CSE a anunțat noi măsuri restrictive pentru următoarele 60 de zile
Chişinău, 2 apr. /MOLDPRES/. Comisia pentru Situații Excepționale s-a întrunit în ședință, transmite MOLDPRES cu referire la Direcţia comunicare și protocol a Guvernului.
Membrii CSE au examinat mai multe propuneri de măsuri restrictive venite din partea instituțiilor statului și le-au evaluat din punct de vedere financiar, juridic, economic și social. Așadar, Comisia a decis să impună măsuri urgente care ar reduce contactul fizic și ar limita răspândirea virusului Covid-19 pe teritoriul Republici Moldova.
Membrii CSE au decis continuarea desfășurării procesului educațional la distanță, cu excepția grădinițelor. În ceea ce privește modalitatea de lucru a instituțiilor publice, Comisia a stabilit că administrația acestora va atrage la serviciu 30% din personalul care este antrenat în activitatea de birou, restul angajaților vor munci de la distanță. În companiile producătoare, munca se va organiza pe ture. În același timp, Agenția Servicii Publice va activa în baza programărilor prealabile, astfel încât să se evite formarea cozilor.
A fost luată hotărârea de a institui regim special de circulație a cetățenilor în orașele Chișinău și Bălți. Se interzice deplasarea în afara locuințelor în intervalul orelor 23:00 – 05:00, începând cu data de 3 aprilie. Excepție fac persoanele care se deplasează în interes profesional, pentru asistență medicală, achiziționarea de medicamente, sau îngrijirea persoanelor apropiate. Aceștia vor fi nevoiți să prezinte misiunilor de patrulare o declarație pe propria răspundere sau să arate permisul de muncă. În plus, se interzice aflarea persoanelor în spații publice, cum ar fi parcuri, zone de agrement, terenuri de joacă, sau terenuri sportive.
Comisia a decis interzicerea tuturor tipurilor de ceremonii. În incinta Serviciilor de stare civilă sau a centrelor multifuncționale se va permite aflarea exclusivă a mirilor, fără festivități solemne. Totodată, se interzice desfășurarea adunărilor, întrunirilor, manifestațiilor, mitingurilor și altor tipuri de acțiuni în masă.
Membrii Comisiei au anunțat că în cazul în care o unitate economică va încălca măsurile de sănătate publică sau va pune în pericol sănătatea cetățenilor, activitatea acesteia va fi suspendată pentru perioada stării de urgență.
CSE a interzis întreprinderilor prestatoare de servicii publice să sisteze furnizarea serviciilor, prin deconectarea blocurilor de consum, sau să aplice penalități pe motiv de neachitare de către consumatorii casnici a facturilor de energie electrică, termică, gaze naturale sau apă potabilă consumată. Deconectarea de la utilități poate fi făcută doar în cazul în care este pusă în pericol viața și sănătatea oamenilor.
Se instituie moratoriu până la 30 mai 2021 asupra controalelor de stat planificate de către organele abilitate cu funcții de control asupra activității de întreprinzător. Această prorogare nu se aplică controalelor sau inspectărilor efectuate de către ANSP și ANRE.
Premierul interimar a anunțat că în caz de solicitare, conducătorii instituțiilor medico-sanitare publice republicane, municipale sau raionale, dar și prestatorii de servicii medicale de drept privat sunt obligați să asigure detașarea tuturor medicilor angajați către instituțiile spitalicești cu profil Covid-19.
În cadrul briefingului de presă, susținut imediat după ședința CSE, șeful interimar al Guvernului a declarat că membrii Comisiei examinează mai multe posibile măsuri de susține a comunității de afaceri.
