
Peste trei milioane de oameni au murit la nivel global din cauza COVID-19
Washington, 17 apr. /MOLDPRES/. Decesele asociate COVID-19 în întreaga lume a ajuns la peste 3 milioane, potrivit ultimelor date înregistrate sâmbătă de Universitatea Johns Hopkins (JHU), care cifrează numărul contagierilor globale la peste 140 de milioane, relatează EFE, preluat de AGERPRES și MOLDPRES.
Este vorba de cifre publicate de JHU pe site-ul său, potrivit cărora numărul deceselor provocate de noul coronavirus au ajuns la 3.001.068, iar numărul cazurilor globale asociate COVID-19 la 140.010.233.
SUA au înregistrat 566.224 de morţi, fiind urmate de Brazilia cu 368.749 de morţi; Mexic cu 211.693; India cu 175.649 şi de Marea Britanie cu 127.472 de morţi, potrivit bilanţului realizat de Universitatea Johns Hopkins.
În ce priveşte cazurile confirmate de contagiere cu noul coronavirus la nivel global, lista este condusă de SUA, cu 31,57 de milioane, urmate de India, cu 14,52 de milioane; Brazilia, cu 13,83 de milioane; Franţa, cu 5,28 de milioane şi de Rusia, cu 4,64 milioane de persoane infectate.
În America Latină, ţara cu cel mai mare număr de îmbolnăviri înregistrate după Brazilia este Argentina (2,65 de milioane), urmată de Columbia (2,61 de milioane) şi Mexic (2,29 de milioane).
În ce priveşte Africa, ţara cu cel mai mare număr de contagieri este Africa de Sud, cu 1,56 de milioane de persoane.
Spania, una dintre ţările cele mai afectate din Europa de pandemia de coronavirus, a înregistrat - potrivit JHU - 3,40 de milioane de contagieri şi 76.981 de decese.
foto: bostonglobe.com
Kievul solicită o investigație cu privire la presupusa utilizare de arme chimice de către Rusia
Vremea face ravagii în Ungaria. Caniculă și furtuni în România
Volodimir Zelenski a anunțat apărarea aeriană drept prioritatea Ucrainei
Președintele american anunță că SUA va trimite mai multe arme defensive Ucrainei
Fostul ministru al transporturilor din Rusia a fost găsit decedat. A fost eliberat din funcție în această dimineață
Ursula von der Leyen a discutat cu preşedintele american Donald Trump pe tema taxelor vamale
Ministrul rus de externe a prezentat condițiile pentru încheierea războiului din Ucraina
VIDEO // Ucraina a fost lovită de un nou val de atacuri cu drone. Sunt zeci de răniți și un deces la Odesa
Statul Major al Ucrainei: Rusia a pierdut peste un milion de soldați de la începutul războiului
Parlamentul adoptă măsuri extinse de protecție a femeilor și jurnaliștilor împotriva violenței, inclusiv cea digitală
Viceprim-ministra Cristina Gherasimov a discutat la Bruxelles ultimele evoluții ale agendei europene cu reprezentanții Estoniei și Suediei
Premierul Dorin Recean a vizitat o gospodărie agricolă din Taraclia, Căușeni: „Am discutat despre sprijinul Guvernului pentru fermieri.”
Procedurile de evaluare a performanțelor judecătorilor și procurorilor au fost uniformizate
Model de agricultură performantă la Căușeni: Frații Bocancea administrează o gospodărie adaptată schimbărilor climatice
Votat: Ridicarea vehiculelor va fi permisă doar în anumite condiții
Vreme stabil călduroasă, fără precipitaţii, anunţă pentru vineri meteorologii
Moldova modernizează cadrul legal pentru securitate și combaterea dezinformării
Bunurile și banii confiscați, proveniți din activități infracționale, vor fi utilizați în scopuri sociale sau de interes public
Republica Moldova va avea un sistem național de gestionare a crizelor
Filmele moldovenești vor primi finanțare printr-un fond dedicat
Germania oferă sprijin militar Republicii Moldova printr-un nou acord de cooperare
Condițiile pentru obținerea apartamentelor destinate participanților la lichidarea avariei de la Cernobîl vor fi extinse
85 de sate vor beneficia de apă sigură. Moldova accelerează investițiile în infrastructură de bază
Parlamentul a operat modificări la Codul serviciilor media audiovizuale
PAS răspunde acuzațiilor BCS după protestul din fața Parlamentului: „Avem progrese reale”