ormuz

/ Acum 7 zile

Cancelarul german propune un statut special pentru Ucraina în UE, fără drept de vot

/ Acum 7 zile

Ucraina își consolidează apărarea împotriva unui eventual atac dinspre Belarus

/ 20 Mai, 2026

Premierul Ungariei pune condiții pentru aderarea Ucrainei la UE. Zelenski și Magyar se vor întâlni în iunie pentru a deschide un „nou capitol” în relațiile bilaterale