„Suntem în proces de identificare a resurselor financiare pentru determinarea unor acțiuni de sprijin a businessului. Prin urmare, propunerile de măsuri pentru încurajarea mediului de afaceri și susținerea agenților economici, precum și pentru protecția cetățenilor afectați de impunerea stării de urgență vor fi hotărâte la următoarea ședință a CSE și dispuse într-o Decizie ulterioară", a subliniat Aureliu Ciocoi.
foto: Guvern
Întrevederea viceprim-ministrului pentru reintegrare cu coraportorii comisiei de monitorizare a Adunării Parlamentare a Consiliului Europei
Republica Moldova deschide negocierile pe Clusterul „Valori fundamentale”. Prim-ministrul Alexandru Munteanu: „Aderarea la Uniunea Europeană rămâne prioritatea noastră absolută”
Președinta Maia Sandu a salutat deschiderea negocierilor de aderare la UE pe grupul de capitole „Valori fundamentale”
Prim-ministrul Alexandru Munteanu și Prim-ministrul Luxemburgului, Luc Frieden – dialog despre cooperarea bilaterală și sprijinirea parcursului european al Republicii Moldova
Premierul Alexandru Munteanu conduce delegația Republicii Moldova la Luxemburg, la cea de-a doua Conferință interguvernamentală Republica Moldova – Uniunea Europeană
Președinta Maia Sandu a avut o convorbire telefonică cu Președintele Consiliului European, António Costa
Viceprim-ministrul pentru reintegrare Valeriu Chiveri în vizită de lucru în raionul Florești
Reuniunea Comitetului de Monitorizare al Programului Interreg NEXT Bazinul Mării Negre
Cel de-al doilea Raport Național Voluntar privind implementarea Agendei 2030, prezentat la Guvern
Satul meu - primăria noastră: Peste 790 de primării sunt implicate în procesul de amalgamare voluntară
Președinta Maia Sandu, la 85 de ani de la primul val al deportărilor staliniste: „Comemorarea deportărilor este despre memoria trecutului și viitorul democratic pe care îl construim împreună”
Lucrările de construcție la Stația Electrică Vulcănești au fost finalizate - stația este pregătită pentru energizare
Programul „DAR 1+3”: 33 de localități vor primi finanțare pentru dezvoltare și proiecte de infrastructură
Politica fiscală pentru 2027 - propusă spre consultări publice: Sistem fiscal mai simplu, mai competitiv și mai ușor de administrat
Serviciul Vamal și Poliția de Frontieră își consolidează cooperarea printr-un nou acord de colaborare
Premierul Alexandru Munteanu: „Fiecare reușită în parcursul european este rezultatul muncii pe care o facem aici, acasă”
Președintele Consiliului European, António Costa: „Vom susține Republica Moldova la fiecare pas spre aderarea la UE”
Președinta Maia Sandu: „R. Moldova este pregătită să deschidă negocierile cu UE pe toate grupurile de capitole. Este o cursă pe care vrem să o câștigăm”
Maia Sandu la Summitul UE – Moldova: „Moldova își face datoria. Contăm pe sprijinul celor 27 de state membre”
Discursul Președintei Maia Sandu la Summitul UE - Republica Moldova
Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, după Summitul UE-Republica Moldova „Vor fi deblocate încă 503 milioane de euro dacă Moldova va implementa reformele asumate”
Circa 1,2 miliarde lei, încasate de Fisc la buget în ultima săptămână
Acces la tehnologii moderne pentru elevii din Bălți: Liceul „Vladimir Maiakovski” a fost dotat cu echipamente digitale
Apelul mediului academic din Republica Moldova și România către Maia Sandu și Nicușor Dan: „Reîntregirea poporului român reprezintă o opțiune legitimă”
Expoziție comemorativă dedicată Lidiei Istrati. Ministrul Culturii: „O doamnă de fier care a avut curajul să promoveze adevărul, integritatea și dragostea de neam”
LIVE // António Costa, Ursula von der Leyen și Maia Sandu susțin declarații de presă, în urma Summitului UE - Republica Moldova
Un nou candidat la Colegiul Disciplinar al CSM va fi supus evaluării externe
Temperaturi de până la +35°C. Meteorologii au emis Cod galben de caniculă
Delegația Parlamentului Republicii Moldova participă la sesiunea de vară a APCE
Experți și reprezentanți ai autorităților din Moldova au studiat modele europene de gestionare participativă a ariilor protejate, în timpul unei vizite în Delta Dunării