
Ministrul german al apărării a demisionat
Berlin, 16 ian. /MOLDPRES/. Ministrul apărării din Germania, Christine Lambrecht, şi-a înaintat luni demisia cancelarului federal german Olaf Scholz, într-o declaraţie transmisă presei, informează agenţiile de presă internaţionale, citate de AGERPRES și MOLDPRES.
"Focalizarea mass-media asupra persoanei mele vreme de luni de zile nu permite deloc stabilirea de raporturi şi de discuţii obiective cu privire la soldaţi, Bundeswehr (armata germană) şi orientările politicii de securitate în interesul cetăţenilor germani", a deplâns Christine Lambrecht în declaraţia sa.
În acest context, "am cerut azi cancelarului să mă elibereze de îndatoririle mele de ministru al apărării", a adăugat ea.
Potrivit Christinei Lambrecht, "munca preţioasă a soldaţilor şi numeroaselor persoane motivate trebuie să fie pe primul plan", în timp ce Germania prevede investiţii de 100 de miliarde de euro pentru modernizarea armatei sale, în contextul războiului din Ucraina.
Această demisie intervine într-un moment în care Germania este din nou presată să livreze tancuri Ucrainei.
Numele succesorului sau al succesoarei sale nu este deocamdată cunoscut.
Titulara apărării a fost vizată de critici aspre în Germania legate de competenţa sa, dar şi de comentariile sale publice, printre care mesajul de Anul Nou, postat pe Instagram, în care Lambrecht vorbea despre invazia Rusiei în Ucraina în timp ce în spatele ei explodau artificii.
Ea suscitase şi criticile Kievului după ce anunţase trimiterea a 5.000 de căşti, în timp ce regimul lui Volodimir Zelenski cerea arme grele.
Un sondaj de opinie realizat pentru televiziunea publică ZDF şi prezentat vineri de dpa arăta că 60% dintre germani doreau ca ministrul apărării, social-democrata Christine Lambrecht, 57 de ani, să demisioneze şi doar 25% susţineau rămânerea ei în funcţie.
Jumătate dintre votanţii intervievaţi ai social-democraţilor au spus şi ei că ministrul apărării ar trebui să demisioneze.
Blocul conservator de opoziţie CDU/CSU ceruse mai demult plecarea din funcţie a Christinei Lambrecht.
Lambrecht a fost ministru al justiţiei în precedentul guvern de coaliţie condus de Angela Merkel.
Foto: sandiegouniontribune.com
Armenia și Azerbaidjanul ar putea semna un acord de pace
Declarația lui Putin de acceptare a armistițiului în Ucraina este „foarte promițătoare”, dar „incompletă”, susține Donald Trump
Liderul de la Kremlin, Vladimir Putin, spune că Rusia e de acord cu armistițiul în Ucraina, însă cu unele condiții
Kremlinul anunţă că refuză o încetare temporară a focului în Ucraina
Preşedintele polonez cere Statelor Unite să mute focoase nucleare pe teritoriul Poloniei
Franța cere confiscarea activelor rusești înghețate
Canada adoptă represalii comerciale împotriva SUA ca reacție la taxele americane impuse importurilor de oțel și aluminiu
Patru cetăţeni străini au fost ucişi la Odesa, într-un atac rusesc cu rachete balistice
SUA au reluat asistenţa militară a Ucrainei în urma reuniunii de la Jeddah
Igor Grosu la Conferința de analiză post-electorală: „Vom veni cu mai multe amendamente la legea 381 care să reducă la maxim tentativele de destabilizare a țării și a influențării alegerilor”
Combaterea corupției electorale în vizorul deputaților
Raionul Făleşti, printre localităţile fruntaşe în gestionarea eficientă a deşeurilor
O grupare specializată în distribuirea drogurilor a fost destructurată de polițiștii din nordul țării
Șeful guvernului din Fâșia Gaza a fost ucis în atacurile israeliene
Atacuri reciproce cu drone între Ucraina și Rusia, soldate cu răniți, incendii și pene de curent
Patru acte permisive în domeniul construcțiilor pot fi solicitate şi obținute online
VIDEO // Măsuri pentru gestionarea restanțelor. Ministrul Dan Perciun: „Vom solicita universităților să respecte numărul maxim de restanțe admisibile”
Consiliul Uniunii Europene a aprobat sprijinul financiar de 1,9 miliarde de euro pentru Republica Moldova
Premiera spectacolului „Pescărușul”, de Anton Cehov, miercuri, 19 martie, pe scena Teatrul Național „Satiricus I.L. Caragiale”
Vicepremierul Mihai Popșoi, la „Raisina Dialogue” în India: „Poziția Republicii Moldova nu s-a schimbat - solidaritatea cu Ucraina rămâne fermă”
Municipiul Ungheni îşi consolidează poziţia de membru al reţelei oraşelor europene Eurocities
Angajata unei bănci a fost condamnată la închisoare pentru delapidarea a circa 3 milioane de lei
Destinaţiile turistice din R. Moldova, invitate să participe la concursul pentru premiile Turismului Cultural Sustenabil 2025
Incendiu masiv în lunca Prutului. Zece hectare de stufăriș au fost mistuite de flăcări
Au fost majorate tarifele pentru serviciile publice prestate de S.A. „Apă-Canal Chișinău”