Putin a supravegheat teste nucleare și de rachete
Moscova, 20 feb. /MOLDPRES/. Președintele rus Vladimir Putin a supravegheat exerciții nucleare strategice ale Rusiei care s-au desfășurat sâmbătă, în mijlocul tensiunilor uriașe generate de pozițiile amenințătoare ale Moscovei la granițele Ucrainei și de incidentele din estul Ucrainei. Puterile occidentale se tem că ar putea fi începutul unei operațiuni sub steag fals pentru ca rușii să aibă un pretext pentru invadarea Ucrainei, relatează MOLDPRES cu referire la Digi24.
Rusia a testat cu succes rachete hipersonice și de croazieră pe mare, în cadrul testelor forțelor nucleare. Putin a supravegheat testele împreună cu Lukașenko, de la un „centru de operațiuni”.
Aceste teste nucleare vin după luni întregi de tensiuni, exerciții efectuate de armata rusă la granițele Ucrainei și desfășurări tot mai crescute de militari și echipament militar. Rușii au desfășurat la granița Ucrainei aproximativ 190.000 de militari.
Noi elicoptere, tancuri și vehicule blindate, dar și echipament de sprijin au fost mutate de Rusia la graniță, conform imaginilor din satelit.
În situația în care temerile occidentalilor cresc, echipa de securitate națională a președintelui SUA, Joe Biden, i-a spus acestuia că Rusia ar putea lansa invazia din Ucraina „oricând”.
Vineri, 18 februarie, Joe Biden s-a declarat convins că Putin a luat decizia de a invada Ucraina în zilele care urmează, iar șeful Pentagonului, Lloyd Austin, a spus că testele nucleare au produs noi îngrijorări în toată lumea.
Foto: vedomosti.ru
Tensiuni SUA–Iran: noi amenințări privind Strâmtoarea Ormuz
Paștele catolic, marcat de restricții și tensiuni în Ierusalim
Papa Leon al XIV-lea face apel la pace în mesajul de Paște „Urbi et Orbi”
Echipajul Artemis 2 a ajuns la două treimi din drumul spre Lună
BTA: Între inteligența artificială și reglementare: vor apărea în curând vehicule autonome pe străzile Bulgariei?
Biserica Romano-Catolică celebrează astăzi Învierea Domnului după finalizarea ritualurilor din Săptămâna Mare
Discuții strategice la Istanbul: Ucraina și Turcia își consolidează cooperarea la Marea Neagră
SUA dau un nou ultimatum Iranului: 48 de ore pentru redeschiderea Strâmtorii Ormuz sau risc de escaladare
Bombardament în centrul Ucrainei: cinci morți și 19 răniți în urma unui atac cu dronă asupra unei pieţe
Ministrul german de externe cere reformarea mecanismului de vot în UE, cu renunțarea la unanimitate în deciziile Uniunii
Iranul respinge oferta SUA pentru un armistițiu de 48 de ore și menține Strâmtoarea Ormuz închisă
Astronauții misiunii Artemis 2 transmit primele mesaje emoționante de la bordul capsulei Orion
Casa Albă ar urma să concedieze mai mulți înalți oficiali ai administrației Trump
Volodimir Zelenski i-a invitat pe emisarii americani la Kiev pentru a relua negocierile cu Moscova
Ministrul Energiei anunță când ar putea să scadă prețurile carburanților la pompă
Două centre de sănătate din Călărași și Soroca au fost dotate cu echipament medical performant
Termenul-limită de privatizare a locuințelor va fi extins cu trei ani
Ministrul Mediului, Gheorghe Hajder, despre prioritățile mandatului său și replică pentru Ion Ceban: „Chișinăuienii au nevoie de soluții, nu de circ politic”
Directorul CNMC, despre necesitatea menținerii stării de urgență: „Ne asigurăm că prețurile rămân corecte, că lumina rămâne aprinsă și că cetățenii sunt protejați”
ANRE explică impactul armistițiului din Orientul Mijlociu asupra pieței carburanților din Republica Moldova
Noi norme pentru ouăle de consum cu reguli europene introduse în Moldova. Ce trebuie să ştie consumatorii?
Statul a început achitarea compensațiilor la căldură pentru luna martie
Reguli noi la comercializarea ouălor: Informații mai exacte pe ambalaj și evidență mai strictă a produselor
Prețul gazelor naturale a înregistrat miercuri o scădere puternică în Europa, ajungând cel mai scăzut nivel din ultimele cinci săptămâni
Guvernul simplifică raportarea accidentelor de muncă și îmbunătățește colectarea datelor
Acces mai bun la tratamente: Guvernul modernizează sistemul de autorizare a medicamentelor
Ministerul Justiției a rămas fără un secretar de stat
Experți din Moldova au preluat experiențe europene privind conservarea biodiversității în cadrul unei vizite de studiu în Grecia
Premierul Alexandru Munteanu: „Riscurile rămân ridicate. Abrogarea stării de urgență ar fi o decizie iresponsabilă”
GALERIE FOTO // Vocile femeilor rome răsună la Chișinău într-un marș al solidarității și al drepturilor egale