
Volodimir Zelenski anunță un nou schimb de prizonieri cu Rusia, al patrulea într-o săptămână
Ucraina şi Rusia au efectuat un nou schimb de prizonieri de război, au anunţat sâmbătă părţile beligerante, al patrulea într-o săptămână, conform înţelegerii la care au ajuns la Istanbul la începutul acestei luni, relatează AFP şi Reuters, citate de news.ro și MOLDPRES.
„Continuăm să ne salvăm compatrioţii din captivitatea rusă. Acesta este al patrulea schimb într-o săptămână”, a scris preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski pe reţelele sociale.
„În conformitate cu acordurile ruso-ucrainene (...) un alt grup de militari ruşi a fost repatriat din teritoriile controlate de regimul de la Kiev”, a transmis şi Ministerul rus al Apărării pe Telegram.
Kievul a mai spus că a primit şi alte 1.200 de cadavre neidentificate de la Rusia, care, potrivit Ucrainei, sunt „cetăţeni ucraineni, inclusiv militari”. Ucraina nu a spus dacă a returnat vreun cadavru Rusiei.
Presa de stat rusă a relatat, citând surse, că Moscova nu a primit de la Kiev trupul niciunui soldat rus mort în război, reluând o declaraţie făcută vineri de Rusia, care afirma că a returnat cadavrele a 1.200 de soldaţi ucraineni ucişi şi nu a primit în schimb niciunul al vreunui soldat al său.
Vicepreședintele unei companii petroliere din Rusia a murit, după ce ar fi căzut de la etajul 17
Un val de frig record loveşte Argentina, Chile şi Uruguay, provocând moartea a 15 persoane
Donald Trump spune că este dezamăgit de Putin după ultima convorbire telefonică
Chinezii vor să străpungă scoarța terestră a Pământului
Kievul a fost atacat masiv în această noapte. Rusia a lansat peste 500 de drone asupra Ucrainei
Atacuri cu drone în mai multe regiuni ale Ucrainei. Morți și răniți la Odesa, Poltava și Zaporojie
Incendiu de proporții în estul insulei Creta: Peste 1.500 de persoane evacuate
Zelenski, în discuții cu liderii europeni pentru noi acorduri pentru producția de arme
Dobândirea frauduloasă a cetățeniei române: Peste 90 de percheziții în județul Suceava
Volodimir Zelenski a anunțat apărarea aeriană drept prioritatea Ucrainei
Nouă persoane au fost rănite într-un grav accident rutier la Drochia. Trei ambulanțe au intervenit
Republica Moldova consolidează domeniul siguranței alimentare prin parteneriatul strategic cu Germania
Primăria Strășeni va eficientiza energetic un centru social pentru vârstnici
Începe sesiunea suplimentară a examenelor de absolvire a gimnaziului. Circa 7800 de elevi vor susține probele
O femeie de afaceri din Bălți a fost condamnată la 10 ani de închisoare pentru că a comandat omorul amantei soțului
Șase tabere locale #AcasăCamp2025 vor fi organizate în această vară pentru copiii din țară și diaspora
Lucrările la Podul de Flori de la Ungheni avansează. Costel Alexe: „Visul nostru comun de zeci de ani devine realitate, etapă cu etapă”
Șapte persoane au avut nevoie de intervenția ambulanței după ce au făcut șoc anafilactic
Fiscul a acumulat 1,5 miliarde de lei la buget timp de o săptămână
Euro și dolarul își continuă aprecierea
Președintele american anunță că SUA va trimite mai multe arme defensive Ucrainei
Vicepremierul Cristina Gherasimov explică procesul de integrare europeană: „Urmează transformări profunde”
O nouă conexiune aeriană între Franța și R. Moldova: cursa directă Paris Orly – Chișinău
Caniculă și cer senin, anunţă meteorologii pentru marţi, 8 iulie
Moldova este în fața unei șanse istorice de dezvoltare economică, potrivit ministrului Economiei Doina Nistor