Președinta Maia Sandu, la summitul Comunității Politice Europene de la Copenhaga: „Vom continua să muncim împreună pentru ca Moldova să devină parte a Uniunii Europene”
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a participat joi, 2 octombrie, la Summitul Comunității Politice Europene, desfășurat la Copenhaga, Regatul Danemarcei, țară care deține și președinția rotativă a Consiliului Uniunii Europene.
„Am venit la summitul Comunității Politice Europene cu un mandat puternic de la cetățeni de a avansa aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană”, a menționat Președinta Maia Sandu.
Evenimentul, găzduit de Prim-ministra daneză, Mette Frederiksen, a reunit 47 de lideri europeni – șefi de stat și de guvern, alături de reprezentanți ai instituțiilor europene. În deschiderea lucrărilor, Președinta Maia Sandu a subliniat sprijinul clar exprimat de cetățenii Republicii Moldova la alegerile parlamentare din 28 septembrie pentru integrarea europeană. Șefa statului a împărtășit, totodată, experiența autorităților în combaterea ingerințelor externe la adresa proceselor democratice.
În marja summitului, Președinta Maia Sandu a găzduit o reuniune cu mai mulți parteneri ai Republicii Moldova, la care au participat Președintele Franței, Emmanuel Macron, Președintele României, Nicușor Dan, Prim-ministrul Poloniei, Donald Tusk, precum și liderii instituțiilor europene: Președintele Consiliului European, António Costa, Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen și Înaltul Reprezentant pentru Afaceri Externe și Politica de Securitate, Kaja Kallas. Liderii europeni și-au reafirmat sprijinul ferm pentru Republica Moldova, parcursul său european și consolidarea dezvoltării economice.
„Partenerii noștri apreciază fermitatea cu care moldovenii au apărat democrația și au rezistat încercărilor de interferență. Vom continua să muncim împreună pentru ca Moldova să devină parte a Uniunii Europene, asigurând dezvoltarea țării, pacea și securitatea”, a menționat Președinta Maia Sandu, după reuniune.
Șefa statului a avut o întrevedere cu gazda evenimentului, Prim-ministra Danemarcei, Mette Frederiksen, cu care a discutat despre procesul de aderare a Republicii Moldova la Uniunea Europeană și consolidarea capacităților de rezistență a țării noastre la provocările externe.
De asemenea, la Copenhaga, șefa statului a avut întrevederi bilaterale cu Președintele Ciprului, Nikos Christodoulides, cu Președintele Lituaniei, Gitanas Nausėda. Șefa statului s-a întâlnit cu Premierul Belgiei, Bart De Wever, Premierul Finlandei, Petteri Orpo, Premierul Irlandei, Micheál Martin. Discuțiile s-au concentrat pe aderarea Republicii Moldova la Uniunea Europeană, dezvoltarea economică și consolidarea păcii și securității pe continent.
Șefa statului s-a întâlnit, de asemenea, cu Președintele Ucrainei, Volodymyr Zelenskyy. Cei doi lideri au discutat despre parcursul european al ambelor țări, consolidarea securității regionale și restabilirea unei păci durabile în Ucraina. Totodată, dezvoltarea relațiilor economice bilaterale a fost în centrul discuțiilor cu Președintele Azerbaidjanului, Ilham Aliyev.
Comunitatea Politică Europeană (CPE) a fost creată la inițiativa Președintelui Franței, Emmanuel Macron, și are drept obiectiv promovarea dialogului politic, întărirea cooperării și consolidarea securității, stabilității și prosperității pe continent. Următoarea reuniune a CPE va avea loc în Armenia, în primăvara anului 2026.
Șefa statului, Maia Sandu, a primit scrisorile de acreditare din partea mai multor ambasadori
Participarea cetățenilor la procesul decizional, discutată de primari, reprezentanții autorităților naționale și Congresul Autorităților Locale și Regionale al Consiliului Europei
Inițierea celui de-al 6-lea Plan de acțiuni în domeniul guvernării deschise și selectarea reprezentanților societății civile în Comitetul de coordonare
În 2026 vor fi create cele mai multe locuri de creșă din ultimii ani în toată țara: 102 primării s-au înregistrat pentru finanțare
Cărțile donate în cadrul Campaniei „Biblioteca de sub brad”, ediția 2025, au ajuns în bibliotecile din toată țara
Cancelaria de Stat a lansat procesul de elaborare a noului Plan de acțiuni pentru guvernare deschisă
Posibilitățile de extindere a investițiilor letone în Republica Moldova, discutate la Guvern
Raportul Fondului Rutier – examinat la ședința Consiliului Fondului Rutier, prezidată de Prim-ministrul Alexandru Munteanu
CNAS marchează 25 de ani de activitate. Premierul Alexandru Munteanu: „Un sistem social puternic se construiește împreună – prin muncă, solidaritate și responsabilitate civică”
Investiții în infrastructură și educație: prioritățile discutate la Șoldănești de Președintele Parlamentului
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, la 37 de ani de la încheierea războiului din Afganistan: „Pacea este condiția de bază pentru viață, libertate și progres”
Președinta Maia Sandu la Conferința de Securitate de la München: „O Moldovă mai puternică în interiorul Uniunii Europene înseamnă o Europă mai puternică și mai sigură”
Președinta Maia Sandu, discuții la München pentru consolidarea securității și sprijinirea parcursului european al Republicii Moldova
Reforma APL: Deja în șapte raioane, Guvernul a organizat consultări publice cu cetățenii și aleșii locali
Republica Moldova și Cipru pregătesc un acord de securitate socială: drepturi garantate pentru moldovenii care muncesc peste hotare
Institutul de Zoologie al USM, dotat cu echipamente moderne pentru depistarea speciilor invazive și protejarea biodiversității
FSB declară Telegram risc de securitate: crește posibilitatea restricționării aplicației în Rusia
Vadim Ceban: „Gazprom a propus în 2020 reglementarea datoriilor la gaze, însă Guvernul Republicii Moldova a refuzat inițiativa”
Industria moldovenească câștigă forță de muncă calificată prin formarea tinerilor militari
Ministrul Culturii, Cristian Jardan, la serata de omagiere a actorului Nicolae Darie: „O voce unică, un talent remarcabil”
Asociaţia Moldova Fruct a donat generatoare în cadrul campaniei „Căldură pentru Ucraina”
Bulgaria suspendă circulația camioanelor pe două drumuri naționale din cauza vremii
ANSA facilitează comerțul internațional prin digitalizarea controalelor la frontieră
VIDEO // Achitarea primei de asigurare medicală obligatorie devine mai simplă: reduceri și plata rapidă prin aplicația EVO
De la livadă la brand local: Povestea Ludmilei Sert din UTA Găgăuzia
Învățământul veterinar din Republica Moldova va fi modernizat prin proiectul european EDUVET
Rusia adoptă o lege care permite FSB să întrerupă serviciile de telefonie mobilă fără responsabilitate pentru operatori
Fermierii învață să țină corect Cartea istoriei câmpului: ciclu de instruiri care începe la Cantemir
Republica Moldova a devenit campioană europeană la tir cu arcul în sală
Mecanismul de asigurare subvenționată: statul sprijină agricultorii cu 70% din prima de asigurare