Secretarul de stat american Marco Rubio spune că Washingtonul nu vrea să le impună pacea părților în conflict
Șeful diplomației americane, Marco Rubio, a asigurat vineri, la Washington, că niciun acord nu va fi impus Ucrainei, în momentul în care, la Miami, au început discuții pentru a încerca să se pună capăt războiului, în prezența aliaților europeni, informează AFP, preluat de AGERPRES și MOLDPRES.
„În cele din urmă, lor le revine să încheie un acord. Nu putem forța Ucraina să încheie un acord. Nu putem forța Rusia să încheie un acord. Trebuie să vrea ei”, a afirmat secretarul de stat american, Marco Rubio, într-o conferință de presă de sfârșit de an.
„Ceea ce încercăm să stabilim aici este ceea ce este acceptabil pentru Ucraina și ceea ce este acceptabil pentru Rusia și (...) să vedem dacă îi putem apropia și să îi facem să încheie un fel de acord”, a spus el, subliniind că s-au făcut „progrese”, dar că mai rămâne muncă de făcut.
Negocierile diplomatice menite să pună capăt conflictului, care în februarie ar intra în al cincilea an, s-au accelerat în ultimele săptămâni ca urmare a publicării unui plan de către administrația Trump, fără a se ajunge însă la un armistițiu.
Rusia continuă să vizeze infrastructurile ucrainene, iar vineri seara un atac cu rachete balistice rusești a provocat șapte morți și 15 răniți în regiunea Odesa de la Marea Neagră, a anunțat guvernatorul local, Oleg Kiper.
În timp ce Donald Trump a multiplicat semnele de nerăbdare în legătură cu progresul discuțiilor, emisarul american Steve Witkoff și cumnatul președintelui, Jared Kushner, s-au întâlnit vineri, în apropiere de Miami, cu negociatorul ucrainean Rustem Umerov și cu reprezentanți ai Franței, Marii Britanii și Germaniei.
La încheierea discuțiilor, Umerov a asigurat doar că delegația sa a ajuns la un acord cu americanii „pentru a continua munca în comun într-un viitor apropiat”.
Potrivit unui oficial de la Casa Albă, partea americană urmează să se întâlnească separat, în weekend, în Florida, cu o delegație rusă, din care face parte emisarul Kremlinului pentru probleme economice, Kirill Dmitriev.
Secretarul de stat american, originar din Florida, a menționat că s-ar putea alătura discuțiilor.
Includerea directă a europenilor reprezintă o noutate în raport cu reuniunile anterioare, care au avut loc în ultimele săptămâni între ucraineni și americani la Geneva, Miami și Berlin.
Tot mai nerăbdător, președintele Donald Trump a presat Kievul să „se miște rapid”. „De fiecare dată când își iau prea mult timp, atunci Rusia își schimbă părerea”, a spus președintele american în timpul unor discuții cu presa în Biroul Oval de la Casa Albă.
Și președintele ucrainean, Volodimir Zelenski, a menționat „progrese” înspre un compromis între Kiev și Washington privind conținutul unui plan de propus Moscovei pentru a pune capăt luptelor. Dar, a avertizat el, Rusia se pregătește, după părerea sa, pentru un nou „an de război” în 2026.
SUA au propus, în urmă cu mai bine de o lună, un plan pentru a pune capăt războiului din Ucraina declanșat de Rusia în februarie 2022. Textul inițial, care fusese perceput ca fiind în mare parte favorabil Kremlinului, a fost de atunci revizuit după consultări cu Kievul. Detaliile noii versiuni nu sunt cunoscute, dar, potrivit președintelui ucrainean, implică concesii teritoriale din partea Ucrainei, în schimbul unor garanții de securitate occidentale.
Vineri, președintele rus Vladimir Putin a afirmat că „mingea” se află „în terenul” Kievului și al aliaților săi europeni, Rusia acceptând deja „compromisuri” în timpul propriilor negocieri cu americanii. El și-a exprimat mulțumirea pentru câștigurile teritoriale obținute în estul Ucrainei de către forțele ruse, asigurând că acestea „progresează pe întreaga linie de contact”.
Trupele ruse au accelerat, în acest an, cuceririle pe front în Ucraina, controlând aproximativ 19% din teritoriu.
Franța cere „garanții de securitate robuste” pentru Kiev înainte de orice concesie teritorială
Merz avertizează: „Credibilitatea UE, în pericol dacă nu se ajunge la un acord privind activele rusești”
SUA oferă Ucrainei garanții de securitate „foarte puternice”, similare Articolului 5 al NATO
Progrese în negocierile SUA-Ucraina privind garanțiile de securitate, după discuțiile de la Berlin
Uniunea Europeană anunță noi sancțiuni vizând companii și persoane fizice implicate în comerțul cu petrol rusesc
BTA: Președintele Bulgariei desfășoară consultări politice după căderea guvernului
Volodimir Zelenski reia negocierile cu SUA la Berlin, Kievul insistă pe armistițiu fără concesii teritoriale
Ucraina ar putea renunța la cererea de aderare la NATO în schimbul unor garanții de securitate
Noi negocieri americano-ucrainene, luni, după „progresele” înregistrate duminică
Breaking news
Atac armat pe o plajă din Sydney, în timpul celebrării Hanuka. Cel puțin 10 persoane au fost ucise
Comisia de la Veneția are o nouă conducere
Donald Trump afirmă că republicanii ar putea pierde alegerile legislative de la jumătatea mandatului în 2026
Cancelarul german Merz îl compară pe Putin cu Hitler
Autoritățile belaruse au eliberat 123 de deținuți politici, inclusiv pe Maria Kolesnikova și laureatul Nobel Alesi Beleațki
Secretarul de stat american Marco Rubio spune că Washingtonul nu vrea să le impună pacea părților în conflict
Feeria sărbătorilor de iarnă revine pe străzile capitalei: Caravana Salvatorilor și Pompierilor 2025 va aduce și în acest an magia Crăciunului
O companie feroviară ucraineană suplimentează vagoane pentru cursele Odesa–Chișinău și Kiev–Chișinău
Vouchere gratuite pentru formarea profesională. Ministra Natalia Plugaru: „ANOFM intervine atunci când femeile vor să-și îmbunătățească competențele”
Serviciul Vamal constată obligații suplimentare de 1,7 milioane lei în urma controalelor din decembrie
Consiliul Audiovizualului sancționează 11 televiziuni pentru încălcarea Codului media
TOP 5 realizări în Cultură: investiții în tineri, infrastructură și patrimoniu
O imagine care înfățișează o fată afgană studiind, desemnată Fotografia Anului 2025 de UNICEF
VIDEO// Igor Grosu, la concertul „Fluieraș” de la Ștefan Vodă: „De Crăciun, ne întoarcem la rădăcini”
Ambasada Moldovei la Minsk suspendă recepționarea cererilor de cetățenie
Șapte morți după un atac rusesc cu rachetă în regiunea Odesa
Meteorologii prognozează pentru sâmbătă și duminică vreme fără precipitații esențiale, cu cer noros
MAE a emis o atenționare de călătorie prin punctul de trecere Palanca
Traversarea prin punctul de trecere Tudora-Starokazacie spre Belgorod-Dnestrovsk este permisă tuturor călătorilor
Pomul de Crăciun, inaugurat la Președinție: vizitatorii sunt bineveniți
Procurorii Elena Cazacov și Ghennadi Epure au promovat evaluarea externă