Preţurile petrolului au scăzut la minimul ultimelor 17 săptămâni
Cotaţiile petrolului au coborât miercuri la cel mai redus nivel din ultimele 17 săptămâni, marcând a treia zi consecutivă de scăderi, pe fondul temerilor privind impactul blocării activităţilor guvernului SUA asupra economiei globale şi al aşteptărilor că OPEC+ va creşte producţia în noiembrie, transmite Reuters, citată de news.ro și MOLDPRES.
Preţul ţiţeiului Brent a scăzut cu cu 0,94%, până la 65,41 dolari/baril, în timp ce preţul West Texas Intermediate (WTI) a pierdut 0,88%, până la 61,82 dolari/baril. Preţul petrolului Brent a închis la cel mai jos nivel din 4 iunie, iar cel al WTI din 30 mai.
Scăderile sunt alimentate şi de datele privind stocurile din SUA: Administraţia pentru Informaţii Energetice (EIA) a raportat o creştere de 1,8 milioane barili săptămâna trecută, peste estimările analiştilor.
În acelaşi timp, perspectivele cererii slăbesc: în SUA, angajările din sectorul privat au scăzut neaşteptat în septembrie, sugerând o răcire a pieţei muncii, iar în Asia activitatea manufacturieră a înregistrat contracţii în cele mai mari economii ale regiunii.
Pe partea de ofertă, OPEC+ ar putea decide o nouă creştere a producţiei, de până la 500.000 barili/zi în noiembrie – de trei ori mai mult decât majorarea din octombrie –, Arabia Saudită urmărind recâştigarea cotei de piaţă. Totuşi, OPEC a calificat rapoartele privind o astfel de creştere drept „înşelătoare”.
Contextul rămâne complicat şi de situaţia din Rusia, unde unele regiuni se confruntă cu lipsuri de combustibil, iar un incendiu la o rafinărie din regiunea Iaroslavl a fost stins miercuri, autorităţile spunând că incidentul nu a avut legătură cu atacurile cu drone ucrainene.
Cercetătorii britanici au dezvoltat un gel care repară smalțul dentar
VIDEO // Secretarul general NATO, Mark Rutte, în România: „Ca alianță defensivă, suntem mereu pregătiți să apărăm”
Rusia ar putea relua testele nucleare: ministrul Apărării propune pregătiri pentru un test pe arhipelagul Novaia Zemlea
SUA au testat o rachetă balistică intercontinentală, fără ogivă, dar capabilă să transporte încărcătură nucleară
China elimină unele taxe vamale impuse produselor agricole americane
Democrații câștigă primele alegeri importante din SUA
SUA au relaxat unele sancțiuni impuse Belarusului
Ucraina va primi o finanțare de 1,8 miliarde de euro de la UE
Volodimir Zelenski a vizitat trupele în zona orașului Pokrovsk, printre ruinele căruia se dau lupte grele
Serviciul Vamal a identificat obligații vamale suplimentare de peste 4,3 milioane de lei în urma controalelor efectuate
SUA au acordat Ungariei derogare de la sancţiunile privind petrolul şi gazele ruseşti
Rusia a atacat din nou infrastructurile energetice din Ucraina
Comisara europeană, Marta Kos, va efectua o vizită în Republica Moldova
Polițiștii de frontieră au fost instruiți în depistarea documentelor falsificate
Elevii refugiați și cei reveniți din diasporă vor învăța limba română în baza unui nou curriculum
Republica Moldova, pentru prima dată în Consiliul Executiv al UNESCO. Cristian Jardan: „O mare responsabilitate și oportunitate pentru a ne promova valorile”
METEO // Cer predominant noros și ploi slabe la început de săptămână
Agenda evenimentelor, sâmbătă, 8 noiembrie
VIDEO // Asasinatul de pe trotinetă: organizatorul crimei, extrădat autorităților turce
Procurori anticorupție, audiați în cadrul procesului de vetting
Planificarea urbană și cea regională, unite prin dialog: eveniment comun ADR Centru – UTM, în ajunul Zilei Mondiale a Urbanismului
Biroul Parlamentului European în Republica Moldova își lansează oficial activitatea
Președinta Maia Sandu, după întrevederea cu Roberta Metsola: „Vom lucra în continuare cu ambiție și seriozitate — și avem încredere că ritmul va rămâne unul hotărât de ambele părți”
Încep înscrierile pentru Eurovision Moldova 2026. TRM dă start Selecției Naționale
VIDEO // Vicepremierul Eugen Osmochescu, în discuții cu membrii Asociației Businessului European din Moldova. Prioritățile pentru susținerea mediului de afaceri, pe agendă